Wiosna z technologią – na jakie gadżety stawiać?

Wielkimi krokami zbliżamy się do pierwszego dnia wiosny, który już za niespełna trzy tygodnie. Wzrost temperatury na zewnątrz oraz poprawa warunków pogodowych często skłaniają nas ku temu, by po zimie pozbyć się nadmiarowych kilogramów. Bardzo często w uzyskaniu pożądanych efektów w tej materii pomagają nam nowe technologie. Liczne pomocne gadżety kuszą nas z półek sklepowych nie tylko ze względu na szerokie funkcjonalności. Na które warto się zdecydować?

fot. Onur Binay / Unsplash

Smartband/Smartwatch

Opaski sportowe oraz inteligentne zegarki to jedne z najpopularniejszych akcesoriów towarzyszących nam w trakcie uprawiania sportu. To właśnie dzięki nim możemy wygodnie śledzić nasze treningi oraz monitorować w ich trakcie nasze parametry zdrowotne. Nowoczesne urządzenia tego typu serwują nam wręcz wirtualnych trenerów dobierających parametry ćwiczeń do naszych predyspozycji. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nie będziemy się nazbyt forsować.

Smartbandy to rozwiązanie dla osób oszczędnych, które nie mogą pozwolić sobie na wydanie sporych pieniędzy na zaawansowany sprzęt. Najczęściej kosztują kilkaset złotych i posiada je w swojej ofercie każdy szanujący się producent smartfonów. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna i poradzą sobie z nią totalni technologiczni laicy, czy nawet seniorzy, którzy ze względów zdrowotnych muszą stawiać na codzienną aktywność.

Smartwatche to z reguły sprzęt z nieco wyższej półki. Te tańsze najczęściej – podobnie jak smartbandy – pracują pod kontrolą niezbyt rozbudowanego, autorskiego oprogramowania producenta. Nieco bardziej zaawansowane modele to już watchOS, Wear OS czy też zwiększona odporność na działanie czynników zewnętrznych. Topowe zegarki bardzo często spełniają założenia standardów militarnych. No i możemy na ich pokładzie zainstalować nasze ulubione aplikacje sportowe!

fot. Jay Miller / Unsplash

Śledzenie aktywności

Przechodząc do wspomnianych aplikacji – w sklepach takich, jak App Store czy Google Play mamy ich co nie miara. Są to mniej lub bardziej rozpoznawalne rozwiązania, które mogą służyć nam zarówno do śledzenia treningów, zapisywania pokonywanej przez nas trasy czy też monitorowania tego, jak nasza aktywność wpływa na nasz stan zdrowia. To szczególnie ważna kwestia dla tych osób, które borykają się z rozmaitymi schorzeniami. Każdy więc znajdzie z pewnością rozwiązanie, które będzie dla niego wygodne.

Ze względu na zróżnicowanie aplikacji prozdrowotnych i trackerów treningowych, warto co sezon przyglądać się najpopularniejszym rozwiązaniom. Bardzo często jest tak, że deweloperzy przed sezonem wprowadzają do swoich apek ciekawe nowości mające na celu przekonać nas do zmiany przyzwyczajeń i ulubionego rozwiązania. Zdarza się jednak, że bodźcem do wprowadzania nowości w aplikacjach jest premiera ciekawych wearables oferujących pionierskie nowości w kwestii śledzenia treningów lub monitorowania parametrów zdrowotnych.

fot. Jabra

Sportowe słuchawki

Nie oszukujmy się – uwielbiamy uprawiać aktywność fizyczną słuchając ulubionej, motywującej nas muzyki. Warto więc – w okresie wiosenno-letnim (i nie tylko!) postawić na ciekawe, dobrze dopasowane do naszej fizjonomii słuchawki sportowe. Poszukując idealnego dla nas rozwiązania z tej kategorii powinniśmy przywiązywać uwagę nie tylko do tego, jak dobrze dane słuchawki odtwarzają muzykę. Ważne jest bowiem spełnianie także innych kryteriów.

Przede wszystkim słuchawki sportowe muszą być wygodne. Podczas uprawiania aktywności fizycznej nie chcemy bowiem odczuwać dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem. Poza tym sprzęt przez nas wykorzystywany musi być skonstruowany w taki sposób, by nie wypadał z naszych uszu podczas wykonywania nawet najbardziej intensywnych ćwiczeń. Musimy też zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas słuchawki są odporne na działanie wody – by nie uszkodził ich zarówno pot, jak i nagła zmiana pogody i intensywny deszcz.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze słuchawki sportowe – listopad 2022

fot. Andrea Piacquadio / Pexels

Inne akcesoria

To jednak nie jedyne akcesoria, z których korzystamy na co dzień podczas uprawiania aktywności fizycznej. Bardzo często stawiamy bowiem na rozmaite sportowe akcesoria dla naszych urządzeń mobilnych – etui sportowe na telefon, uchwyty do rowerów lub hulajnóg czy też wygodne paski do smartwatchów i smartbandów bezpieczne dla naszej skóry nawet podczas intensywnych ćwiczeń. W sprzedaży są nawet specjalne akcesoria pozwalające na takie przytwierdzenie smartfona do naszego ciała – na przykład do klatki piersiowej – by mógł zastąpić nam kamerę sportową pokroju GoPro.

Czytaj też: Stacja ładowania w garażu – co trzeba wiedzieć?

O wszystkich wymienionych rozwiązaniach, jak i o samej aktywności fizycznej na zewnątrz, przeczytacie na conowego.pl w najbliższych tygodniach, w naszym specjalnym, wiosennym cyklu. Pomożemy Wam przygotować się na wiosenne prozdrowotne wypady, dobrać odpowiedni sprzęt, oprogramowanie oraz akcesoria. A może macie już swój ulubiony zestaw, z którego korzystacie co sezon? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Grafika tytułowa: Jozsef Hocza / Unsplash