Jabra Elite 4 Active – test niesamowitych słuchawek dla aktywnych

Koncern Jabra znany z tego, że serwuje nam najwyższej klasy rozwiązania, jeśli chodzi o słuchawki, zaprezentował właśnie na targach CES 2022 nowy zestaw TWS dla aktywnych. Mam oczywiście na myśli model Jabra Elite 4 Active. Do naszej redakcji sprzęt trafił jeszcze przed premierą i dzięki temu mieliśmy już okazję go sprawdzić. Jak sprawuje się na co dzień w różnych sytuacjach? Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją!

Co dostajemy w zestawie ze słuchawkami?

Słuchawki Jabra Elite 4 Active przyjeżdżają do nas w znajomo wyglądającym pudełku. Koncern z Danii od dłuższego czasu w tej kwestii sprawdza na prostą i sprawdzoną formę. Ale dlaczego miałby z niej rezygnować, jeśli po prostu jest ona w porządku? W zestawie otrzymujemy dwie pchełki douszne wraz z etui ładującym, kabelek USB-C do ładowania wspomnianego etui, zestaw wkładek do personalizacji słuchawek oraz papierologię.

Zarówno słuchawki, jak i etui charakteryzuje wysoka jakość wykonania. Nic tu nie skrzypi i nie trzeszczy w trakcie użytkowania. Jabra znana jest jednak z tego, że dba o jakość wykończenia i spasowania swoich produktów. Warto zaznaczyć, że – podobnie jak w przypadku droższego modelu Elite 7 Active – słuchawki pokryte zostały specjalnym, gumowanym tworzywem, które ma chronić je przed zachlapaniem i jednocześnie nadać im nowoczesny, dynamiczny wygląd. Ów materiał zapobiega także przemieszczaniu się pchełek w naszym uchu nawet podczas intensywnych treningów!

W trakcie ćwiczeń musimy czuć się komfortowo!

Na codzienne treningi poświęcamy mnóstwo energii, prawda? Dlatego nie powinniśmy sobie zaprzątać głowy tym, czy wygodnie będzie nam się korzystało z ulubionych słuchawek. Jabra Elite 4 Active nie męczą naszych uszu w trakcie ćwiczeń i nie powodują irytującego poczucia dyskomfortu. Pchełki pewnie trzymają się w małżowinach i nie przydarzyło mi się, by w trakcie chociażby biegania wypadły bądź zauważalnie zmieniły swoje położenie. To zasługa autorskiej technologii Jabry wykorzystywanej w przypadku słuchawek dla aktywnych i ergonomicznej konstrukcji bez skrzydełek. Mnie to całkowicie przekonuje.

Najważniejsze funkcje i dane techniczne Elite 4 Active

  • regulowana z poziomu aplikacji wspomagającej funkcja ANC,
  • funkcja HearThrough wzmacniająca dźwięki z naszego otoczenia,
  • 7 godzin działania non stop, 28 godzin z etui ładującym,
  • wytrzymałość ze stopniem ochrony IP57 – dzięki której skorzystasz ze słuchawek nawet w ekstremalnych warunkach,
  • wsparcie dla technologii łączności Bluetooth 5.2,
  • tryb mono pozwalający na korzystanie niezależnie z dowolnej słuchawki,
  • możliwość podłączania do słuchawek dwóch urządzeń,
  • wydajna praca z asystentami głosowymi – wbudowana Alexa oraz możliwość korzystania z Siri i z Asystenta Google.

Aplikacja wspomagająca dla słuchawek jest po prostu świetna!

Jabra do obsługi swoich słuchawek przygotowała aplikację Sound+. Pobrać ją można zarówno z Google Play, jak i z App Store. Sparowanie zajmuje dosłownie kilka chwil. W ramach wspomnianego rozwiązania otrzymujemy dostęp do kilku predefiniowanych ustawień odtwarzanego dźwięku, korektora graficznego, szeregu informacji o samym zestawie słuchawkowym, czy też do funkcji aktualizacji jego oprogramowania. Nie zabrakło możliwości przełączania się między trybami pracy słuchawek, takimi jak ANC czy HearThrough. Ciekawie prezentuje się funkcja Find my Jabra, dzięki której możemy w krytycznej sytuacji zlokalizować nasze słuchawki na podstawie tego, w którym miejscu ostatnio zaszła interakcja między nimi, a naszym urządzeniem mobilnym.

