OneDrive jako album ze zdjęciami! Co warto wiedzieć?

OneDrive to bardzo popularna chmura od Microsoftu. Chętnie przechowujemy w niej prywatne oraz służbowe pliki ze względu na to, że oferowana jest nam razem z pakietem usług Microsoft 365. Jak się okazuje, to także świetne miejsce do gromadzenia zdjęć oraz zarządzania nimi. Dlaczego warto wykorzystać OneDrive właśnie w tym celu? Dzisiaj postaram się Wam to wyjaśnić!

OneDrive i zdjęcia – podstawowe informacje

OneDrive – dzięki sporej przestrzeni na dane użytkownika w ramach Microsoft 365 – to świetne miejsce do przechowywania zdjęć. Ważną rolę odgrywa tu nie tylko satysfakcjonująca ilość przestrzeni w chmurze (1TB) ale i funkcje związane z zarządzaniem fotografiami. Te są podstawowe – w porównaniu do chociażby Zdjęć Google – jednak zupełnie wystarczające dla większości z nas.

Aplikacja OneDrive dla urządzeń mobilnych od pewnego czasu serwuje nam zakładkę Zdjęcia, w ramach której można efektywnie zarządzać swoją biblioteką zdjęć – zarówno tych przechowywanych lokalnie, jak i w OneDrive. Owe zdjęcia możemy również przeglądać według albumów oraz tematycznie – według tagów (takich jak np. „roślina”, „miasto”, „samochód” itp.). Owe tagi ustalane są przy pomocy SI przez aplikację.

Ponadto Microsoft w ramach OneDrive udostępnia prosty edytor zdjęć, który pozwala na poprawianie fotografii w pewnym ograniczonym zakresie. Nie jest tak rozbudowany, jak ten serwowany w ramach Zdjęć Google, ale w zupełności wystarczy, jeśli na co dzień zajmujemy się wyłącznie podstawową obróbką wykonywanych przez nas fotografii.

Czytaj też: Microsoft 365 – czym jest i czy warto postawić na subskrypcję?

Automatyczne przesyłanie zdjęć z aparatu

OneDrive udostępnia użytkownikom możliwość automatycznej synchronizacji galerii urządzenia mobilnego z chmurą. To bardzo przydatne rozwiązanie, które może uratować cenne dla nas pamiątki, gdy stracimy dostęp do smartfona lub tabletu, lub po prostu, gdy któreś z tych urządzeń ulegnie uszkodzeniu. Włączenie synchronizacji jest dziecinnie proste i wymaga wyłącznie przestawienia przełącznika w ustawieniach.

Pamiętajmy jednak, by taką synchronizację przeprowadzać za pośrednictwem Wi-Fi. Wynika to z faktu, iż bardzo często zdjęcia w wysokiej rozdzielczości ważą sporo megabajtów i mogą mocno obciążyć pakiet danych. Będzie to odczuwalne także dla naszego portfela jeśli na przykład zdecydowaliśmy się na wakacyjną wycieczkę zagraniczną, a OneDrive nagle zacznie synchronizować pliki w roamingu.

Dlaczego warto?

Zdjęcia to dla nas często nie tylko sposób na zachowanie na dłużej wspaniałych chwil czy utrwalenie wrażeń z naszych wojaży. Często bowiem fotografujemy także ważne dokumenty czy notatki. Dlatego zależy nam by nie stracić do nich dostępu w najbardziej nieoczekiwanym momencie. OneDrive ze swoją funkcją synchronizacji da nam poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na przeglądanie zdjęć na ekranie praktycznie każdego połączonego z chmurą urządzenia.

Czytaj też: Jak zrezygnować z subskrypcji Microsoft 365?