Ultrawatch Garmin Enduro 2 – król może być tylko jeden

To jest absolutne szaleństwo! Używam tego zegarka od trzech tygodni, a on nadal ma 50% baterii pracując w trybie Always On Display.

Żarty się skończyły, a inteligentne zegarki, których bateria wytrzymuje dobę, jak w przypadku Apple Watch, nie mają racji bytu. Garmin Enduro 2 to zegarek, który obecnie działa najdłużej na jednym ładowaniu baterii. Działa tak długo, że nie zdążyłem rozładować go w trakcie testów, które trwały trzy tygodnie. Jest to szokujący wynik, ale pozytywnie szokujący, tym bardziej, że Garmin nie poszedł na żadne ustępstwa ani kompromisy. W pierwszej generacji Enduro producent postawił na długą pracę baterii kosztem kilku dość ważnych funkcji jak np. braku Wi-Fi, możliwości odtwarzania muzyki off-line, mniejszej pamięci wewnętrznej czy braku wbudowanych map. To była cena, którą zapłacił Garmin, żeby zegarek mógł działać ekstremalnie długo.

Mocne argumenty

Zegarek Garmin Enduro 2 to smartwatch z wyświetlaczem Always On Display, zamknięty w wytrzymałej kopercie wykonanej częściowo z polimerów wzmocnionych włóknem szklanym i tytanu. Inteligentny zegarek łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy innych zegarków Garmina, w tym Feniksa 7X oferując absurdalnie długie działanie na jednym ładowaniu baterii, które sięga kilku tygodni z pełną funkcjonalnością typowego i nietypowego smartwatcha. W dużym skrócie można by powiedzieć, że jest to zegarek idealny, o ile każdemu przypadnie do gustu jego duża i masywna konstrukcja.

Przeczytaj też: Smartwatch Fitbit Sense 2 – czy ten smart zegarek ma sens? | CoNowego.pl

Duże jest piękne

Koperty smart zegarków, które nosimy na nadgarstkach stają się coraz większe, dzieje się tak z wielu powodów. Po pierwsze na dużych ekranach zmieści się więcej informacji, które lepiej widać, po drugie część smartwatchy przejmuje już wiele funkcji od smartfonów (jak np. odbieranie powiadomień i połączeń, płatności, lokalizacja GPS, słuchanie muzyki) i na większych ekranach łatwiej się je obsługuje. Po trzecie zegarki mają ekrany dotykowe, podobnie jak nasze telefony, tak więc obsługa musi być wygodna i precyzyjna. Po czwarte zmieści się w nich większa bateria, co pozwoli na dłuższą pracę. Można tak wymieniać w nieskończoność. Ale nikogo nie trzeba przekonywać, bo konsumenci pokochali duże ekrany, niezależnie od tego czy jest to smartfon, tablet, laptop, telewizor czy zegarek.

Magia ekranu

Wpisując się zatem w najnowszy trend, Garmin Enduro 2 zadebiutował z ekranem 1,4 cala o rozdzielczości 280×280 pikseli, który działa 24 h na dobę, jest energooszczędny, ma transreflektywny ekran Memory-In-Pixel (MIP) czyli taki, który ma doskonałą widoczność w palącym słońcu i każdych innych warunkach oświetleniowych. Ekran jest pokryty odpornym na zarysowania szkłem szafirowym, jest bardziej wyraźny, im więcej dociera do niego słońca, czyli zupełnie odwrotnie, jak to jest w tradycyjnych ekranach. Dopiero gdy zrobi się ciemno, będzie potrzebował użycia podświetlenia. Nowy Enduro wyglądem przypomina pierwszą generację, na pierwszy rzut oka trudno dostrzec różnice. Konstrukcja jest zbliżona do koperty Feniksa, flagowego zegarka Garmina, zatem co tu poprawiać? Jego tożsamość zdradza limonkowy akcent kolorystyczny na kopercie i na obrzeżach ekranu. Bardzo ważnym elementem tarczy jest panel solarny, który jest w postaci cienkiego pasa, okalającego wyświetlacz.

Cała prawda

Sam ekran jest wyjątkowy, ponieważ został wykonany w technologii, która pozwala na ciągłe wyświetlanie zawartości ekranu przy minimalnym poborze mocy. Ma to ogromne zalety, ale ma też wady, o których należy powiedzieć. Tego typu ekrany nie wyświetlają treści tak jak to robią smartfony czy telewizory. One nie świecą światłem. Mają bardzo przygaszone kolory, które są nastawione na wyświetlanie najważniejszych parametrów z aktywności sportowych. Co prawda można zmieniać tarcze zarówno elektroniczne jak i analogowe, ale daleko im do tych krzykliwych, jasnych i lifestylowych. Dlatego warto przed wydaniem pięciu tysięcy i dwustu złotych na Garmin Enduro 2, wdepnąć do sklepu i zobaczyć na własne oczy, ponieważ jasność tarczy na zdjęciach nie odpowiada rzeczywistości i jest dużo ciemniejsza.

