Nowe badania Całunu Turyńskiego. Jednak pochodzi z czasów Jezusa?

Zespół włoskich badaczy ponownie przebadał Całun Turyński, lniane płótno, które według niektórych jest całunem grobowym samego Jezusa Chrystusa.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Heritage” autorzy przeprowadzili prace nad datowaniem próbki z Całunu Turyńskiego i doszli do wniosku, że może to być relikwia sprzed 2000 lat. Odkrycie to podważa wcześniejsze badania wskazujące na średniowieczne pochodzenie Całunu.

Dotychczasowe badania

Choć niektóre badania doszły do wniosku, że artefakt może być autentyczny, konsensus naukowy skłania się ku temu, że Całun Turyński jest średniowiecznym artefaktem i falsyfikatem.

Wśród badań wskazujących na średniowieczne pochodzenie Całunu znajduje się kluczowe badanie radiowęglowe przeprowadzone pod koniec lat 80. XX wieku, które wykazało, że płótno pochodzi z okresu między 1260 a 1390 rokiem n.e. Wyniki te wskazują, że nie było to płótno grobowe Jezusa.

Nowe badanie i nowe wyniki

Jednak niektórzy eksperci, tacy jak autorzy badania Heritage, twierdzą, że testy te mogły być wadliwe z powodu skażenia. Takie argumenty dotyczące hipotezy skażenia były już wcześniej kwestionowane.

W nowym badaniu główny badacz Liberato De Caro z Instytutu Krystalografii we Włoszech i współpracownicy zastosowali nowatorską metodę datowania starożytnych nici lnianych, badając ich degradację strukturalną za pomocą techniki znanej jako rozpraszanie promieni rentgenowskich szerokokątnych. Zastosowano ją do małej próbki z Całunu, który obecnie znajduje się w katedrze św. Jana Chrzciciela w Turynie we Włoszech.

Autorzy stwierdzili, że wyniki ich analizy są „w pełni zgodne” z analogicznymi pomiarami uzyskanymi z próbki lnu, której datowanie, według zapisów historycznych, to lata 55–74 n.e., a także z hipotezą, że Całun Turyński jest relikwią mającą 2000 lat.

– Promienie rentgenowskie przenikają materię i pozwalają [nam] mierzyć kolejność struktur. Wraz ze starzeniem się – okresami wielu stuleci – celuloza wykazuje redukcję swojego naturalnego porządku. Za pomocą promieni rentgenowskich możemy zmierzyć ten porządek i powiązać wiek z badaną próbką. Naturalne starzenie się płótna Całunu Turyńskiego jest zgodne z 2000-letnią historią – powiedział De Caro, cytowany przez portal.

Ze względu na fakt, że wyniki nie zgadzają się z wcześniejszymi badaniami datowania radiowęglowego, autorzy stwierdzili, że dokładniejsze i bardziej systematyczne badanie rentgenowskie większej liczby próbek pobranych z tkaniny Całunu Turyńskiego byłoby celowe w potwierdzeniu ich wniosków z badań.

Źródło: Newsweek.com

Czytaj też: Opracowano sałatę z dodatkowym boosterem witamin!

Grafika tytułowa: Indra Projects / Unsplash