Jakość rozmów i odtwarzania muzyki – jak zwykle na najwyższym poziomie!

Jabra Elite 4 Active oferuje nam rewelacyjną wręcz jakość prowadzonych rozmów. To zasługa aż czterech mikrofonów wbudowanych w słuchawki (po dwa na każdą „pchełkę”). Podczas prowadzonych przeze mnie rozmów rozmówcy słyszeli mnie perfekcyjnie, bez żadnych znaczących zakłóceń, które przeszkadzałyby w komunikacji (niezależnie od tego czy rozmawiałem w mieszkaniu, na zewnątrz czy też w pociągu). Słuchawki po odebraniu rozmowy automatycznie przełączały się do trybu HearThrough. Ma on zapewnić nam bezpieczeństwo w sytuacjach, w których nasza percepcja otoczenia nie powinna być zaburzana (jak pokonywanie przejść dla pieszych). Wysokiej jakości głośniki sprawiają, że użytkownik nowych słuchawek od Jabry również doskonale słyszy swoich rozmówców.

Po powrocie z treningu bez problemów możemy skorzystać z naszych słuchawek podczas oglądania ulubionych filmów i seriali, czy też w trakcie słuchania muzyki lub podcastów. Brzmienie odtwarzanych za ich pośrednictwem treści jest czyste i głębokie. Po prostu do bólu poprawne! Jeśli jednak chcemy jeszcze bardziej je spersonalizować, to możemy je zmodyfikować dzięki funkcjom aplikacji Jabra Sound+. Przez cały okres testów nie miałem powodów by narzekać na jakość odtwarzanego dźwięku. A spektrum odsłuchanych na słuchawkach Elite 4 Active utworów było bardzo szerokie – od surowego black metalu, przez folk, po muzykę bardziej imprezową.

Czas pracy słuchawek Jabra Elite 4 Active to… czysta poezja!

Słuchawki Jabra Elite 4 Active dość długo pracują między kolejnymi ładowaniami. Mogą bowiem przepracować maksymalnie siedem godzin bez konieczności uzupełniania energii. Biorąc pod uwagę natomiast ładowanie w dedykowanym etui czas pracy może zostać wydłużony do aż 28 godzin. Sprawdziłem to w praktyce i faktycznie – owe liczby znajdują pokrycie w rzeczywistości. Już 10 minut ładowania pozwala na korzystanie ze słuchawek Elite 4 Active przez godzinę! Ładowanie „do pełna” etui ze słuchawkami trwa natomiast do 3 godzin.

Podsumowanie

PLUSYMINUSY
+ bardzo wysoka jakość wykonania,
+ niesamowita wygoda użytkowania nawet podczas ciężkich treningów,
+ świetna aplikacja do obsługi słuchawek,
+ fantastyczna jakość prowadzenia rozmów,
+ świetnie brzmią podczas odtwarzania muzyki i materiałów wideo.
– nie odnotowałem takich, które mogłyby zaważyć na ocenie.

Słuchawki Jabra Elite 4 Active to świetny wybór dla wszystkich osób uprawiających sport – niezależnie od tego, czy pozostajemy aktywni w ujęciu amatorskim, czy też profesjonalnym. Doskonale trzymają się w uszach i dzięki autorskiej technologii Jabry nie przemieszczają się nawet podczas intensywnego treningu. Rozmowy za pośrednictwem Jabra Elite 4 Active to czysta przyjemność. Podobnie sprawa wygląda z konsumpcją treści multimedialnych. Inwestując w zakup testowanych przez nas słuchawek na pewno nie zmarnujecie swoich pieniędzy!

Jabra Elite 4 Active dostępne będą w wiodących polskich sklepach z elektroniką po 13 stycznia, w cenie 499 złotych.