Xiaomi Mi Home Security Camera 360° PTZ 2K Pro – kamera do monitoringu

Można przy jej pomocy podglądać sąsiadkę, monitorować mieszkanie, nagrywać w zupełnej ciemności, aktywować czujnikiem ruchu. Można porozmawiać z domownikami, z psem lub kotem albo kulturalnie poprosić włamywacza, żeby opuścił mieszkanie, zanim zjawi się Policja.

Większość kamer bezpieczeństwa to stacjonarne urządzenia, przymocowane do ściany, sufitu i bez możliwości poruszania w jakimkolwiek kierunku. Ogranicza to pole widzenia tylko i wyłącznie do parametrów obiektywu i zazwyczaj najwięcej to 120 stopni. Problem w tym, że nie widać co się dzieje tuż obok. Przy montażu kamery jesteśmy zmuszeni do podjęcia decyzji, w jakim miejscu ustawić urządzenie i z jakiej części domu, pokoju zrezygnować. Ale Xiaomi ma na to sposób, oferując kamerę obrotową, która monitoruje w poziomie w zakresie 360 stopni i w pionie 180 stopni.

Zawartość opakowania

W niewielkich rozmiarów pudełku znajdziemy białą kamerę, zasilacz też w białym kolorze, trzymetrowy biały kabel USB, który pozwala zamontować monitoring nawet wysoko na meblach, a nawet na suficie. Xiaomi pomyślało też o zestawie montażowym, dzięki któremu kamerę można w łatwy sposób przymocować do sufitu lub innej płaskiej powierzchni

Spoko wygląd

Xiaomi Mi Home Security to kamera do zastosowań domowych. Jej konstrukcja jest zbliżona wyglądem do pocisku. Biała obudowa jest wykonana z matowego plastiku, która spoczywa na szarej obrotowej platformie, zasilanej silniczkiem pracującym w zakresie 360 stopni. Sam moduł z obiektywem znajduje się w czarnej kuli, jest też zasilany silnikiem i pracuje góra dół w zakresie 180 stopni. Przy obiektywie jest też pierwszy mikrofon. Ta zgrabna konstrukcja pozwala monitorować całe pomieszczenie pod warunkiem, że zamontujemy kamerę w odpowiednim miejscu. Na pleckach pod małym grillem jest głośnik, obok mikrofon i otwór do resetowania kamery.

Duże możliwości

Kamera Xiaomi może pochwalić się całkiem dobrymi parametrami obrazu, dzięki czemu na nagraniach będzie widać więcej niż kilka rozmazanych pikseli. Jednym z ważniejszych parametrów jest jasność obiektywu. Optyka Xiaomi Mi Home Security ma jasność na poziomie f/1.4, co jest bardzo dobrym wynikiem. Najczęściej stosowaną jasnością w smartfonach jest f/2.0. Dzięki użyciu tak czułego i jasnego szkła, obraz jest pozbawiony „kaszy”, gdy w pomieszczeniu jest zgaszone światło. Jedne z lepszych obiektywów do fotografii mają jasność f/1.0 i należą do najdroższych. Kolejny parametr to pole widzenia 110 stopni, co prawda są kamery, które mają więcej, ale powoduje to zniekształcenia obrazu. Dlatego 110 stopni jest w pewnym sensie kompromisem pomiędzy zakresem widzenia a jakością nagrania.

Jeszcze więcej możliwości

Kamera nagrywa filmy i robi zdjęcia w 2K, czyli w rozdzielczości 2304 x 1296 pikseli. Ma też wbudowany jeden głośnik oraz dwa mikrofony kierunkowe: z przodu i z tyłu. Pozwala to na dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym. Można porozmawiać z domownikami, wydać polecenie rybkom w akwarium albo wystraszyć włamywacza. To co czyni tę kamerę jeszcze bardziej wyjątkową to obsługa obu zakresów sieci Wi-Fi 2.4 i 5 GHz. Większość kamer korzysta z 2.4 GHz, co często powoduje problemy podczas konfiguracji, bo 99% z nas używa szybszej sieci 5GHz. Kamera dodatkowo obsługuje Bluetooth, a także kartę pamięci microSD. Jej slot jest ukryty w czarnej kuli pod obiektywem. Xiaomi Mi Home Security ma także mechaniczną przysłonę obiektywu. Kiedy uznamy, że mamy dość obserwowania siebie w telefonie, wystarczy zdalnie w aplikacji wyłączyć kamerę, wówczas obiektyw schowa się w białej obudowie, blokując wizję.

