Varda Space ma problem. Kosmiczna fabryka utknęła na orbicie!

Pierwsza kosmiczna fabryka firmy Varda Space Industries znalazła się w drugiej połowie czerwca na ziemskiej orbicie. Niestety ważne instytucje odmówiły jej na ponowne wejście w ziemską atmosferę i tym samym obiekt „utknął”.

Ze względu na ogólną analizę bezpieczeństwa jak i ryzyka zarówno Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych jak i Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) odmówiły pozwolenia na ponowne wejście w ziemską atmosferę kapsuły z kosmiczną fabryką. Varda Space zapewnia jednak, że z jej statkiem jest wszystko w porządku.

Pierwotnie Kapsuła Varda Space miała być sprowadzona na Ziemię 5 lub 7 września. Niestety wniosek firmy został odrzucony przez FAA. Varda nie dała za wygraną i zwróciła się formalnie o przemyślenie decyzji, ale wniosek jest w dalszym ciągu rozpatrywany.

W ramach krótkiej aktualizacji mamy przyjemność poinformować, że nasz statek kosmiczny jest sprawny we wszystkich układach. Pierwotnie został zaprojektowany na cały rok na orbicie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nie możemy się doczekać dalszej współpracy z naszymi partnerami rządowymi, aby sprowadzić naszą kapsułę z powrotem na Ziemię tak szybko, jak to możliwe – podała firma w komunikacie.

Na orbitę fabrykę Varda Space wyniosła rakieta od SpaceX czyli Falcon 9. Kosmiczna fabryka została zaprojektowana w taki sposób, aby można było na jej pokładzie wytwarzać produkty w środowisku mikrograwitacji, a następnie sprowadzać je na Ziemię. Oczekiwano, że w przyszłości kosmiczna fabryka może pozwolić na tworzenie nowych, zaawansowanych leków.

Pierwsze udane eksperymenty związane z produkcją leków udało się przeprowadzić już 30 czerwca. Na orbicie zostały wyhodowane kryształki rytonawiru stosowane w leczeniu HIV. Środowisko mikrograwitacji zapewnia pewne korzyści, które przekładają się na lepszą produkcję w przestrzeni kosmicznej. Powstałe w takich warunkach kryształki rytonawiru są większe i doskonalsze niż te wyprodukowane na Ziemi – czytamy na portalu.

Firma chwali się sukcesem produkcyjnym, ale leki niestety w dalszym ciągu pozostają na orbicie.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Farmy fotowoltaiczne w kosmosie? Za chwilę stanie się to opłacalne!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash