Wszechświat pełen gwiazd. A jak bardzo są one oddalone od siebie?

Naukowcy stosunkowo dokładnie podają odległości w naszej galaktyce. Najbliżej Słońca jest gwiazda Proxima Centauri. Oddalona jest zaledwie o około 4,25 mln lat świetlnych, co oznacza jednak ponad 40 bilionów kilometrów.

Naukowcy z National Radio Astronomy Observatory podają, że średnia odległość dzieląca dwie gwiazdy w naszej Drodze Mlecznej to około 5 mln lat świetlnych. Jednak dopiero przeliczenie tego na kilometry powoduje, że uzmysławiamy sobie jak duże są to odległości. 1 rok świetlny w przeliczeniu na odległość stosowaną na naszej Ziemi daje około 9,5 bilionów kilometrów.  

Wracając do gwiazdy Proxima Centauri, która jest najbliższej naszego Słońca. Tworzy układ wraz z dwiema innymi gwiazdami i ma stosunkowo blisko do sąsiadek – niecałe 2 biliony kilometrów.

Zdaniem naukowców podobne średnie odległości między gwiazdami, czyli około 5 mln lat świetlnych występują również w innych galaktykach. Oczywiście innym rodzajem obiektów są gwiazdy uciekające, które z jakiś powodów są wyrzucane na przykład z podwójnych systemów i bardzo szybko przemieszczają się we Wszechświecie. Choć niewiele jeszcze o nich wiemy, to jednak daje nam wyobrażenie o wielkości Wszechświata.

Źródło: chip.pl

Czytaj też: Rakieta w pełni odzyskiwalna przeszła udane testy

Grafika tytułowa: Greg Rakozy / Unsplash