Długie misje kosmiczne, a prawidłowe odżywianie astronautów

System produkcji składników odżywczych na żądanie na potrzeby długotrwałych misji kosmicznych przetestowano w ramach eksperymentu BioNutrients.

Kiedy astronauci wyruszą w długie kilkuletnie misje kosmiczne, będą musieli samodzielnie uprawiać jedzenie w postaci warzyw czy owoców. Trudno sobie wyobrazić sytuację, aby paczkowane posiłki z Ziemi miały wieloletnie terminy przydatności do spożycia, a z czasem tracą one swoją wartość odżywczą. Sama jednak uprawa rośli może nie wystarczyć astronautom.

Projekt BioNutrients prowadzony w dziale nauk biologicznych przestrzeni kosmicznej Ames Research Center rozwiązał ten problem. Naukowcy wykorzystując inżynierię genetyczną do stworzenia żywności opartej na drobnoustrojach, która może wytwarzać składniki odżywcze i związki, takie jak leki, przy minimalnych zasobach.

Proces ten polega na przechowywaniu suszonych drobnoustrojów i pożywek przeznaczonych do kontaktu z żywnością w małych bioreaktorach, które po latach można ponownie nawodnić i hodować. W ramach projektu wyprodukowano już karotenoidy będące przeciwutleniaczami, folistatynę wspomagającą utratę mięśni oraz jogurt i kefir zapewniający zdrowy biom jelitowy.

Eksperyment był m.in. prowadzony w module Harmony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Główne wnioski z eksperymentu?

W bioreaktorach BioNutrients-1 (BN-1) Gen-0 hodowano dwa różne zmodyfikowane drożdże piekarskie, wytwarzając beta-karoten i zeaksantynę, a obecnie wykazano ich trwałość w temperaturze otoczenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). do 3,9 roku. Z kolei w urządzeniu BioNutrients-2 (BN-2) przewieziono cztery dodatkowe typy organizmów i produkty, demonstrując produkcję karotenoidów, folistatyny, jogurtu i kefiru w bioreaktorach Gen-1, które mają masę zmniejszoną o 91 proc. i są płaskie. Oczekuje się, że okres przydatności do spożycia produktów na bazie drożdży wynosi 5 lat w warunkach przechowywania w temperaturze otoczenia. Trwa jeszcze analiza jogurtów i kefirów.

Jak podaje NASA sukcesy BN-1 i BN-2 torują drogę dalszym procesom bioprodukcji, które zapewnią bezpieczne spożycie niezbędnych składników odżywczych na potrzeby długotrwałych misji kosmicznych.

Źródło: NASA

Czytaj też: Potwierdzono misję Dragonfly na Tytana, księżyc Saturna

Grafika tytułowa: Edgar / Unsplash