Logi BRIO 505 Full HD – profesjonalna kamera do wideokonferencji

Niemal wszyscy uczestniczymy w naszym życiu zawodowym, ale też w prywatnym, przynajmniej raz dziennie w wideokonferencji. Ponieważ najczęściej używamy laptopów albo innych urządzeń mobilnych, to siłą rzeczy używamy kamery, znajdującej się w naszym sprzęcie. Nie wiem jak wy, ale ja nigdy nie byłem zadowolony z jakości wideo.

Tak to już jest, że kupujemy za duże pieniądze laptopy, tablety i flagowe smartfony, które są wyposażone w wysokiej rozdzielczości kamery, ale gdy wchodzimy na calla, to nagle okazuje się, że kamera nie działa, albo mikrofon przestał tak nagle pracować, albo w najgorszym wypadku obraz jest rozmyty, a dźwięk przerywa. Niestety, ale każdy z nas ma lub miał podobne doświadczenia. Prawda jest taka, że nie bez powodu powstały zewnętrzne kamery i mikrofony, dedykowane spotkaniom biznesowym. Podczas pracy zdalnej, konferencji lub szkolenia nie ma czasu na błędy. Wystarczy chwila, żeby stracić kontrakt, zawalić rozmowę kwalifikacyjną lub pogrzebać marzenia. Kamery i mikrofony w naszych urządzeniach mobilnych są miniaturowe i zaprojektowane tak, żeby zmieściły się w płaskim jak kartka papieru ekranie. Tym czasem fizyki nie da się oszukać. Profesjonalna optyka musi być duża, musi mieć przestrzeń, w której znajduje się zaawansowana technologia, szklane soczewki, elektronika i czułe mikrofony.

Kompaktowy pros

Logi BRIO 505 Full HD to niewielka kamera z uniwersalnym uchwytem i systemem mikrofonów, która została zaprojektowana z myślą o wideokonferencjach.  Przyjechała do naszej redakcji w dość surowym opakowaniu z brązowego kartonu. Jak się okazało, powstało ono z lasów z certyfikatem FSC, które są pod ścisłą kontrolą. Oznacza to tyle, że w miejsce ściętych drzew sadzone są kolejne, aby zachować równowagę w naturze. Szanuje takie podejście do biznesu, które dba o nasze środowisko, bo to jest nasza przyszłość. Zresztą na szczęście dla nas, coraz więcej firm zaczyna produkować swoje produkty z coraz mniejszą szkodą dla środowiska. Grafitowy model kamery został wykonany w 68% z plastiku pochodzącego z recyclingu, aby ograniczyć nasz ślad węglowy.

Dobrana para

Kamera Logi BRIO 505 Full HD składa się zasadniczo z dwóch części: głównego modułu z kamerą oraz z uchwytu, który jest montowany na ekranie lub monitorze. Sama kamera została wyposażona w magnetyczną stopkę, która idealnie wpasowuje się w uchwyt montowany na ekranie. A ten oprócz tego, że składa się z kilku ruchomych zawiasów, które łatwo jest dopasować do każdego rodzaju monitora, to jeszcze posiada część w postaci naklejki, która może na stałe zamontować uchwyt. Magnetyczna stopka od kamery jest zakończona owalnym zawiasem, co umożliwia ustawienie jej pod dowolnym kątem.

Przeczytaj też: Xiaomi Mi Home Security Camera 360 – Kamera do monitoringu (conowego.pl)

Plug & Play

Logi BRIO 505 Full HD wystarczy wpiąć do komputera i kamera jest gotowa do pracy. Ale to potrafi każda inna kamera. Przewaga tego urządzenia polega na tym, że w Logi BRIO 505 Full HD możemy dosłownie wszystkie parametry obrazu ustawiać. Wystarczy zainstalować aplikację Logitech, w której możemy zmienić kontrast, jasność, poszczególne kolory, nasycenie, pole widzenia, zoom, prędkość zoomu, ustawić kadr, sterować śledzeniem postaci, a także spersonalizować wiele innych ustawień dotyczących dźwięku i mikrofonów. Używając do tej pory kilku innych kamer nigdy nie widziałem takiej palety ustawień.

AI czyli operator kamery

Jednak wielu z nas kupując kamerę do wideokonferencji nie wybiera konkretnego produktu tylko dlatego, że ma wiele ustawień, ale dlatego, że wszystko działa automatycznie i bez naszej ingerencji obraz a dźwięk jest wysokiej jakości. Niewiele osób wie, ale podobno dobry i profesjonalny aparat fotograficzny można poznać po tym, że robi świetne zdjęcie w trybie auto. Jeżeli to mu dobrze wychodzi, to potem może być tylko lepiej. Logi BRIO 505 Full HD praktycznie myśli za nas, dlatego nie wchodząc w jakieś drobne szczegóły, zaraz po podłączeniu do komputera wyświetla nam piękny, jasny i wyraźny obraz niezależnie od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu. Żeby to nie zabrzmiało zbyt naiwnie, nie mam na myśli ciemnej piwnicy, ale mniej lub bardziej doświetlone pokoje lub kadry pod światło np. z oknem w tle. Zapewniam, że twarz będzie nadal widoczna.

Inteligentny dźwięk

To nadal trudne pojęcie, które trudno przechodzi wielu osobom przez gardło, bo co to w ogóle znaczy? Ano bardzo różnie, w zależności od urządzenia i funkcji. W tym wypadku mowa o zestawie mikrofonów, które w jakiś magiczny sposób potrafią odizolować dźwięki i hałasy dochodzące z otoczenia od naszego głosu. Zrobiłem test i pogłośniłem dźwięk w TV na maksimum. Komputer z kamerą stał od TV w odległości ok 5 metrów. W pokoju było baaaardzo głośno, a ja w tym czasie mówiłem do Logi BRIO 505 Full HD. Oglądając potem moje nagranie okazało się że kamera wykadrowała moją postać z pokoju, a mikrofony, co prawda w tle gdzieś przepuszczały dźwięki z otoczenia, ale mój głos był głośny i wyraźny.

Przeczytaj też: Logitech Rally Bar – Wielofunkcyjny wideobar z wbudowaną kamerą, głośnikami i mikrofonami (conowego.pl)

Podsumujmy

Logi BRIO 505 Full HD to lekki i nieduży zestaw do telekonferencji, który oferuje czysty i jasny obraz wspomagany sztuczną inteligencją, oraz dźwięk z mikrofonów kierunkowych, które zostały wyposażone w technologię separacji szumów z otoczenia. Instalacja jest absolutnie szybka i prosta, obsługa nie wymaga żadnej wiedzy, umiejętności albo sterowników. Automatyka została tak skalibrowana, że wszystko po prostu działa i to działa dobrze. Dla tych z zacięciem filmowym, jest cała masa ustawień, korektorów i innych opcji, personalizacji obrazu i dźwięku. Ale dla zwykłego uczestnika konferencji wideo jest to gwarancja wysokiej jakości obrazu i dźwięku.

Specyfikacja Logi BRIO 505 Full HD

 • Maksymalna rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli
 • Typ kamery: HD Full HD
 • Automatyczne ustawienie ostrości: Tak
 • Typ prywatności: Przykrywka
 • Ilość trybów pola widzenia: 3
 • Obsługa funkcji Plug & Play: Tak
 • Regulowane pole widzenia: Tak
 • Poprzeczny punkt widzenia: 90°
 • Wbudowany mikrofon: Tak x2
 • Obszar doboru mikrofonu: 1,22 m
 • Materiał soczewki: Szkło
 • Wbudowany flesz: Nie
 • Typ mocowania: Spinacz
 • Przewody: USB Type C
 • Wymagania systemowe
 • Obsługiwane systemy operacyjne Windows: Windows 10, Windows 11, Windows 8, Windows 8.1
 • Obsługiwane systemy operacyjne Mac: Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey
 • Waga (z podstawą): 121 g
 • Szerokość: 110 mm 
 • Głębokość: 31,5 mm
 • Wysokość: 31,5 mm
 • Wymiary klamry (SxGxW): 45,8 x 65,1 x 25 mm
 • Cena: 599 zł