Chiny będą mieć swoje odpowiedniki Starlinka

Pierwsze wystrzelenie chińskiej megakonstelacji G60 Starlink składającej się z ponad 12 000 satelitów zaplanowano na początek sierpnia. Będzie bezpośrednim konkurentem dla firmy Elona Muska.

Pierwsze satelity mają w najbliższym czasie opuścić fabrykę w Szanghaju i przenieść się do Taiyuan Satellite Launch Center w północnych Chinach. Wystrzelenie pierwszej partii składającej się z 18 satelitów zaplanowano na 5 sierpnia. Choć na razie nie podano więcej szczegółów, zakłada się, że to rakieta Długi Marsz 6A byłaby najlepszym rozwiązaniem ze względu na wydajność i wielkość tego systemu nośnego.

Celem konstelacji jest oczywiście zapewnienie globalnego dostępu do internetu, co stanowi wyzwanie dla amerykańskich projektów, w tym właśnie Starlink.

Wszystko zgodnie z planem?

Uważa się, że posunięcie to wpisuje się w krajowe dążenie do wspierania rozwoju przestrzeni komercyjnej przy jednoczesnym pobudzaniu klastrów przemysłu innowacyjnych i zaawansowanych technologii.

Shanghai Spacecom Satellite Technology (SSST), podmiot odpowiedzialny za megakonstelację G60 Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej, ogłosił w lutym, że zebrał 6,7 miliarda juanów czyli około 943 miliony dolarów na budowę swojej konstelacji.

SSST wraz z Akademią Innowacji Mikrosatelitów Chińskiej Akademii Nauk (IAMCAS) utworzyły w 2022 r. Shanghai Gesi Aerospace Technology (Genesat) w celu budowy zakładów produkcyjnych satelitów. Pierwszy płaski satelita dla G60 zjechał z linii montażowej w fabryce produkującej satelity cyfrowe w dzielnicy Songjiang w Szanghaju w grudniu 2023 r. – czytamy na portalu.

Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że w 2024 r. planuje się wystrzelenie 108 satelitów. Sugerowałoby to plany wystrzelenia w tym roku pięciu kolejnych partii po 18 satelitów.

Chińskie megakonstelacje

Chiny zatwierdziły także inną megakonstelację o nazwie Guowang (SatNet). China Satellite Network Group w 2021 r. poprowadzi krajowy projekt obejmujący 13 000 satelitów.

Chociaż od tego czasu wystrzelono wiele niejasno nazwanych testowych satelitów internetowych, pierwsza duża partia satelitów Guowang nie została jeszcze wystrzelona. Wydaje się zatem, że G60 Starlink przejmuje w swoim rozwoju nieco zaskakujące prowadzenie.

Co ciekawe spółka zależna Landspace złożyła w zeszłym miesiącu w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym plany dotyczące kolejnej megakonstelacji składającej się z ponad 10 000 satelitów.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Indyjski samolot kosmiczny przechodzi ostatnie testy

Grafika tytułowa: Alejandro Luengo / Unsplash