Wybieramy dobrą suszarkę – nasze TOP 10! – 2023

Wiosna to okres, w którym pogoda za oknem nie dopisuje jeszcze tak, jak byśmy tego oczekiwali. Dlatego rzadko decydujemy się na suszenie naszego prania na zewnątrz. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą na co dzień może być dobra suszarka automatyczna ustawiona w pralni lub w łazience. Czym powinniśmy kierować się, decydując się na zakup takiego sprzętu? Na które modele warto zwrócić uwagę? Doradzamy!

fot. PlanetCare / Unsplash

Dobra suszarka do prania – czyli jaka?

Jaka powinna być dobra suszarka do prania? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób. Porządny sprzęt tego typu powinien serwować nam mnogość programów pracy przydatnych podczas suszenia każdego typu tkanin. Dobrze byłoby także, gdyby producent postawił na dosyć pojemny bęben oraz wysoki pozom energooszczędności (chociażby ze względu na stale rosnące ceny energii elektrycznej). Najlepsze suszarki do ubrań to te kondensacyjne z pompą ciepła i czujnikiem wilgotności. Unikajmy też urządzeń 2 w 1 – słynnych pralko-suszarek. Nie dość, że często są bardzo awaryjne, to jeszcze ich praca nie jest tak wydajna, jak w przypadku samodzielnych suszarek.

Czy jest sens stawiać na suszarkę z funkcjami smart? Jeśli skrupulatnie budujemy swój system smart home oparty na urządzeniach któregoś z producentów – jak najbardziej. Wygoda jaką dają nam rozwiązania tego typu jest niesamowita. Możemy zarządzać pracą naszych domowych sprzętów zdalnie i uruchamiać je nawet wtedy, gdy aktualnie znajdujemy się poza miejscem zamieszkania.

Czytaj też: Wybieramy dobrą pralkę – nasze TOP 10! – 2023

Jeśli natomiast zupełnie nie przywiązujemy uwagi do mody na inteligentne urządzenia, to rozsądnym wyborem będzie zakup technicznie nieskomplikowanej suszarki, która być może i nie będzie nam oferowała niesamowitych rozwiązań technicznych, ale za to będzie też o wiele łatwiejsza w obsłudze, mniej zaawansowana technicznie oraz tańsza w zakupie i ewentualnych naprawach. Przejdźmy jednak do naszych propozycji.

fot. producenta

Haier I-Pro 7 HD90-A2979

Suszarka Haier I-Pro 7 HD90-A2979 to urządzenie wysokiej klasy, serwujące nam multum przydatnych na co dzień rozwiązań. Wrażenie robi pakowność tego urządzenia. Możemy za jego pośrednictwem wysuszyć maksymalnie 9 kg prania. Program dedykowany dla takiej ilości mokrych ubrań trwa 252 minuty. Klasa energetyczna suszarki to A++. Uwagę w jej przypadku podkreśla funkcjonalne i efektowne podświetlenie bębna.

Certyfikat Woolmark to znak, że Haier I-Pro 7 HD90-A2979 jest bezpieczna dla naszych tkanin. Ponadto ów sprzęt umie usuwać z nich zagniecenia przy pomocy funkcji pary. Program odświeżania – I-Refresh – skutecznie likwiduje zapachy jedzenia oraz jego pozostałości jednocześnie neutralizując bakterie. To koniec wizyt w pralni! Nie sposób nie wspomnieć, że do dyspozycji użytkownika zostaje oddanych aż 14 programów pracy. Prezentowana suszarka kosztuje 2749 złotych.

fot. producenta

Candy RapidO Slim RO4 H7A2TEX-S

Candy RapidO Slim RO4 H7A2TEX-S to suszarka, która oferuje użytkownikowi naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Jest to kompaktowe urządzenie, które oferuje nam 7 kg wsadu i taki pełny załadunek można wysuszyć w 230 minut. Klasa energetyczna produktu Candy to A++. Co ciekawe, mamy tu innowacyjny zbiornik na wodę Easy Case, który pozwala na wygodne pozbywanie się jej z wnętrza suszarki i np…. podlewanie za jej pośrednictwem kwiatów.

