Chińska konstelacja z negatywnym wpływem na działalność astronomiczną?

Pierwsze satelity chińskiej konstelacji szerokopasmowej są znacznie jaśniejsze od satelitów systemów zachodnich, co stawia astronomów przed nowym wyzwaniem.

Grupa astronomów poinformowała o swoich obserwacjach zestawu 18 satelitów Qianfan, czyli „Tysiąca Żagli”, wystrzelonych w sierpniu. Satelity te są pierwszymi z konstelacji, która może ostatecznie składać się z ponad 14 000 satelitów.

Badanie wykazało, że jasność satelitów waha się od magnitudo 8, gdy są nisko na niebie, do magnitudo 4, gdy są prawie nad głową. To sprawia, że satelity na tych wyższych wysokościach są wystarczająco jasne, aby można je było zobaczyć gołym okiem.

– Satelity Qianfan są jaśniejsze niż magnitudo 6, chyba że są obserwowane na niskich wysokościach na niebie. Więc będą miały negatywny wpływ na profesjonalną i amatorską działalność astronomiczną, jeśli operatorzy nie złagodzą ich jasności – zauważają astronomowie w artykule.

Badanie analizowało zmianę jasności satelitów jako funkcję wysokości i wykazało, że dobrze pasuje do modelu z dużą płaską anteną skierowaną w stronę Ziemi i panelem słonecznym skierowanym od Ziemi. To pasowało do ograniczonych informacji publicznych na temat projektu statku kosmicznego. W artykule dodano, że nie ma dowodów na to, że satelity zawierały środki, takie jak lustra, aby odbijać światło od Ziemi, tak jak SpaceX włączyło je w satelitach Starlink.

Astronomowie mają nadzieję na reakcję ze strony Chin

Astronomowie biorący udział w badaniu, z których część jest związana z Centrum Ochrony Ciemnego i Cichego Nieba przed Zakłóceniami Konstelacji Satelitarnych (CPS) Międzynarodowej Unii Astronautycznej, powiedzieli, że przeprowadzili badanie w celu podniesienia świadomości i mają nadzieję na wprowadzenie zmian w konstrukcji późniejszych satelitów Qianfan.

Astronomowie zwracają uwagę, że SpaceX wprowadził zmiany w konstrukcji swoich satelitów Starlink, ponieważ wczesne obserwacje wykazały, że ich satelita generacji 1 będzie miał wpływ na astronomię.

Nie wiadomo czy i jak Shanghai Spacecom Satellite Technology, deweloper satelitów Qianfan, odpowie na to badanie.

Podczas styczniowego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przedstawiciele CPS stwierdzili, że ich kontakty z Chinami były ograniczone i dotyczyły głównie spotkań Komitetu ONZ ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej.

To nie koniec kłopotów

Satelity Qianfan stanowią tylko niektóre z najnowszych wyzwań, przed którymi stoją astronomami. AST SpaceMobile ogłosiło 4 października, że ​​rozmieściło dużą antenę z fazowanym układem na pierwszym z pięciu satelitów BlueBird wystrzelonych 12 września w celu świadczenia usług bezpośrednio do urządzenia. Antena o powierzchni około 65 metrów kwadratowych należy do największych komercyjnych anten na niskiej orbicie okołoziemskiej, a jej rozmiar wzbudził obawy astronomów co do jej jasności.

Tymczasem radioastronomowie zgłaszali zakłócenia na niskich częstotliwościach z satelitów Starlink. Badanie opublikowane we wrześniu na podstawie danych zebranych przez radioteleskop Low Frequency Array (LOFAR) wykazało, że satelity Starlink „v2 mini” produkowały sygnały znacznie silniejsze niż źródła astronomiczne.

Źródło spacenews.com

Czytaj też: Rakieta Vulcan od ULA wykonuje drugi ważny lot testowy

Grafika tytułowa: Obraz PIRO / Pixabay