Lockheed Martin zwiększa produkcję małych satelitów

Lockheed Martin znany w branży kosmicznej m.in. z budowy gigantycznych satelitów geostacjonarnych (GEO), teraz skupiła się na zaspokojeniu potrzeb w zakresie małych urządzeń.

Jak donosi portal Spacenews.com firma po cichu zbudowała portfel 100 małych satelitów na zamówienie Departamentu Obrony i wywiadu.

To prawdopodobnie inny obraz działalności firmy, niż wielu z Was sobie wyobraża – powiedział na konferencji wojskowej 14 lutego Johnathon Caldwell, szef wojskowego działu kosmicznego Lockheed Martin.

Caldwell wyjaśnił, że większe skupienie się na małych satelitach rozpoczęło się od starania się firmy o kontrakty z Agencją Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej. SDA buduje bowiem dla Departamentu Obrony rozproszoną sieć kratową satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

W zeszłym roku Lockheed Martin otworzył nowy zakład montażowy małych satelitów w pobliżu Denver w Kolorado, mogący produkować 180 statków kosmicznych rocznie. Większość małych satelitów Lockheeda współpracuje ze specjalnym modułem opracowanym przez firmę Terran Orbital.

Przedstawiciel Lockheed Martin stwierdził, że biznes małych satelitów musi działać zgodnie z mentalnością start-upu. Korzystając z nowej linii produkcyjnej, firma finansuje własne misje kosmiczne, aby zademonstrować technologie, które według Lockheed Martin rząd będzie chciał kupić. 

Lockheed Martin to globalna firma zatrudniająca ponad 122 tys. pracowników na całym świecie.  

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Indie zamierzają znacząco zwiększyć ilość lotów w kosmos

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash