Pierścieniowe zaćmienie Słońca. Już niebawem pojawi się na niebie!

Charakterystyczne zaćmienie Słońca będzie można obserwować 14 października. Problem w tym, że raczej nie w Europie.

Do pierścieniowego zaćmienia dochodzi wtedy, kiedy Księżyc oddali się od naszej Ziemi na tyle, że nie jest w stanie całkowicie zasłonić Słońca. Choć tego zjawiska nie obejrzymy na żywo w Polsce, to NASA ma specjalną propozycję.

NASA planuje przeprowadzić transmisję na żywo, bezpłatnie i dodatku w najlepszej możliwej jakości. Transmisja będzie dostępna na kanale YouTube agencji, a także na jej stronie internetowej i w aplikacji na smartfony.

Pierścień ognia podziwiać będą mogli mieszkańcy m.in. Oregonu, Kalifornii, Arizony, Nowego Meksyku, Teksasu i Kostaryki. NASA udostępniła mapę Xaviera Jubiera, na której pokazano, z jakich lokalizacji najlepiej podziwiać zjawisko. Pierścieniowe zaćmienie będzie widoczne jedynie przez 5 minut i 17 sekund – czytamy na portalu.

Wszyscy, którzy interesują się astronomią, a nie będą mogli polecieć za Ocean informujemy, że transmisja NASA będzie miała miejsce 14 października w godzinach 17:30-19:30 naszego czasu. Agencja przewiduje także dodatkowe atrakcje w postaci wywiadów z ekspertami.

Źródło: Well.pl

Czytaj też: Wszechświat pełen gwiazd. A jak bardzo są one oddalone od siebie?

Grafika tytułowa: Bryan Goff / Unsplash