Chiny i nowy satelita rozpoznawczy Yaogan

Chiny wystrzeliły swojego pierwszego satelitę Yaogan-42, zwiększając tym samym rosnące możliwości kraju w zakresie wojskowego rozpoznania satelitarnego.

Nowego satelitę wyniosła rakieta Długi Marsz 2D, która wystartowała z Xichang. Firma China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) już po godzinie ogłosiła sukces ujawniając jednocześnie, że nieznanym wcześniej ładunkiem jest właśnie Yaogan-42.

Satelita został później wyśledzony przez 18. Eskadrę Obrony Kosmicznej (SDS) Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych na orbicie znajdującej się na wysokości około 500 km i nachylonej pod kątem 35 stopni – czytamy na portalu.

Wiadomo jedynie, że zarówno Yaogan-42, jak Long March 2D zostały opracowane i dostarczone przez Szanghajską Akademię Technologii Lotów Kosmicznych (SAST) związanych z firmą CASC. Jednak ani CASC, ani chińskie media państwowe nie podały żadnych szczegółów dotyczących tajnego satelity.

Satelita do zadań specjalnych

Jak podaje portal, najczęściej opisuje się, że niektóre satelity Yaogan służą do celów obejmujących badania terenu, szacowanie plonów, zarządzanie środowiskiem, ostrzeganie i prognozowanie meteorologiczne oraz zapobieganiem katastrofom i ich ograniczaniem. Inne zastosowania obejmują „wykrywanie środowiska elektromagnetycznego i powiązane testy techniczne”.

Ostatni start na początku tygodnia był 15. chińską misją orbitalną w 2024 r. Kraj zamierza wystrzelić rakiety około 100 razy w tym roku. Około 70 ma zostać przeprowadzonych przez CASC, a chińscy komercyjni dostawcy usług planują około 30 misji.

Według portalu SpaceNews działalność komercyjna obejmie m.in. nowy Tianlong-3 firmy Space Pioneer. Jest to 71-metrowa rakieta, która będzie w stanie unieść 17 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską lub 14 ton na 500-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem. Rakieta stałaby się drugą najpotężniejszą rakietą w Chinach, po Długim Marszu 5. W przyszłości ma mieć pierwszy stopień wielokrotnego użytku.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Boeing i Siły Kosmiczne USA. W tle satelity i ogromne pieniądze

Grafika tytułowa: Allison Saeng