Wybieramy laptopa lub tablet do nauki – czym się kierować?

Laptop lub tablet to w dobie pandemii oraz nauki zdalnej coraz częściej podstawowe urządzenie służące najmłodszym do zgłębiania wiedzy. Póki co zagrożenie związane z COVID-19 nieco osłabło. Nie jest jednak pewnikiem czy jesienią lub zimą nie wrócimy do nauki sprzed ekranu, lub hybrydowego. Jeśli Wasza pociecha zaczyna dopiero przygodę ze szkołą, to z pewnością nie mieliście okazji sprawić jej urządzenia niezbędnego do prowadzenia e-lekcji. Dziś podpowiemy Wam jak je dobrać!

Laptop lub tablet do nauki – czyli jaki?

Laptop lub tablet służący do nauki z założenia nie ma być mocarnym urządzeniem pozwalającym na granie czy konsumpcje multimediów. Zazwyczaj pierwsze skrzypce gra tutaj cena. Zdarza się bowiem, że do wyposażenia w taki sprzęt mamy dwójkę, a nawet trójkę dzieci, które lekcje będą miały w tym samym czasie.

Laptop do nauki powinien być wyposażony w przynajmniej czterordzeniowy procesor oraz 8 GB pamięci RAM – by zapewnić płynną pracę podstawowych aplikacji edukacyjnych. Pojemność dysku nie gra tu tak ważnej roli. Może to być nawet 128 GB, które jest takim minimum, jeśli chodzi o ilość pamięci na dane użytkownika. System? Windows 10 bądź Windows 11. W przypadku sprzętu z sektora edukacyjnego nie jest to tak ważna kwestia.

Co, jeśli decydujemy się na jeszcze tańszą opcję, czyli zakup tabletu z Androidem? Powinniśmy zwrócić uwagę na to, by oferował nam przynajmniej 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane użytkownika. W takiej sytuacji będziemy pewni, że ów sprzęt nie będzie się zacinał podczas wykorzystywania go w podstawowych, edukacyjnych zastosowaniach.

Czytaj też: VPN – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Mocna specyfikacja nie jest obowiązkowa!

A nawet nie jest wskazana. Jeśli urządzenie będzie bowiem reprezentowało wyższą półkę cenową i wydajnościową, to będzie kusiło najmłodszych do uruchamiania na nim zaawansowanych gier. To natomiast przełoży się na rozpraszanie ich w trakcie nauki oraz odciąganie ich od lekcji. A tego chcemy przecież uniknąć, prawda? Dlatego warto stawiać na sprzęt z niższej półki cenowej. Załóżmy sobie w przypadku laptopa budżet na poziomie 2000 złotych, a w przypadku tabletu około 1200 złotych. Za takie pieniądze spokojnie kupimy sprzęt, który wzorowo sprawdzi się w trakcie codziennej nauki.

Co z aplikacjami?

Zazwyczaj urządzenia służące do nauki wyposaża się w pakiet aplikacji mających pomagać w codziennej realizacji szkolnych zadań. Mowa oczywiście o MS Teams, które służy do kontaktu z nauczycielami oraz klasą. Od czasu do czasu na pewno także przyjdzie najmłodszym stworzyć jakiś dokument tekstowy bądź prezentację. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, to możemy postawić na pakiet MS 365 (koszt 29,99 zł miesięcznie). Jeśli natomiast zależy nam na korzystaniu z darmowych rozwiązań, to dobrym wyborem będzie pakiet od Google lub Libre Office. Dobrą decyzją może być nauczenie najmłodszych obsługi chmury. Wtedy uzyskamy pewność, że nie stracą oni dostępu do ważnych notatek wskutek uszkodzenia urządzenia lub oprogramowania.

TOP 3 – przykładowe laptopy i tablety do nauki!

Czas byśmy przyjrzeli się kilku ciekawym urządzeniom mogącym posłużyć do nauki. Oto laptopy i tablety, które powinny zmieścić się w założonym przez nas budżecie. Nie wydrenują więc portfeli rodziców a mogą być sporym ułatwieniem dla najmłodszych w codziennej nauce.

ASUS X515JA-BQ2627

ASUS X515JA-BQ2627 to nowocześnie wyglądający komputer o przyzwoitych podzespołach. W cenie 1999 złotych oferuje nam między innymi niezły procesor Intel Core i3-1005G1 ze zintegrowanym GPU Intel UHD Graphics. Ponadto na pokładzie mamy 8 GB pamięci RAM oraz 512-gigabajtowy dysk SSD. W komputer wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 0,3 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie LED o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości Full HD. Komputer w omawianej konfiguracji sprzedawany jest bez systemu. Musimy go doinstalować na własną rękę. Urządzenie oferuje wsparcie dla Windowsa 11.

Dynabook Satellite Pro C50

Dynabook Satellite Pro C50 to laptop, który świetnie sprawdzi się w przypadku nauki zdalnej. W promocyjnej cenie 1999 złotych oferuje nam procesor Intel Core i3-1115G4 ze zintegrowanym GPU Intel UHD Graphics. Ponadto na pokładzie mamy 8 GB pamięci RAM oraz 256-gigabajtowy dysk SSD. W komputer wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 1 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie LED o przekątnej 15,6″ i rozdzielczości Full HD. Komputer w omawianej konfiguracji sprzedawany jest bez systemu. Niestety producent musiał postawić na taki kompromis dla zachowania korzystnej ceny. Urządzenie oferuje wsparcie dla Windowsa 11.

ASUS X415MA-EK595WS

ASUS X415MA-EK595WS to ostatni z dziś omawianych, opłacalnych w zakupie laptopów do nauki. Mamy tu procesor Intel Celeron N4020 ze zintegrowanym GPU Intel UHD Graphics. Ponadto na pokładzie mamy 8 GB pamięci RAM, 480-gigabajtowy dysk SSD oraz 1TB HDD. W komputer wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 0,3 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie LED o przekątnej 14″ i rozdzielczości Full HD. Komputer w omawianej konfiguracji sprzedawany jest z Windowsem 11 Home. Cena to 1999 złotych.

Samsung Galaxy Tab A8 X200

Samsung Galaxy Tab A8 X200 to pierwszy z tabletów w naszym zestawieniu. Oferuje procesor Unisoc T618. Ponadto na pokładzie mamy 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane. W tablet wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 5 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie TFT o przekątnej 10,5″ i rozdzielczości Full HD. Tablet sprzedawany jest z Androidem 11. Cena urządzenia to 1199 złotych.

Lenovo Tab P11 Plus

Lenovo Tab P11 Plus to drugi z tabletów stworzonych wręcz do nauki. Oferuje procesor MediaTek Helio G90T. Ponadto na pokładzie mamy 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB przestrzeni na dane. W tablet wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 8 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie IPS o przekątnej 11″ i rozdzielczości 2000 x 1200 px. Tablet sprzedawany jest z Androidem 11. Cena tabletu to 1099 złotych.

realme Pad 10.4

realme Pad 10.4 to ostatni tablet w naszym zestawieniu, który robi wrażenie korzystną ceną wynoszącą 999 złotych. Mamy tu procesor MediaTek MT8786. Ponadto na pokładzie mamy 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane. W tablet wbudowano kamerkę do rozmów wideo o rozdzielczości 8 MP, głośniki oraz mikrofon. Obraz wyświetlany jest na ekranie IPS o przekątnej 11″ i rozdzielczości 2000 x 1200 px. Tablet sprzedawany jest z Androidem 11.

Czytaj też: OneDrive jako album ze zdjęciami! Co warto wiedzieć?