VPN – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Żyjemy w czasach, w których cyberprzestępcy tylko czekają na to, by bez skrupułów przejąć nasze prywatne dane, czy też wykraść z naszego konta oszczędności życia. Dlatego tak ważną kwestią jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń podczas surfowania w Internecie. Sposobem na pokrzyżowanie szyków oszustom może być korzystanie z dobrego VPN-a. Co to za rozwiązanie? Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest VPN?

VPN to inaczej wirtualna sieć prywatna. Owo rozwiązanie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo korzystania z Internetu i na szeroką skalę stosowane było m.in. w trakcie pandemii koronawirusa, gdy wiele osób zostało zmuszonych do pracy w trybie home office. Praca z domu niosła bowiem ze sobą ryzyko uzyskania dostępu przez osoby nieupoważnione do ważnych, firmowych danych. Większość z nas bowiem niespecjalnie dba o odpowiednią ochronę domowego łącza internetowego.

Jak działa VPN? Zadaniem tego rozwiązania jest ukrycie prawdziwego adresu IP użytkownika Internetu i szyfrowanie danych podczas połączenia z siecią. Podczas korzystania z VPN-a powstaje tunel danych, który jest szyfrowany i dzięki temu dość skutecznie chroni użytkownika Internetu przed zagrożeniami z zewnątrz – takimi jak wyłudzenia danych czy włamania na jego komputer.

Czytaj też: HotSpot Wi-Fi – jak udostępnić Internet z telefonu?

Po co Ci VPN?

Rola VPN-a jest nieoceniona na przykład w takich sytuacjach, w których korzystamy z publicznych punktów dostępu do Internetu. Najczęściej są one bardzo słabo zabezpieczone i z tego powodu to miejsca w których nasze urządzenie może być dość łatwo hakowane.

VPN może być przydatny też wtedy, gdy przebywamy poza granicami Polski, a chcemy korzystać w sieci z treści ukierunkowanych na naszą ojczyznę. Lub na odwrót – gdy chcemy skorzystać z ofert niedostępnych nad Wisłą. Korzystamy wtedy z maskowania naszego IP i przestawiamy się na przykład na pozorowaną obecność w Stanach Zjednoczonych.

Wreszcie – VPN to skuteczna ochrona przed różnej maści działaniami marketerów czy dostawców Internetu chcących śledzić nasze poczynania w sieci oraz to jakie strony odwiedzamy by następnie bombardować nas „ofertami nie do odrzucenia”. Często takie podmioty śledzą i gromadzą naszą historię przeglądania stron Internetowych, zapytania kierowane do wyszukiwarki, wiadomości i inne prywatne dane.

Płatny? A może darmowy?

Oczywiście mamy w sieci darmowe usługi VPN, za które nie będziemy musieli zapłacić ani grosza. Najczęściej jednak korzystanie z nich wiąże się z dość odczuwalnymi ograniczeniami. Wystarczy wspomnieć o bardzo małych limitach danych, ograniczonym wyborze lokalizacji serwerów, czy obniżonej prędkości dostępu do Internetu. Zdarza się też, że takie darmowe VPN-y gromadzą pewne informacje na nasz temat by zarabiać na nich sprzedając je firmom trzecim.

O wiele rozsądniejszą decyzją będzie więc korzystanie z VPN-a płatnego – szczególnie że od czasu do czasu dostawcy takich rozwiązań mają nam do zaoferowania naprawdę korzystne promocje sprawiające, że zakup abonamentu staje się bardzo korzystny. Wśród ciekawych płatnych VPN-ów warto wymienić takie rozwiązania, jak NordVPN czy Surfshark, które od lat cieszą się zaufaniem użytkowników z całego świata.

Czytaj też:

A czy Ty na co dzień korzystasz z VPN-a?