Do dyspozycji użytkownika oddane zostało 14 trybów pracy. Warto wspomnieć również o funkcji usuwania zagnieceń z prania za pośrednictwem pary znanej pod nazwą Easy Iron. Suszarka otrzymała Certyfikat Woolmark dzięki czemu możemy być pewni, że jest bezpieczna dla naszych tkanin. Dzięki intuicyjnemu programatorowi i czytelnemu wyświetlaczowi z obsługą suszarki poradzą sobie nawet totalni laicy. Cena to 1799 złotych.

fot. producenta

LG RC90V9AV4Q

LG RC90V9AV4Q to ciekawa i praktyczna suszarka od drugiego z koreańskich gigantów. Także i ona pomieści aż 9 kg ubrań do wysuszenia i jest przy tym bardzo energooszczędna (klasa A+++). Urządzenie oferuje funkcje smart, więc możemy sterować nim zdalnie, gdy tylko zostanie połączone z Internetem. Co ciekawe, LG zastosowało w jego przypadku ciekawy system automatycznego czyszczenia filtrów.

Jeśli załadujemy suszarkę w maksymalnym stopniu, proces suszenia potrwa 239 minut. Do naszej dyspozycji zostaje jednak oddane aż 10 trybów pracy, dzięki czemu dostosujemy pracę urządzenia – na przykład – pod kątem suszenia konkretnych typów tkanin. Silnik inwerterowy i sprężarka inwerterowa zastosowane w przypadku suszarki LG objęte są dziesięcioletnią gwarancją. Sam sprzęt kosztuje 3499 złotych.

fot. producenta

Samsung DV90T8240SH

Suszarka od Samsunga, należąca do nowoczesnej linii AI Control, może się podobać. Jest minimalistyczna i doskonale wpasujemy ją w nowoczesne wnętrza. Na uwagę zasługuje fakt, że urządzenie pomieści aż 9 kg ubrań do wysuszenia. Jest przy tym bardzo energooszczędna, gdyż reprezentuje klasę A+++. Co ciekawe, jest to suszarka klasy smart, którą możemy sterować za pośrednictwem lubianej aplikacji SmartThings.

Omawiany sprzęt może być sparowany z pralką i wtedy suszarka otrzyma informację od niej, jaki program suszenia powinna ustawić dla danej partii ubrań. Warto zwrócić także uwagę na dwie ciekawe funkcje pralki – AirWash oraz Optimal Dry. Pierwsza wykorzystuje ciepłe powietrze w celu usunięcia nieprzyjemnych zapachów z ubrań. Druga – na bazie specjalnych czujników – dba o doprowadzenie wypranych ubrań do perfekcyjnego stanu. Suszarka od Samsunga kosztuje 4099 złotych.

fot. producenta

AEG T8DEC68SCP

AEG T8DEC68SCP to nowoczesna suszarka do ubrań. Jest to bardzo praktyczne urządzenie, które oferuje nam 8 kg wsad. Klasa energetyczna produktu AEG to A++. Na uwagę zasługuje też fakt, że producent postawił tu na wysokowydajny system filtrujący ÖKOFlow, który zatrzymuje nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. AEG deklaruje, że ów filtr jest bardzo łatwy w czyszczeniu.

Do dyspozycji użytkownika oddane zostało 12 trybów pracy. Autorska technologia ProSense wykorzystuje zaawansowane czujniki wilgotności i temperatury, aby dostosować czas suszenia i zużycie energii do wagi suszonych ubrań. System AbsoluteCare precyzyjnie kontroluje obroty i temperaturę bębna suszarki w celu ochrony delikatnych tkanin. Dzięki intuicyjnemu programatorowi i czytelnemu wyświetlaczowi z obsługą suszarki poradzi sobie każdy. Cena to 3999 złotych.

fot. producenta

Whirlpool FFT M11 8X3BY PL

Whirlpool FFT M11 8X3BY PL to kolejna ciekawa suszarka w naszym zestawieniu. Zbiera bardzo pozytywne opinie ze strony użytkowników. Co ma więc do zaoferowania? Urządzenie pomieści aż 8 kg ubrań do wysuszenia i jest przy tym energooszczędne (klasa A+++). Na silnik inwerterowy zastosowany w przypadku suszarki udzielane jest 10 lat gwarancji.

