Nieznane zjawisko odkryte na Słońcu

Zorza polarna znana jest przede wszystkim na Ziemi. Tymczasem naukowcy odkryli podobne zjawisko, ale na Słońcu.

Tym zjawiskiem są długotrwałe emisje radiowe zaobserwowane przez naukowców około 40 000 kilometrów nad dużą plamą słoneczną ujawniają do tej pory nieznane nauce procesy. Zespół astronomów zwrócił uwagę, że po raz pierwszy mają do czynienia z takim zjawiskiem gwiezdnym.

Co ciekawe po raz pierwszy emisje fal radiowych w przypadku Słońca została zaobserwowana w 2016 roku przez obserwatorium astronomiczne Very Large Array, a wyniki opublikowane w „Nature Astronomy”. Jak podkreśla portal dopiero niedawno udało przedstawić się analizę zjawiska, które określone zostało właśnie jako „podobne do zorzy polarnej”.

Wykryliśmy szczególny rodzaj długotrwałych, spolaryzowanych rozbłysków radiowych emitowanych przez plamę słoneczną, utrzymujących się przez ponad tydzień. (…) To zupełnie niepodobne do typowych, przejściowych rozbłysków radiowych na Słońcu, które zwykle trwają minuty lub godziny. To ekscytujące odkrycie, które może zmienić nasze rozumienie gwiezdnych procesów magnetycznych – powiedział Sijie Yu, astronom z Centrum Badań Słoneczno-Ziemskich Instytutu Technologii w New Jersey, cytowany przez portal.

Ciemniejsze obszary na powierzchni Słońca, które opisuje się jako plamy mają niższą temperaturę niż temperatura otoczenia i jak podają naukowcy pola magnetyczne wokół nich są około 2500 razy silniejsze niż ziemskie.

Naukowcy zakładają, że sporadyczne rozbłyski są źródłem dodatkowych elektronów w pętli pola magnetycznego, które zależą od plam słonecznych. Co więcej, okazuje się, że Słońce wcale nie jest wyjątkowe pod tym względem. Inne gwiazdy mogą pochwalić się podobną „radiową zorzą plam słonecznych” – czytamy także.

Naukowcy mają nadzieję, że kolejne misje Słoneczne pozwolą na odkrycie znacznie więcej faktów o naszej gwieździe. Z punktu widzenia rozwoju naszej cywilizacji ewentualne anomalie na Słońcu mogą mieć negatywny wpływ stąd determinacja naukowców, aby w porę je dostrzec, przeanalizować i móc się lepiej do nich przygotować.

Temperatura na powierzchni Słońca sięga około 5500 stopni Celsjusza, podczas gdy w jego gorącym jądrze dochodzi nawet do 15 milionów stopni. Przy okazji warto zauważyć, że jest ogromnym obiektem o masie ponad 330 000 razy większej niż masa Ziemi, a jego średnica wynosi około 1,4 miliona kilometrów, co oznacza, że jest ponad 100 razy większa niż naszej planety.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Słońce jest mniejsze niż wcześniej uważano?

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash