HP Reverb G2 – wirtualna rzeczywistość na wyciągnięcie ręki!

Niejednokrotnie na łamach naszego serwisu mieliśmy okazję testować dla Was ciekawe zestawy VR. Problem w tym, że były to głównie rozwiązania od koncernu HTC. Dlatego też z ogromną radością zabrałem się za recenzowanie HP Reverb G2 – gogli wirtualnej rzeczywistości zaprojektowanych we współpracy z Valve oraz Microsoftem. Jak sprawowały się przez te kilka dni, które miałem z nimi okazję spędzić?

Co otrzymujemy w pakiecie z HP Reverb G2?

HP Reverb G2 przyjechał do nas w dość sporych rozmiarów kartonie. Zestaw był dość bogaty. Obejmował dokumentację, kabel o długości 6 metrów służący do połączenia urządzenia z komputerem, gogle VR, dwa kontrolery, adapter DisplayPort do mini-DisplayPort, adapter USB-C do USB-A oraz klasyczny zasilacz – taki jak niegdyś był dołączany do laptopów HP – o mocy 45W. Jak więc widać, producent starał się nie oszczędzać na wyposażeniu.

Po wyjęciu wyżej wymienionego sprzętu, pojawia się konieczność połączenia go z naszym komputerem – co jest procesem dość żmudnym. W pierwszej kolejności musimy się upewnić, że kontrolery i gogle są gotowe do pracy. Następnie musimy podłączyć sprzęt do naszego laptopa bądź peceta i poczekać, aż zostanie on wykryty i zainstalowany (jeśli tak się nie stanie to musimy dokonać ręcznej instalacji urządzenia). Gdy już sprzęt będzie gotowy do pracy, to nic nie staje na przeszkodzie, byśmy zanurzyli się w pasjonującym świecie wirtualnej rzeczywistości.

Czytaj też: HTC Vive 2 Pro – test topowego zestawu VR

Kilka słów o specyfikacji

HP Reverb G2 to zestaw VR kosztujący niemałe pieniądze. Mamy więc absolutne prawo sporo od niego wymagać. Gigant jednak nie zawodzi nas pod względem specyfikacji urządzenia. Jest ona absolutnie topowa i prezentuje się następująco:

 • dwa 2,89-calowe wyświetlacze (po jednym na oko):
  • rozdzielczość każdego wyświetlacza to 2160×2160 pikseli,
  • pole widzenia to 114 stopni,
  • częstotliwość odświeżania obrazu to satysfakcjonujące 90 Hz,
  • rozstaw soczewek to 64 mm (z możliwością delikatnej regulacji o 4 mm),
 • funkcje 6DOF:
  • żyroskop,
  • zestaw kamer do monitorowania otoczenia,
 • wbudowane głośniki,
 • dwa kontrolery ruchowe zasilanie bateriami AA (po jednej baterii na kontroler),
 • złącze DisplayPort 1.3,
 • wymiary: 84 x 186 x 75 mm,
 • waga: 550 g.

Uwagę w powyższym zestawieniu przykuwa zdecydowanie wysoka rozdzielczość wyświetlaczy. Przekłada się ona na bardzo wysoką jakość wyświetlanego przez gogle obrazu. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał takich ekranów w goglach, nasz komputer musi wyróżniać się naprawdę mocnymi podzespołami.

Wymagania sprzętowe gogli HP Reverb G2

Skoro już jesteśmy przy temacie wymagań sprzętowych – powinniśmy powiedzieć sobie o tym, jak wyposażony powinien być nasz komputer, byśmy mogli cieszyć się wirtualną rzeczywistością z HP. Na pewno musimy korzystać z relatywnie mocnego procesora – powinien on należeć do jednej z serii: Intel Core i5 lub i7, Xeon E3-1240 v5 lub AMD Ryzen 5. Ponadto zalecane jest, by nasz sprzęt był wyposażony w 16 GB pamięci RAM. Na jego pokładzie nie powinno także zabraknąć złącz DisplayPort 1.3 oraz USB 3.0. Nie obejdzie się też bez układu graficznego kompatybilnego z DirectX 12. Zalecane przez producenta GPU to:

 • GTX 10xx:
  • NVIDIA GeForce GTX 1080, NVIDIA GeForce GTX 1080 Ti,
 • RTX 20xx:
  • NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER, NVIDIA GeForce RTX 2070, NVIDIA GeForce RTX 2070 SUPER, NVIDIA GeForce RTX 2080, NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER, NVIDIA GeForce 2080 Ti,
 • RTX 30xx:
  • NVIDIA GeForce RTX 3070, NVIDIA GeForce RTX 3080, NVIDIA GeForce RTX 3090,
 • AMD Radeon RX 5700, AMD Radeon RX 5700 XT, AMD Radeon 7, AMD Radeon RX 6800 XT, AMD Radeon RX 6900 XT.

