Rosjanie ogłosili start rakiety Angara A5

Roskosmos planuje, że system nośny z rodziny Angara przejdzie jeszcze kilka testów na docelowej platformie testowej. Potem zostanie podjęta ostateczna decyzja o przeprowadzeniu startu.

Rakieta nośna Angara A5 jest projektem w pełni opracowanym i skonstruowanym przez Rosję. Pierwsze doniesienia mówiły, że będzie on w stanie wystartować już w marcu 2024 roku.

Z najnowszych informacji podanych przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos wynika, że okienko startowe zostało przesunięte na 6-10 kwietnia br. Część analityków, bacznie obserwujących sektor kosmiczny tego państwa, wskazało jednak dokładny termin – 9 kwietnia 2024 r., nie precyzując jednak dokładnego źródła – czytamy na portalu.

Zdaniem rosyjskich inżynierów ostatnie przeprowadzone testy systemu nośnego przebiegły pomyślnie stąd decyzja o przeniesieniu Angary na docelowe stanowisko startowe 1A w kosmodromie Wostocznyj.

W kwietniowej próbie startu Angary w ładowni znajdzie się makieta ładunku, a rolę trzeciego stopnia będzie pełnił Orion, czyli zmodyfikowany segment Persei.

Persei wziął udział w locie w grudniu 2021 r., natomiast w pewnym momencie pojawiły się problemy z silnikiem. Ostatecznie Persei, pozostawiony na zaniżonej orbicie, wszedł w gęste partie ziemskiej atmosfery nad Pacyfikiem, aby spaść w rejonie otwartego oceanu, na wschód od wysp Polinezji Francuskiej około 9 dni po starcie z Plesiecka – podsumowano na portalu.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Roskosmos wystrzeli satelitę obserwacyjnego Ziemi

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash