Logitech Rally Bar – Wielofunkcyjny wideobar z wbudowaną kamerą, głośnikami i mikrofonami

Wyobraź sobie pełnowymiarowy soundbar i profesjonalny aparat fotograficzny z dużym obiektywem zintegrowane w jedno urządzenie… tak, to właśnie jest wideobar Logitech

Jeszcze do niedawna, zestawy głośnomówiące były obowiązkowym wyposażeniem każdej sali konferencyjnej. Dziś to za mało, dlatego w ofercie producentów pojawia się coraz więcej kamer, wideo barów oraz innych zintegrowanych systemów all-in-one do prowadzenia spotkań on-line. Czasy się zmieniły, a my, konsumenci staliśmy się bardziej wymagający i wybredni. Mała, nieruchoma kamera już nam nie wystarczy, dlatego teraz w każdej szanującej się firmie, powinien znaleźć się wideobar czyli kamera z mikrofonem i głośnikami, współpracująca z większością znanych aplikacji do wideokonferencji.

Big Brother

Logitech Rally Bar to wielofunkcyjne urządzenie o wymiarach 164x910x130.5mm, przeznaczone do średnich i dużych sal konferencyjnych, które w jednej obudowie zawiera ogromny, ruchomy obiektyw 4K z optycznym zoomem, sześć wbudowanych mikrofonów, dwa głośniki 70mm oraz drugi obiektyw, który wspiera pracę głównej kamery. Bar jest duży i masywny, waży ponad 7 kg i wzbudza szacunek. Jakość wykonania jest imponująca, a sam obiektyw przypomina ten z profesjonalnej kamery telewizyjnej. Wielkie, ruchome oko widzi wszystko w 4K. Urządzenie może pracować w dwóch trybach: USB Mode – podłączając do dowolnego komputera PC lub MAC oraz Appliance Mode – bez konieczności podłączania do komputera, gdyż Rally Bar posiada natywną obsługę aplikacji do wideokonferencji jak Zoom Rooms, Microsoft Teams i wielu innych.

Przeczytaj też: Systemy telekonferencyjne dla biznesu – Lenovo ThinkSmart | CoNowego.pl

Konfiguracja

Od razu przystąpiłem do podłączenia i konfiguracji, którą na szczęście wykonuje się tylko raz. Można go postawić na blacie lub półce, służy do tego metalowa, stabilna podstawka. Jednak o wiele lepiej będzie się prezentował, zamontowany na stałe na ścianie tuż pod lub nad telewizorem. Proces konfiguracji jest długi i może trwać nawet powyżej 30 minut, ale wynika to z bardzo dużej ilości opcji, ustawień i możliwości wideobara. Można go bowiem połączyć z dwoma monitorami, komputerem, dodatkowymi głośnikami, mikrofonami, a także z wieloma aplikacjami do spotkań zdalnych.  

Co widać

Logitech Rally Bar został wyposażony w bardzo dużą kamerę o szerokiej 130-stopniej przekątnej widzenia i obsługą rozdzielczości UltraHD 4K. Obiektyw zrobił na mnie ogromne wrażenie, ponieważ do tej pory w podobnych urządzeniach kamery mają wielkość monety. W Logitech Rally Bar można odnieść wrażenie, że soundbar został zbudowany wokół profesjonalnej kamery. Ale to nie koniec niespodzianek. Główny obiektyw ma 5-krotny zoom optyczny i dodatkowy 3-krotny software’owy, na dodatek kamera jest ruchoma, sterowana silniczkami, dzięki czemu urządzenie widzi wszystko i śledzi wszystkich obecnych. Jest też drugi mały obiektyw, który wspiera pracę dużego. Monitoruje on układ i rozmieszczenie osób w sali, wspierając realizację funkcji autokadrowania, a dodatkowo zlicza zebranych uczestników, pozwalając na raportowanie i analizę wykorzystania pomieszczenia.

Przeczytaj też: Jabra PanaCast 20 – rozmowy wideo na najwyższym poziomie | CoNowego.pl

AI

Sztuczna inteligencja robi tu ogromną robotę i działa świetnie. Gdy siedzimy sami w sali, wówczas obiektyw kadruje obraz w taki sposób, że nasza postać wypełnia kadr. Gdy w Sali pojawi się druga osoba, wtedy AI ustawia taki kadr, w którym widać obie osoby. Kiedy jedna z osób zacznie mówić, wtedy kamera płynnie, niemal w filmowy sposób zmienia kadr i pokazuje popiersie aktywnego mówcy. Za to i za wiele więcej odpowiada technologia Logitech RightSight, która automatycznie dostosowuje kadr do zebranej grupy, odpowiednio kierując obiektywem i dopasowując stopień zoomu. Z kolei Logitech RightLight zapewnia optymalną widoczność każdego uczestnika spotkania, niezależnie od warunków oświetleniowych. Logitech Rally Bar samodzielnie optymalizuje balans bieli, nasycenie kolorów oraz redukuje tzw. szumy obrazu. Podobnie robi z dźwiękiem.