Poza tym producent serwuje nam tu świetną funkcję FreshCare+, która utrzymuje świeżość prania nawet do 6 h. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że do dyspozycji użytkowników oddane zostają 15 programów suszenia oraz możliwość wyboru jednego z czterech poziomów wysuszenia. Whirlpool chwali się także zaawansowanym systemem filtracji, który powinien przełożyć się na wydłużoną żywotność suszarki. Kosztuje ona natomiast 2099 złotych.

fot. producenta

Gorenje MAD830

Gorenje MAD830 to jeden z najbardziej opłacalnych w zakupie modeli suszarek w naszym zestawieniu. Kosztuje bowiem 3179 złotych, często jest przeceniana i oferuje nam sporo za takie pieniądze. Do urządzenia możemy załadować maksymalnie 8 kg prania. Pełny cykl suszenia będzie trwał wtedy 175 minut, jednak bez obaw – mamy do czynienia z energooszczędnym sprzętem klasy A+++. W przypadku omawianej suszarki producent postawił na silnik inwerterowy.

Bęben wykonano ze stali szlachetnej. Co ciekawe, Gorenje oferuje użytkownikom funkcję odświeżania ubrań zjonizowanym powietrzem. To rozwiązanie, które polubią zwłaszcza osoby chcące unikać rozwoju w garderobie bakterii i innych szkodliwych substancji. Kondensator urządzenia wymaga ręcznego czyszczenia – warto o tym pamiętać.

fot. producenta

Beko MDF7434RXC

Beko MDF7434RXC to urządzenie, które – dzięki kompaktowym gabarytom – doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Kompaktowe rozmiary przekładają się jednak na to, że za pośrednictwem omawianej suszarki możemy wysuszyć zaledwie 7 kg prania. Charakteryzuje ją jednak świetny poziom energooszczędności – A++. Bęben urządzenia został wykonany ze stali szlachetnej. Ponadto producent postawił na silnik bezszczotkowy.

Suszarka od Beko oferuje użytkownikom aż 16 programów suszenia ubrań, dzięki czemu możemy doskonale dobierać je chociażby pod kątem suszonych przez nas tkanin. Jeśli załadujemy urządzenie do pełna, to cały proces doprowadzania prania do stanu, w którym możliwe będzie schowanie ich do szafy zajmie 179 minut. Na próżno szukać tu funkcji smart – mamy do czynienia z nieskomplikowanym sprzętem kosztującym 2899 złotych.

fot. producenta

Electrolux EW8H458BP PerfectCare

Electrolux EW8H458BP PerfectCare to niezła suszarka do ubrań od lubianego i cenionego producenta. Jej załadunek jest całkiem satysfakcjonujący – to solidne 8 kg. Nie można także narzekać na energooszczędność oznaczoną tutaj w kategorii A++. Na zastosowany w przypadku urządzenia silnik inwerterowy udzielane jest 10 lat gwarancji. Bęben wykonany został ze stali szlachetnej.

Suszarka od Electrolux oferuje nam dwanaście trybów pracy oraz – bardzo przydatny szczególnie wtedy, gdy mieszkamy w budownictwie wielorodzinnym – tryb nocny w którym suszarka pracuje ciszej. Na uwagę zasługuje fakt, że kondensator urządzenia należy czyścić manualnie. Warto o tym pamiętać w toku eksploatacji, żeby zaoszczędzić sobie problemów z urządzeniem. Prezentowana suszarka kosztuje 2399 złotych.

fot. producenta

Siemens WT7U46EPL iQ500

Siemens WT7U46EPL iQ500 to propozycja od niemieckiego koncernu. Sprawdzi się w przypadku dużych rodzin, gdyż maksymalny wsad to tutaj 9 kg. Czas trwania programu dla pełnego załadunku to 162 minuty. Urządzenie jest energooszczędne – reprezentuje pod tym względem klasę A++. Producent serwuje nam automatyczne czyszczenie kondensatora za pomocą grawitacyjnego opadania wody. 

Na pokładzie prezentowanej suszarki serwuje się nam aż 14 programów pracy. Ciekawostką jest obecność dedykowanego kosza, w którym można suszyć buty wyprane – na przykład – po ulewnym, jesiennym dniu. Siemiens ponadto serwuje nam bardzo intuicyjny w obsłudze programator. Za tak zaprojektowane urządzenie trzeba zapłacić około 2600 złotych.

Grafika tytułowa: PlanetCare / Unsplash