Android 13 z One UI 5 – ruszają testy u Samsunga!

One UI 5.0 to bazujący na Androidzie 13 system operacyjny dla smartfonów i tabletów Samsunga. Swój rynkowy debiut zaliczy dopiero za kilka miesięcy i wtedy zostanie udostępniony użytkownikom urządzeń mobilnych z Korei. Teraz natomiast można przystąpić do testów beta oprogramowania – także w Polsce!

fot. Samsung

Co nowego u Samunga?

Samsung w przypadku nowej wersji swojej nakładki systemowej nie postawi na rewolucyjne zmiany. W kwestii wizualnej poprawki otrzymamy wyłącznie kosmetyczne. Warto wspomnieć chociażby o wizualnych ulepszeniach rozwijanego widoku powiadomień. Kolor został tu ustanowiony na nieco ciemniejszy kolor szary, przez co ta sekcja zyskała nieco na estetyce.

Ciekawą nowością, która trafi na nasze urządzenia w ramach One UI 5.0 jest OCR – czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Umożliwi ona odczytywanie i kopiowanie tekstu z obrazów do aplikacji Galeria i klawiatury. Co prawda rozwiązanie było dostępne do tej pory w ramach Bixby Vision, jednak najwyraźniej koncern z Korei zechciał je stamtąd wyodrębnić. Czyżby to znak początku końca Bixby?

Centrum bezpieczeństwa i prywatności to nowy dział w menu Ustawienia. Znajdziemy tu wszystkie informacje związane z naszymi prywatnymi danymi oraz bezpieczeństwem naszego urządzenia mobilnego. Takie rozwiązanie zadebiutowało już w przypadku smartfonów Pixel. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego zarządzania danymi.

Poprawiona została jakość animacji w One UI. Była ona szeroko krytykowana przez użytkowników nawet najdroższych, flagowych smartfonów. Poza tym w sekcji Labs pojawią się dwie bardzo ciekawe nowości. Przesunięcie dwoma palcami w górę od dołu ekranu pozwoli w prosty sposób przełączyć się na podzielony, wielozadaniowy ekran Androida. Przesunięcie palcem od prawego górnego rogu, aby utworzyć wyskakujące okienko, w którym może być otwarta aplikacja. 

Czytaj też: Redmi 10 5G już w Polsce! Dobry deal?

Otwarte beta testy Androida 13 z One UI 5 wystartowały wyłącznie dla serii Galaxy S22 w Chinach, Niemczech, Indiach, Korei, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Zapisać się do nich można tradycyjnie – przez apkę Samsung Members. Dajcie koniecznie znać, czy przetestujecie nowego Androida!

Grafika tytułowa: Samsung