Smartwatch Fitbit Sense 2 – czy ten smart zegarek ma sens?

Jeszcze kilka lat temu urządzenia monitorujące, aktywności sportowe, funkcje życiowe, sen, stres, tętno i natlenienie krwi, zajmowały całe piętro w szpitalu. Dziś mieszczą się na naszym nadgarstku.

Można by powiedzieć, że najnowsze smartwatche to małe komputery o ogromnej mocy obliczeniowej, wspomagane usługami w chmurze. Inteligentne zegarki, to jednak coś więcej niż tylko urządzenia monitorujące nasze funkcje życiowe. To nasi asystenci, trenerzy, doradcy, dietetycy, stróże i kompani. Towarzyszą nam na każdym kroku, wiedzą o nas niemal wszystko i dlatego wiele możemy się od nich nauczyć. Z Fitbit Sense 2 dowiemy się jak zdrowiej żyć, jak poradzić sobie ze stresem, jak skutecznie trenować, a także jak zadbać o idealny sen.

Prawdziwe AI

Najnowsza odsłona Fitbita, model Sense 2, to flagowy smartwatch, amerykańskiego producenta, naszpikowany absolutnie topową technologią, ale ja pokochałem Fitbit za coś innego. Posiada on funkcję, która nie sprawdziła się u żadnego innego producenta, tak dobrze jak w Fitbit Sense 2. Regularnie ćwiczę, ale uprawiam bardzo różne aktywności. Pływam, biegam, trenuje na siłowni, jeżdżę na rowerze ćwiczę na urządzeniach kardio. Gdy korzystałem z innych smartwatchy, to musiałem przed każdą aktywnością uruchamiać odpowiedni program. Może nie jest to wielki problem, bo trzeba tylko kliknąć kilka razy palcem, ale Fitbit robi to sam. Za każdym razem, po skończonym treningu Fitbit wyświetla podsumowanie, wszystkie ważne parametry i wysyła wyniki do telefonu. Tam, na dużym ekranie możemy w spokoju przeanalizować dane. U innych producentów tę funkcję trzeba ręcznie aktywować i dodatkowo potwierdzać aktywność. W praktyce wygląda to tak, że kilka minut po rozpoczęciu ćwiczeń zegarek wyświetla zapytanie, czy trenujemy np. biegi. Wtedy trzeba potwierdzić przyciskiem, a na koniec zatrzymać aplikacje. Za to w Fitbit Sense 2, dzieje się magia, zegarek automatycznie i precyzyjnie wykrywa aktywność, startuje zegar, zatrzymuje i wysyła podsumowanie.

Przeczytaj też: Smartwatch Amazfit T-Rex 2 Wild Green – tytan wytrzymałości | CoNowego.pl

Zdrowiej żyć, znaczy wiedzieć więcej

Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że wszystkie te czarujące funkcje działają tak dobrze, ponieważ stoi za nimi zaawansowana technologia i ogromny know-how. To co go zdecydowanie wyróżnia na tle innych to częstotliwość i jakość monitorowania naszych funkcji. We wszystkich fitbitach, wszystkie czujniki działają non-stop. A to z kolei przekłada się na dokładniejsze i bardziej wiarygodne dane. Podczas gdy inni producenci zmniejszają częstotliwość monitoringu w obawie o zbyt szybki pobór mocy, to Fitbit potrafił znaleźć złoty środek, ponieważ mimo znakomitej jakości pomiarów, bateria zegarka pracuje od tygodnia w górę, w zależności od tego jak często i długo ćwiczymy. Reasumując, dużo jakościowych danych, to ważne informacje o naszym zdrowiu i stylu życia.

Na gale i na siłownie

Fitbit Sense 2 to inteligentny zegarek zamknięty w stylowej, kwadratowej, aluminiowej kopercie o zaokrąglonych brzegach. Ekran został pokryty odpornym na zarysowania i stłuczenia szkłem Gorilla Glass. Dotykowy ekran ma wielkość 1,58 cala, czyli 336 x 336 pikseli. Zegarek ma tylko jeden przycisk z boku koperty. Cała bryła wygląda bardzo stylowo i elegancko, szczególnie w kolorze szarym lub złotym. Jakość wykonania jest świetna i nie ma się tu do czego przyczepić. Paski zostały wykonane z miękkiego silikonu, który jest miły i wygodny w dotyku, można w nim ćwiczyć lub spać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zmienić na skórzany i wybrać się na wieczorną galę.

