Księżyc Saturna – Enceladus głównym celem ESA?

Europejska Agencja Kosmiczna uznała księżyc Saturna Enceladus za najbardziej obiecujący cel swojej następnej misji klasy L, zaraz po JUICE, LISA i Athenie.

Europejska Agencja Kosmiczna oceniła również, że misja na Enceladus musi pobrać do analizy próbkę. Misje klasy L to największe cele ESA pod względem celów naukowych, kosztów i wymaganego czasu rozwoju.

Księżyce gigantycznych planet

Głównym priorytetem ESA w ramach tych misji jest badanie możliwości zamieszkania świata, który w tym przypadku jest lodowym obiektem. To z kolei zachęca naukowców do szukania dowodów na istnienie życia.

Pobranie próbki Enceladusa będzie jednym z głównych celów misji. W swoim raporcie ESA zaproponowała użycie lądownika lub sondy, która przeleciałaby wystarczająco blisko powierzchni, aby zebrać materiał wyrzucony przez „pióropusze” i pobrać próbki z południowego bieguna księżyca.

Chociaż Enceladus został uznany za najbardziej obiecujący cel, za obiecujące uznano także Tytana i księżyc Jowisza, Europę.

Enceladus krąży wokół Saturna w stosunkowo bliskiej odległości, a jego orbita znajduje się wewnątrz pierścienia E. Jest to jeden z mniejszych księżyców Saturna, mający średnicę około 504 km. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów Enceladusa jest to, że badania sugerują istnienie pod jego powierzchnią globalnego oceanu wody płynnej. Te odkrycia, zrealizowane głównie przez sondę Cassini, wykazały obecność gejzerów na południowym biegunie, wyrzucających wodę i lodową parę z wnętrza księżyca.

Sonda Cassini, misja prowadzona przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), dostarczyła wiele informacji na temat Enceladusa. Misja ta zakończyła się w 2017 roku.

Źródło: europeanspacefligh.com 

Czytaj też: Dostawca terminali satelitarnych CopaSAT wkracza na rynek wojskowy

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash