Oszczędności rodzą nowe metody lądowania na Marsie

NASA ogłosiła zamiar opracowania nowego rodzaju lądownika marsjańskiego, który może przetrwać lądowanie awaryjne. Oznacza to rezygnację z wykorzystania bardziej wyrafinowanych podejść stosowanych do tej pory. Powód jest prozaiczny – oszczędności.

Do tej pory NASA wylądowała na Marsie dziewięć razy bez żadnych problemów, używając różnych metod – w tym najnowocześniejszych spadochronów, gigantycznych poduszek powietrznych i plecaków odrzutowych.

Teraz inżynierowie testują alternatywne rozwiązanie. Nowy lądownik, Simplified High Impact Energy Landing Device (w skrócie SHIELD), wykorzystywałby składaną podstawę przypominającą akordeon. Działa tak, jakby strefa zgniotu samochodu pochłaniała energię silnego uderzenia.

Nowy projekt może sprawić, że lądowanie na Marsie będzie znacznie tańsze, czyniąc skomplikowany proces wejścia, zejścia i lądowania bardziej dostępnym i dając więcej możliwości wyboru miejsca lądowania.

„Moglibyśmy udać się do bardziej zdradliwych obszarów, gdzie nie chcielibyśmy ryzykować próby umieszczenia wartego miliardy dolarów łazika z naszymi obecnymi systemami lądowania”. Wyjaśnił kierownik projektu SHIELD, Lou Giersch z NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii w komunikacie prasowym.

Wiele projektów SHIELD pochodzi z projektu NASA Mars Sample Return. Pierwszym krokiem tej kampanii jest zebranie przez łazik Perseverance próbek skał w hermetycznych metalowych rurach. Przyszły statek kosmiczny przywiezie te próbki z powrotem na Ziemię w małej kapsule i bezpiecznie rozbije się na opuszczonym obszarze.

Velibor Ćormarkovic, członek zespołu SHIELD w JPL, powiedział, że kiedy inżynierowie szukali różnych sposobów wykonania tego procesu, zastanawiali się, czy ogólny pomysł można odwrócić.

„Jeśli chcesz wylądować „twardo” na Ziemi, dlaczego nie możesz tego zrobić na odwrót dla Marsa?” powiedział. „A jeśli uda nam się wykonać twarde lądowanie na Marsie, SHIELD może działać na planetach lub księżycach o gęstszych atmosferach.”

Czytaj także: Mars First Minute!