Jabra PanaCast 20 – rozmowy wideo na najwyższym poziomie

Ostatnie dwa lata naznaczone piętnem pandemii pokazały nam, jak ważną rolę w naszym życiu prywatnym i służbowym odgrywają wideorozmowy. Dzięki nim mogliśmy spotykać się z najbliższymi, czy też załatwiać sprawy biznesowe. Wysoką jakość konferencji zapewnia nam odpowiednio dobrany sprzęt. Często bowiem zdarza się, że kamery wbudowane w nasze laptopy czy monitory to rozwiązanie niewystarczające. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się Jabra PanaCast 20 – urządzenie, które dane mi było ostatnio testować.

Zawartość pudełka i jakość wykonania

Jabra PanaCast 20 dociera do nas w skromnie zaprojektowanym, ale charakterystycznym dla produktów duńskiego koncernu pudełku. Znajdziemy w nim wszystko, co będzie nam potrzebne – dokumentację, kamerkę PanaCast 20, kabel USB-C do połączenia jej z komputerem oraz poręczne etui. To ostanie ma służyć do przechowywania urządzenia. Przemyślane zostało w taki sposób, że po umieszczeniu w nim kamery możemy je bez problemu zmieścić m.in, w torbie na laptopa.

Wykonanie kamerki Jabra PanaCast 20 stoi na najwyższym, możliwym poziomie. Już po wyjęciu jej z pudełka czujemy, że mamy do czynienia z produktem klasy Premium. Akcesorium jest solidne, dość ciężkie oraz wykonane z połączenia elementów metalowych i plastikowych. Kamerkę możemy nałożyć bezpośrednio na górną krawędź ekranu naszego komputera, bądź też przykręcić do statywu.

Czytaj też: Jabra Elite 4 Active – test niesamowitych słuchawek dla aktywnych

Kilka słów o funkcjach

Jabra PanaCast 20 to bardzo funkcjonalna kamerka internetowa. Aby zacząć z niej korzystać nie jest konieczne instalowanie żadnych dodatkowych sterowników. PanaCast 20 jest urządzeniem typu plug-and-play. Dzięki temu wystarczy podłączyć ją do komputera, a ten sam zajmie się zainstalowaniem jej w systemie. Producent zapewnia nam możliwość prowadzenia rozmów w rozdzielczości 4K dzięki matrycy o rozdzielczości 13MP. Po zakończeniu konferencji możemy w prosty sposób zadbać o naszą prywatność. Wystarczy przesunąć suwak u dołu kamery by skorzystać z przysłony gwarantującej, że nikt nie będzie nas nagrywał.

Testowana kamera oferuje nam ciekawe funkcje związane z prowadzeniem rozmów wideo. Mowa tu chociażby o rozwiązaniu znanym pod nazwą Inteligentny Zoom. Pozwala ono na znajdowanie przez urządzenie (za pośrednictwem SI) centrum kadru po to, byśmy zawsze byli dobrze widoczni – nawet gdy poruszamy się po pomieszczeniu, w którym przebywamy. Ponadto warto zwrócić uwagę na funkcję Obraz-w-obrazie, która będzie przydatna na przykład podczas prowadzenia prezentacji jakichś produktów. Obraz rejestrowany przez kamerkę zostanie podzielony na dwa okienka. W jednym z nich będzie widoczny nasz wizerunek, a w drugim zbliżenie na produkt, który prezentujemy.

Na uwagę zasługuje także rozwiązanie znane pod nazwą Inteligentna Optymalizacja Oświetlenia. Dzięki niemu pożegnamy problemy z niedostatecznym doświetleniem obrazu rejestrowanego przez naszą kamerę. Urządzenie, dzięki SI, dopasuje jasność rejestrowanego obrazu w taki sposób, byśmy zawsze byli doskonale widoczni dla naszych rozmówców. Biorąc pod uwagę funkcje Jabra PanaCast 20 możemy być pewni, że testowana kamerka internetowa nie zawiedzie nas nawet wtedy, gdy warunki, w których prowadzimy rozmowę nie będą ku temu optymalne.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Producent zapewnia, że kamerka Jabra PanaCast 20 bez żadnych problemów współpracuje z wszystkimi najpopularniejszymi aplikacjami dedykowanymi przeprowadzaniu rozmów wideo. Możemy więc korzystać z niej podczas komunikowania się w WhatsApp, Messengerze, Hangouts, Skype, Teams czy Zoom. W przypadku dwóch ostatnich rozwiązań Jabra PanaCast 20 otrzymała certyfikat, dzięki czemu możemy być pewni, że nasze rozmowy będą bezpieczne.

Jeśli już o bezpieczeństwie mowa – PanaCast 20 zapewnia nam – dzięki wykorzystaniu zaawansowanej SI – chronione w zadowalający sposób rozmowy i wideokonferencje. To bardzo ważna kwestia w dobie coraz bardziej zuchwałej cyberprzestępczości. Na pokładzie kamery został wbudowany chipset SI Edge. Jego zadaniem jest obsługa wszystkich wymienionych przeze mnie wcześniej inteligentnych funkcji urządzenia PanaCast 20 oraz – co bardzo ważne – przetwarzanie wideo już w samym urządzeniu, dzięki czemu materiał wizualny jest chroniony przed jakimkolwiek dostępem ze strony niepowołanych osób.

Jak kamerka Jabra PanaCast 20 sprawuje się w praktyce?

Kamerkę Jabra PanaCast 20 testowałem zarówno podczas rozmów z najbliższymi, jak i w trakcie grupowych wideokonferencji. W każdym z wymienionych scenariuszy urządzenie sprawowało się wybornie zapewniając mi doskonałą widoczność dla moich rozmówców oraz wysoką jakość połączenia wideo. Osoby połączone ze mną w Messengerze i w aplikacji Discord były wręcz zachwycone tym, jak tak niewielka kamerka radzi sobie z przetwarzaniem obrazu.

Jesli już jesteśmy przy Discordzie – PanaCast 20 to nie tylko świetne rozwiązanie dla wideorozmów. Ze względu na swoje parametry doskonale sprawdzi się także w rękach tych osób, które na co dzień zajmują się streamowaniem rozgrywki – czy to na Twitchu, na Facebooku czy też na YouTube. Myślę też, że przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań odpowiedzialnych za rejestrację materiałów wideo, urządzenie od Jabry doskonale sprawdzi się także przy kręceniu rozmaitych vlogów (jak już wspomniałem, kamerkę można osadzić na statywie).

Podsumowując

Jabra PanaCast 20 to wyborna kamerka internetowa dedykowana prowadzeniu rozmów i konferencji wideo, jednak przydatna także w wielu innych zastosowaniach. Producent oferuje nam na jej pokładzie ciekawe i przydatne rozwiązania, pozytywnie wpływające na jakość rejestrowanego obrazu. Ta jest natomiast wyborna i nie pozostawia wiele do życzenia.

PanaCast 20 od Jabry to rozwiązanie, z którego zadowoleni będą najbardziej wymagający użytkownicy. Co więcej – to kamera, którą każda osoba prowadząca często wideorozmowy może i powinna mieć przy sobie ze względu na poręczne, kompaktowe gabaryty. Korzystanie z PanaCasta 20 to przede wszystkim bezpieczeństwo zapewniane przez chipset Edge SI.

Pieniądze zainwestowane w zakup testowanej kamerki od Jabry na pewno nie będą wyrzucone w błoto. Cena urządzenia ustalona została na 1319 PLN netto.