DCUBED chce produkować panele słoneczne w kosmosie?

Niemiecka firma DCUBED zajmująca się sprzętem kosmicznym ogłosiła, że ​​w 2025 r. wystrzeli w kosmos misję demonstracyjną dotyczącą produkcji paneli słonecznych.

Oczekuje się, że misja zostanie wystrzelona na pokładzie statku SpaceX Falcon 9 w lutym 2025 r. Spółka jest wspierana przez inne firmy i instytucje państwowe. W grudniu 2023 r. DCUBED otrzymał 1 milion dolarów od bawarskiej firmy Space Progamme i bawarskiego Ministerstwa Spraw Gospodarczych, częściowo na realizację misji demonstracyjnej. Pod koniec marca spółka ogłosiła, że będzie również wspierana przez Europejską Agencję Kosmiczną w ramach programu ScaleUp INVEST.

Dzięki wsparciu ESA pierwszego w historii kosmicznego układu słonecznego wydrukowanego w 3D za pośrednictwem elementu programu ScaleUp INVEST, dajemy europejskiej firmie ekscytującą szansę na zademonstrowanie przełomowej technologii. Ta nigdy wcześniej nie widziana demonstracja na orbicie będzie napędzać komercyjny rozwój rynku kosmicznych paneli słonecznych na całym świecie – powiedział Gianluigi Baldesi, dyrektor ds. przedsięwzięć i finansów w ESA.

System paneli słonecznych DCUBED w technologii wytwarzania w przestrzeni kosmicznej (ISM) będzie wykorzystywał ultracienkie arkusze paneli słonecznych. Sztywna struktura zostanie wydrukowana bezpośrednio na arkuszu podczas jego rozwijania. Po zakończeniu procesu produkcyjnego panele słoneczne wyprodukowane podczas misji demonstracyjnej będą w stanie wygenerować moc wynoszącą ponad 100 W.

Po misji demonstracyjnej firma zaoferuje po raz pierwszy panele słoneczne ISM o mocy 1 kW dla mniejszych satelitów lub holowników kosmicznych. Firma spodziewa się wprowadzić tę pierwszą ofertę produktów w 2025 r. Następnie w 2026 r. chce wprowadzić mocniejszy wariant 10 kW do holowników kosmicznych.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: JAXA chce bliżej współpracować z Interstellar

Grafika tytułowa: CHUTTERSNAP / Unsplash