Lockheed Martin inwestuje w kosmiczne silniki termojądrowe

Lockheed Martin Ventures zainwestował w Helicity Space. Jest to amerykański startup opracowujący silniki termojądrowe przeznaczone do lotów kosmicznych.

Zdaniem przedstawicieli Helicity Space wsparcie Lockheed Martin jest bardzo ważne, ponieważ jest to jeden z „partnerów strategicznych”. Wcześniej w firmę zainwestował także Airbus Ventures i Voyager Space Holdings.

Helicity z siedzibą w Pasadenie opracowuje technologię napędzania statków kosmicznych krótkimi impulsami termojądrowymi.

Napęd jest obecnie największym problemem, jaki mamy w przypadku podróży w przestrzeń kosmiczną. Fuzja niesie ze sobą obietnicę bardzo małej ilości paliwa, bardzo dużej mocy i potencjalnie pokrycia bardzo dużych odległości – powiedział współzałożyciel Helicity Stephane Lintner.

Innym podejściem do przyspieszenia transportu w przestrzeni kosmicznej jest nuklearny napęd termiczny, nad którym Lockheed Martin pracuje w ramach porozumienia z NASA i Agencją Projektów Badawczych Obrony.

Kiedy patrzymy w przyszłość podróży poza Księżyc, należy zastosować inne metody napędu. Dziewięciomiesięczna lub roczna podróż na Marsa to dość długi czas. Jeśli chcesz dotrzeć poza Marsa, misja będzie zdominowana przez masę paliw – powiedział Chris Moran, wiceprezes i dyrektor generalny Lockheed Martin Ventures, cytowany przez portal.

W rezultacie Lockheed Martin widzi potencjał w podejściu Helicity do syntezy plazmy i użycia jej w napędzie kosmicznych statków.

Lockheed Martin Ventures inwestuje zwykle od 1 miliona do 5 milionów dolarów w spółki na wczesnym etapie rozwoju, rozwijające „przełomowe, najnowocześniejsze” technologie na obecnych rynkach giganta obronnego lub w nowych obszarach zainteresowań. Do spółek kosmicznych w portfolio Lockheed Martin Ventures należą ABL, Agile Space Industries, Elve, HawkEye 360, Hedron, Orbit Fab, Rocket Lab, Satellite Vu, Slingshot Aerospace, Terran Orbital i Xona Space Systems.

W przypadku inwestycji w Helicity Space nie ujawniono kwoty zaangażowanie ze strony funduszu Lockheed Martin.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Termin startu rakiety Delta IV Heavy nadal nieznany

Grafika tytułowa: David Torres / Unsplash