Przeczytaj też: Smartwatch Amazfit T-Rex 2 Wild Green – tytan wytrzymałości | CoNowego.pl

All in One

Garmin Enduro 2 wreszcie dostał pełną funkcjonalność z flagowego Feniksa, dzięki temu jest aktualnie, prawdopodobnie najbardziej zaawansowanym i wypasionym we wszystkie możliwe funkcje smartwatchem. Zaczynając od jego największej zalety, czyli wielotygodniowej pracy na jednym ładowaniu, którą zawdzięcza min. panelom solarnym, Enduro 2 został wyposażony w pełen pakiet. Zegarek może pracować do 46 dni bez doładowania, jeżeli jest wspomagany energią słoneczną. Na taki czas pracy pozwala zegarek pozostając na nadgarstku całą dobę z jednym treningiem w tygodniu. Jednak w trybie oszczędzania baterii, gdy zegarek jest tylko zegarkiem i pokazuje godzinę Garmin Enduro 2 może pracować 111 dni bez słońca i… 555 dni ze wspomaganiem słońca. Przy pełnym obciążeniu GPS i bardzo dokładnym śledzeniu działa do 714 godzin.

Do zadań specjalnych

Ultrawatch Enduro 2 został jednak stworzony z myślą o użytkownikach bardzo wymagających, ale i bardzo aktywnych. Sama masywna budowa i wytrzymała konstrukcja wskazują na to, że zegarek zniesie każdą pogodę, najgorsze warunki atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury. Polecany jest biegaczom na ultradługie trasy, żeglarzom, narciarzom i wszystkim tym, którzy kochają ekstremalne aktywności na świeżym powietrzu. Nie ma sensu wymieniać aktywności sportowych, które ten model obsługuje, bo jest ich zbyt wiele. Za to warto wspomnieć, że ma wbudowane mapy TopoActive i przewodnik po ścieżkach NextFork, które nie pozwolą nam zbłądzić lub zboczyć z trasy w lasach lub górach. Posiada mapy topograficzne kontynentów, dzięki którym szybko i bezpiecznie znajdziemy ląd będąc na morzu. Ma zapisane trasy narciarskie SKIVIEW, które pozwolą lepiej orientować się na ultradługich i niebezpiecznych trasach. Zegarek potrafi zmierzyć maksymalny pułap tlenowy podczas biegów, funkcja PacePro pomaga utrzymać tempo podczas biegu dzięki nawigacji dostosowanej pod kątem nachylenia terenu, korzystając z ClimbPro na zaplanowanych kursach, można wyświetlać w czasie rzeczywistym informacje o bieżących i zbliżających się wzniosach, w tym o nachyleniu, odległości i wzroście wysokości, a także o obniżeniu zbiegach, zjazdach i płaskich fragmentach.

Kolejne funkcje…

Zegarek ma wbudowane aplikacje sportowe, asystenta odpoczynku, podaje sugestie dotyczące codziennych treningów, pokazuje status zmienności tętna, stan wytrenowania i gotowość do ćwiczeń. Został wyposażony w czujniki ABC jak m.in. wysokościomierz, barometr i 3-osiowy elektroniczny kompas. Ma nadgarstkowy czujnik tętna, pulsoksymetr, monitor energii, snu, oddechu i nawodnienia. Ma także latarkę, możliwość płatności oraz funkcję bezpieczeństwa i śledzenia, która pozwala wysłać wiadomość SOS z Twoim położeniem do zdefiniowanych kontaktów.

Podsumowanie

Garmin Enduro 2 to wszystkoodporny ultrawatch przeznaczony dla osób kochających wymagające sporty i różnego rodzaju aktywności. Jego 51mm koperta prezentuje się wspaniale i nie ukrywam, że to mój nr. 1 wśród inteligentnych zegarków dla aktywnych. Podoba mi się w nim wszystko: bryła, wykonanie, zastosowane wysokiej jakości materiały, liczne funkcje i czujniki. Szczególnie szanuje go za to, że możemy zapomnieć, gdzie leży kabel od ładowarki 😊. Mimo jego outdoorowego przeznaczenia, doskonale sprawdzał mi się w codziennym życiu miejskim, z krótkimi treningami. Testowany zegarek kosztuje 5399 złotych.

ZaletyWady
Ładna, masywna i odporna konstrukcjaDla niektórych ekran, który nie świeci, może nie spełnić się w roli smartwatcha
Ekstremalnie długi czas pracy na baterii
Obsługa wszystkich, możliwych funkcji monitorujących
Obsługa bardzo wielu aktywności sportowych
Wbudowane mapy i trasy biegowe, trekkingowe i narciarskie
Lekki, wygodny i niezawodny