Marsjański łazik Perseverance znalazł skalne awokado?

NASA podzieliła się niedawno najnowszym zdjęciem skały, która łudząco przypomina przecięte na pół avocado. Na razie nie wiadomo, jak powstało i czym wcześniej było.

Perseverance wylądował na Czerwonej Planecie 18 lutego 2021 roku w kraterze Jezero i jeszcze tego samego dnia przesłał pierwsze zdjęcia planety. Łazik został „uzbrojony” między innymi w Mastcam-Z, który jest zaawansowanym systemem kamer z możliwością obrazowania panoramicznego i stereoskopowego, z możliwością robienia zbliżeń.

W kraterze Jezero przed miliardami lat znajdowało się duże jezioro i delta rzeki. Stąd być może biorą się ciekawe odkrycia marsjańskiego łazika. Tym razem jest to podłużna formacja skalna, zaokrąglona z charakterystycznym wybrzuszeniem, przypominającym pestkę. Co ciekawe można dostrzec nawet chropowatą powierzchnię skały co może przypominać skórę tego owocu.

Ostatnie miesiące obfitują w ciekawe znaleziska. W czerwcu Perseverance zauważył skałę w kształcie pączka z dziurą w środku, która według naukowców może być pozostałością po dużym meteorycie, który spadł na Czerwoną Planetę. Miesiąc wcześniej łazik sfotografował skałę przypominającą otwartą książkę – czytamy na portalu.

Zdaniem naukowców większość z nas dostrzega w tych kształtach coś, co w rzeczywistości jest czymś innym. Jest to zjawisko znane jako pareidolia. Jest to tendencja ludzkiego mózgu do narzucania znajomego wzoru na przypadkowe dane wizualne np. częstym źródłem pareidolii jest obserwacja chmur, które dla oglądającego przypominają kształtem postaci zwierząt czy ludzi.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj też: Polska mistrzem marsjańskich łazików

Grafika tytułowa: Pixabay / Pexels