JAXA chce bliżej współpracować z Interstellar

Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) wybrała firmę Interstellar Technologies na priorytetowego dostawcę systemów nośnych w ramach programu mającego na celu przyspieszenie komercjalizacji przestrzeni kosmicznej.

JAXA zdecydowała się także na wybór firmy Space One, którego rakieta Kairos eksplodowała kilka sekund po starcie na początku tego miesiąca. Firma została wybrana w ramach inicjatywy JAXA-SMASH (JAXA-Small Satellite Rush Program). Podobne umowy podpisały także dwie kolejne spółki: Space BD i Mitsui Bussan Aerospace.

Porozumienia oznaczają, że spółki będą miały pierwszeństwo przy przyszłych kontraktach. Mają one na celu wsparcie podmiotów sektora prywatnego zdolnych do wystrzeliwania satelitów opracowanych w ramach misji małych satelitów JAXA i przyspieszenie komercjalizacji usług transportu kosmicznego – podano na portalu.

Japonia planuje do początku lat 30. XXI wieku wynieść na rynek krajowy około 30 rakiet instytucjonalnych i rakiet prywatnych rocznie.

Plany Interstellar

Interstellar planuje wystrzelenie swojej orbitalnej rakiety ZERO w roku 2025. Rakieta ta ma długość 32 metrów i średnicę 2,3 metra. Jego pierwszy stopień napędzany jest dziewięcioma silnikami i jednym silnikiem drugiego stopnia. Został zaprojektowany tak, aby docelowo był w stanie unieść 800 kilogramów ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Alternatywnie będzie w stanie wynieść na orbitę synchroniczną ze Słońcem 250 kg.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Ingersoll Rand przejmie firme od skanfandrów kosmicznych

Grafika tytułowa: Roméo A. / Unsplash