Aplikacja

Kamera, kamerą, ale kluczem do całego systemu monitoringu jest naturalnie apka mobilna. Parowanie jest dziecinnie proste, po uruchomieniu Xiaomi Home, dodajemy nowe urządzenie, skanujemy QR kod na spodzie kamery i gotowe. W dużym oknie mamy podgląd na żywo. Będąc w domu na WiFi wszystko działa szybko i płynnie. Obraz jest przekazywany płynnie a kamera reaguje na zmianę położenia natychmiast. Będąc poza domem jest opóźnienie, dlatego trzeba wolniej sterować jej ruchem. Na ekranie są cztery aktywne ikonki: zasilanie kamery, włączenie odsłuchu, wybór widoku (2K, 360stopni i Auto) i zmiana widoku na pełny ekran. Na panelu sterowania jest ikonka mikrofonu do komunikacji, aparat do robienia zdjęć, kamerka do nagrywania filmów i pole/joystick do obracania kamerą. Jest też dodatkowy przycisk, którym robimy zdjęcie panoramiczne pomieszczenia, wówczas kamerą sterujemy, wybierając palcem część pokoju widoczną na zdjęciu, bez potrzeby używania dotykowego joysticka.

Funkcje dodatkowe

Obraz może być transmitowany na żywo do aplikacji, może być nagrywany na kartę pamięci, prosto do pamięci telefonu albo możemy wykupić w subskrypcji miejsce w chmurze Xiaomi. Aplikacja umożliwia nagrywanie w dzień i w nocy. Gdy jest całkiem ciemno kamera wykorzystuje podczerwień i rejestruje czarno biały obraz. Xiaomi Mi Home Security ma też czujniki ruchu, które mogą aktywować nagrywanie a także wysłać powiadomienia do aplikacji. Urządzenie może być używane także do pilnowania niemowląt, gdyż posiada czujnik dźwięku. Gdy dziecko zacznie płakać, zostanie uruchomione nagrywanie i kamera wyśle powiadomienie na telefon. Jest tu też funkcja rozpoznawania twarzy. Można zeskanować twarze domowników, co w teorii powinno działać jako system bezpieczeństwa, ale nie do końca rozumiem idei, która przyświecała twórcom.

Podsumujmy…

Do tej pory testowałem kamery bezpieczeństwa o bardzo podstawowych i prostych funkcjach, dlatego Xiaomi Mi Home Security jest bardzo miłym zaskoczeniem. Znalazłem tu wszystko to czego mi brakowało w poprzednich kamerach. Najbardziej doceniam opcje monitorowania 360 stopni, jasny obiektyw i możliwość nagrywania na smartfon. Nagrywanie na kartę jest o tyle ryzykowne, że gdy włamywacz zauważy kamerę to może ją zniszczyć lub zabrać razem z nagraniem. Za usługę w chmurze nie lubimy dodatkowo płacić, dlatego nagranie w telefonie to super rozwiązanie. Do pełnego szczęścia brakuje mi tylko rozdzielczości 4K.

Specyfikacja Xiaomi Mi Home Security Camera 360° PTZ 2K Pro

 • Rodzaj: Wewnętrzna
 • Jasność obiektywu: f/1.4
 • Kąt widzenia: 110°
 • Kompresja wideo: H.265
 • Rozdzielczość: 2304 x 1296 pikseli
 • Łączność” Wi-Fi 5 (802.11 b/g/n/ac) i Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.2
 • Aplikacja dla systemu iOS i Android
 • Zasilanie: Zasilacz sieciowy
 • Rodzaje wejść/wyjść: Czytnik kart pamięci microSD
 • Dodatkowe funkcje: Tryb nocny, detekcja ruchu, powiadomienia na komórkę, obrót w pionie i poziomie, dodatkowe informacje, wbudowany mikrofon, zdalny podgląd do kamery z urządzeń mobilnych, zakres obrotu 360°, slot na karty micro SD, czujnik ruchu
 • Kolor: Biały
 • Wymiary: 122 mm x 78 mm x 78 mm
 • Waga: 349 g
 • Dołączone akcesoria: Kabel USB, ładowarka, zestaw montażowy
 • Cena: 249 zł
ZaletyWady
Kamera 360 stopniBrak zasilania z akumulatora
Jasny obiektyw
Szeroki kąt widzenia
Nagrywanie w pamięci smartfona