Przeczytaj też: Smartwatch Garmin Epix 2 – elegancki outdorowiec | CoNowego.pl

EKG w kilka sekund

Warto wspomnieć o kilku funkcjach i jak dają sobie radę. Tak więc Fitbit Sense 2 pomaga poprawić jakość naszego snu i po analizie każdej nocy wskazuje, jak poprawić nasz sen w oparciu o dziesięć kluczowych wskaźników snu. Dbając o sen poprawiamy naszą odporność na stres, który zegarek mierzy, analizuje i udziela wskazówek, jak sobie z nim radzić. Zegarek słucha dokładnie naszego serca, monitoruje częstotliwość oddechów, powiadamia o zmianie rytmu serca, tętnie, natlenieniu krwi, a także o temperaturze ciała. Aż trudno uwierzyć, że w szpitalach aparatura do pomiarów tych wszystkich funkcji zajmuje całą salę. Fitbit Sense 2 ma także funkcję portfela i można nim wygodnie płacić w sklepach, co szczególnie przydaje się na wakacjach np. na plaży, gdy portfel zostawimy w bardziej bezpiecznym miejscu.

Aplikacja mobilna

Jednak, żeby zrozumieć nasze ciało potrzebujemy kogoś, kto nam wszystko przeanalizuje, wytłumaczy i odpowiednio zinterpretuje gigantyczny wodospad danych. Do tego służy aplikacja mobilna Fitbit, która w wersji podstawowej podaje nam ilość zrobionych kroków, przebyte kilometry, spalone kalorie, mierzy i analizuje sen, śledzi automatycznie aktywności fizyczne i wiele innych. Jest też wersja Premium, która kosztuje 48 zł za miesiąc (379 zł za rok) i oferuje dodatkowo: pulpit metryk zdrowotnych, szczegółową ocenę i analizę snu, raport samopoczucia, codzienne spersonalizowane statystyki oraz wsparcie w treningach w postaci personalizacji ćwiczeń. Opcja Premium jest darmowa przez pierwsze 90 dni, jeżeli uznamy, że nie możemy bez tego żyć trzeba będzie zapłacić. W przeciwnym wypadku możemy zrezygnować.

Przeczytaj tez: Smartwatch Huawei Watch GT 3 – stylowy, wydajny… bezkonkurencyjny | CoNowego.pl

Personalizacja

Wygląd ma znaczenie i to nie tylko zewnętrzny. Przy pomocy aplikacji mobilnej Fitbit mamy dostęp do setek tarcz bezpłatnych i płatnych. Wychodząc na kolację do restauracji możemy wgrać tarczę analogową z animowanymi wskazówkami, natomiast idąc na trening możemy wczytać tarczę wyświetlającą wybrane funkcje jak tętno, ilość spalonych kalorii, przebytych kroków lub kilometrów. Możemy też zainstalować na zegarku mini aplikacje, takie jak: Tidal, Spotify, mapy, kalkulator i wiele innych.

Podsumujmy

Fitbit Sense 2 to flagowy smartwatch, świetnie wykonany i o stylowym designie. Jest bardzo uniwersalny, gdyż po szybkiej personalizacji tarczy i zmianie paska, zmienia charakter ze sportowego na elegancki i biżuteryjny. Jako jeden z niewielu posiada niezwykle dokładne monitorowanie naszych funkcji życiowych i jest w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy. Sam bezbłędnie wykrywa co ćwiczymy w danym momencie i dostarczę pełen raport po zakończeniu treningu. Można w nim pływać, ponieważ ma certyfikat wodoszczelności do 50m. Do tego ma wydajną baterię, czytelną i funkcjonalną aplikacje na telefon. Za najnowszy Fitbit Sense 2 zapłacimy 1499 zł.

ZaletyWady
Stylowy designMożna by powiedzieć, że kosztuje więcej niż przeciętny smartwatch, ale z drugiej strony oferuje dużo więcej
Bardzo dobrej jakości wykonanie
Czytelny, wyraźny i odporny na zarysowania ekran
Doskonałej jakości monitorowanie wszystkich funkcji
Doskonała automatyka