Oczywiście możemy próbować korzystać z gogli nawet jeśli nie posiadamy tak mocnej karty graficznej, jednak zdecydowanie nie wykorzystamy wtedy całego ich potencjału.

Jakość wykonania i wygoda użytkowania

HP Reverb G2 to naprawdę dobrze wykonane google VR. Producent postawił w ich przypadku na wysokiej jakości plastiki i świetne spasowanie. Na froncie urządzenia w oczy rzucają się aż cztery kamery służące do śledzenia otoczenia – dwie z przodu i po jednej po bokach. Kontrolery również są całkiem wygodne w obsłudze, choć moim zdaniem daleko im do tych, które miałem okazję sprawdzić przy okazji testów zestawu VR od HTC. Niemniej jednak do czynienia mamy z naprawdę solidnym sprzętem.

Jak wygląda kwestia wygody użytkowania? HP Reverb G2 w prosty i wygodny sposób dostosujemy do naszych wymagań i naszej fizjonomii. Regulacja następuje poprzez zmianę długości bocznych ramion urządzenia oraz paska, który przechodzi nam przez czubek głowy. Możemy też – jak wspomniałem wcześniej – delikatnie regulować rozstaw soczewek. Pianka, która przylega do naszej głowy podtrzymując gogle może być wymieniona na eko-skórę, więc użytkownik ma więc możliwość wyboru materiału, który będzie dla niego jak najbardziej wygodny.

Całkiem nieźle wypadają głośniki kierunkowe serwowane nam w przypadku gogli. Dźwięk przez nie emitowany jest czysty, a basy odpowiednio głębokie. Będziemy więc mogli zanurzać się w świecie gier i aplikacji VR bez obaw o to, czy sprzęt zapewni nam odpowiednie wrażenia słuchowe. Praktycznie przez cały okres testów nie miałem żadnych powodów by narzekać na tą kwestię.

Wrażenia z użytkowania gogli HP Reverb G2

Niestety HP nie serwuje nam własnego portalu/aplikacji oferującego dostęp do treści VR, jak ma to miejsce w przypadku zestawów od HTC (mam na myśli VivePort). Po zainstalowaniu gogli HP Reverb G2 na naszym komputerze automatycznie jesteśmy łączeni z aplikacją systemową Microsoftu, dedykowaną obsłudze wirtualnej rzeczywistości – Windows Mixed Reality. Przeprowadza nas ona przez proces konfiguracji parametrów pomieszczenia, w którym wykorzystywane będą gogle. Ustawiamy więc wirtualne bariery w pomieszczeniu oraz wybieramy, czy z gogli będziemy korzystać w ruchu, czy też w pozycji siedzącej. Gdy już przebrniemy przez cały proces konfiguracji, przenosimy się do centrum VR od koncernu z Redmond.

Czytaj też: HTC VIVE Flow – mobilne okulary VR dzięki którym stres odejdzie w niepamięć!

Z jego poziomu otrzymujemy dostęp do wszystkich gier i aplikacji mogących zapewnić nam niesamowite wrażenia z korzystania z VR. Możemy pograć w Minecrafta, pobawić się symulatorem lotu czy też skorzystać z wielu narzędzi stworzonych z myślą o edukacji bądź rozwijaniu naszych umiejętności. Coś fantastycznego! Wirtualna rzeczywistość pozwala nam na odwiedzenie miejsc i przeżycie wydarzeń, których nie mielibyśmy szans odwiedzić i przeżyć w prawdziwym życiu. Ubolewam nad tym, że zestawy VR ciągle są relatywnie drogie i na ich zakup nie może sobie pozwolić każdy statystyczny użytkownik komputera.

Gogle HP Reverb G2 bezproblemowo współpracują także z naszym profilem w usłudze Steam. To zasługa faktu, iż usługa Valve jest kompatybilna z Windows Mixed Reality. Możecie więc cieszyć się Waszymi ulubionymi grami – o ile umożliwiają one wygodną rozgrywkę w połączeniu z goglami VR. Ja sprawdziłem sprzęt od HP w połączeniu z takimi produkcjami, jak Assetto Corsa, War Thunder czy też mój ukochany Skyrim. Wrażenia z rozgrywki były niesamowite i z czystym sumieniem mogę polecić Wam odpalanie gier komputerowych w środowisku wirtualnej rzeczywistości.

Podsumowanie

Gogle HP Reverb G2 to kawał dobrego sprzętu umożliwiającego nam wkroczenie do niesamowitego świata wirtualnej rzeczywistości. Dzięki nim możemy odrywać się od szarej codzienności i przenosić do odległych miejsc i niesamowitych światów. Możemy też sporo się nauczyć i rozwijać dzięki odpowiednim aplikacjom. Sprzęt nie jest tani, gdyż kosztuje niemal 3200 złotych. Często można jednak kupić go w korzystnej promocji, w ramach której ceny spadają do około 2500 złotych. Bez wyrzutów sumienia mogę Wam polecić zakup tego sprzętu!