Co słychać

Logitech Rally Bar to pełnowymiarowy soundbar i gdyby nie kamera, to zapewne świetnie nadawałby się jako głośnik do kina domowego. Dwa duże głośniki dają czysty i dynamiczny dźwięk, który został sprofilowany w taki sposób, żeby głosy kilku rozmówców brzmiały jak najlepiej. Głośniki wspiera system sześciu wbudowanych mikrofonów kierunkowych o zasięgu do 5 metrów. Mają one wbudowaną technologie redukcji hałasu i potrafią izolować głosy rozmówców od niechcianych dźwięków dochodzących z biura albo zza otwartego okna. Sztuczna inteligencja współpracuje z kamerą i zawsze skupia swoją uwagę zarówno kamerę jak i mikrofony na osobie, która aktualnie mówi. Przy bardzo dużych salach, które mają stoły powyżej 5 metrów, stosuje się specjalne dedykowane mikrofony, rozkładane na blacie w dalszej odległości od urządzenia.

W sumie

Logitech Rally Bar to znakomity wideobar, bardzo profesjonalny, oferujący doskonałą jakość obrazu i dźwięku. Można go obsługiwać za pomocą specjalnego tabletu lub komputera. W zestawie znajduje się też nieduży pilot, przy pomocy którego można sterować głośnością, a także wielką kamerą. Wideo konferencja z tym urządzeniem można przyrównać do relacji na żywo z udziałem prawdziwych kamer z operatorami. Rally Bar działa precyzyjnie, płynnie i bez wpadek. Osoba aktywna zawsze jest w centrum uwagi. Dobrze ją słychać i widać, bo chyba o to w tym wszystkim chodzi.  

Specyfikacja Logitech Rally Bar

 • Kompatybilność:
  Tryb USB: Zoom, Microsoft Teams i wiele innych
  Tryb Appliance: Zoom Room, Microsoft Team Rooms Android w toku
 • Wymiary:
  164mm x 910mm x 130.5mm
  Waga: 7.08kg
 • Ogólne:
  Wbudowanych 6 mikrofonów kierunkowych
  2 wbudowane głośniki z opatentowanym system eliminacji wibracji i zakłóceń
  System operacyjny Logitech CollabOS
  Ilość obsługiwanych wyświetlaczy: 2
  Rozdzielczość wyświetlaczy: do 4K
 • Głośniki:
  Wymiary: 2 x 70mm
  Wyjście: 90dB SPL @1W
  Czułość: 90+/-3dB SPL @1W
  Próbkowanie: 48 kHz
 • Kamera:
  Rozdzielczość: 4K, 1440p, 1080p, 900p, 720p, SD przy 30fps
  Ruchomość w poziomie: ±25°
  Ruchomość w pionie: ±15°
  Zoom: 15x HD (5x optyczny, 3x cyfrowy)
  Przekątna pola widzenia: 90°
  Pole widzenia horyzontalne: 82.1°
  Pole widzenia wertykalne: 52.2°
 • Mikrofony:
  6 wbudowanych mikrofonów typu MEMS z kierunkowym kształtowaniem wiązki
  Pasmo przenoszenia: 90Hz – 16kHz
  Czułość: 36dBFS +/-1dB @ 1Pa
  Zasięg: 4.5m
  AEC – kasowanie echa
  VAD – detekcja głosu
  Możliwość podłączenia 3 dodatkowych mikrofonów dla większych sal
 • Interfejsy: 
  Wyjścia HDMI: 2
  Wejście HDMI: 1
  USB 3.0: 3x Typu A, 1x Typu C
  Sieć: 10/100/1G Ethernet
  WiFi: 802.11a/b/g/n/ac (MIMO)
  Wejście na zewnętrzny mikrofon: Tak (obsługa Rally Mic Pod, Rally Mic Pod Hub oraz Rally Mic Pod Extension Cable)
  Moduł Bluetooth dla pilota zdalnego sterowania
 • Cena: ok. 21 000 zł