Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Rower to od lat jeden z najpopularniejszych środków transportu. Korzystamy z niego szczególnie chętnie, gdy za oknem robi się cieplej. W tym roku – ze względu na rosnące w zastraszającym tempie ceny paliwa – może się okazać, że dla wielu z nas rower będzie podstawowym sposobem na dojazdy do pracy. Jak przygotować go do sezonu, by służył nam dobrze i bezawaryjnie? Doradzamy!

Trzy najważniejsze kwestie – czyli w pierwszej kolejności…

Początek sezonu rowerowego to moment, w którym większość z nas zwraca uwagę przede wszystkim na to, by rower ładnie prezentował się na drogach i ścieżkach rowerowych. Nie jest to jednak najważniejsza rzecz, o jaką powinniśmy zadbać wiosną. Dobry rower bowiem to przede wszystkim bezpieczny rower. Zanim więc zabierzemy się za jego „odpicowanie”, warto zwrócić uwagę na trzy główne kwestie techniczne.

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę wiosną, jest stan ogumienia naszego roweru. Stare, sparciałe opony z wytartym bieżnikiem nie wpływają pozytywnie na nasze bezpieczeństwo oraz na komfort jazdy. Zużyte gumy nie zapewniają nam odpowiedniej przyczepności na asfalcie i w terenie. Ponadto wpływają na wydłużenie drogi hamowania oraz na bezpieczeństwo podczas wykonywania tego manewru.

Warto więc postawić na markowe opony rowerowe wysokiej jakości. Posłużą nam one dłużej oraz zapewnią bezpieczeństwo i komfortową jazdę. Wybierać możemy pomiędzy lekkimi oponami zwijanymi (są nieco droższe od klasycznych) oraz ciężkimi i tańszymi drutowanymi. Tutaj sporo zależy od naszych preferencji – różnica w jeździe nie jest bowiem odczuwalna dla osób korzystających z rowerów amatorsko.

Czytaj też: Aktywność na świeżym powietrzu – propozycje na wiosnę

Gdy już zajmiemy się ogumieniem, czas sprawdzić stan hamulców. To element roweru, od którego zależy nasze bezpieczeństwo (często zdrowie a nawet życie). Warto byśmy sprawdzili, czy klocki hamulcowe nie są nadmiernie wytarte. Jeśli pod tym względem sprawa nie wygląda najlepiej, to będziemy musieli je wymienić. Nie jest to trudna czynność zarówno w przypadku klasycznych hamulców, jak i tarcz. Z pomocą internetowych tutoriali poradzi sobie z nią nawet laik. Podjąwszy decyzję związaną z przeglądem stanu hamulców powinniśmy się też zainteresować stanem linek hamulcowych oraz pancerzy – szczególnie, jeśli rower przechowywany był w miejscu o sporym zawilgoceniu.

Ostatnią z ważnych kwestii, jeśli chodzi o techniczne przygotowanie roweru do sezonu jest sprawdzenie stanu łańcucha rowerowego. Musi być on w odpowiedni sposób naciągnięty i nasmarowany. Naciąg sprawdzamy za pośrednictwem narzędzia zwanego „przymiarem”. Jeśli owo akcesorium wpadnie między ogniwa to oznacza, że łańcuch jest za bardzo wyciągnięty. Warto byśmy także sprawdzili stan zużycia kasety/wolnobiegu w naszym rowerze. Jeśli to będzie znaczne, warto wymienić tą część, gdyż może po prostu często spadać nam łańcuch, lub też możemy mieć problemy z precyzyjną zmianą przełożeń.

Najważniejsze z głowy! Teraz czas na pozostałe kwestie

Gdy już rower przygotowaliśmy pod względem technicznym, czas zabrać się za inne kwestie. Oczywiście w pierwszej kolejności warto naszą maszynę umyć. Możecie to zrobić za pośrednictwem szmatki, gąbki oraz ciepłej wody z łagodnym detergentem. Warto doczyścić rower dokładnie, gdyż w ten sposób unikniemy pobrudzenia ubrań podczas jazdy.

Dokonajmy przeglądu oświetlenia – zarówno tego podpinanego pod dynamo, jak i zasilanego bateryjnie. Oświetlenie jest niezwykle ważne, gdy poruszamy się, gdy zmierzcha, o zmroku lub gdy pojawią się problemy związane z mgłami. To właśnie odpowiednio przygotowane i dostosowane oświetlenie jest więc jednym z głównych czynników decydujących o naszym bezpieczeństwie.

Jeśli rower służy nam do częstego przemieszczania się, powinniśmy zainwestować w uchwyt z bidonem oraz bagażnik. Mogą to być materiałowe sakwy lub pojemnik z tworzywa sztucznego podobny do tych znanych nam ze skuterów. To doskonały sposób na przechowywanie akcesoriów takich, jak podręczny kompresor, kamizelka odblaskowa, kask czy też narzędzia.

Jeśli już jesteśmy przy temacie kasku – używajmy go! To nie obciach! Odpowiednio dobrany kask może nam uratować życie podczas kolizji czy też wypadku. Uderzenie głową o asfalt bądź co gorsza – o twardy krawężnik może zakończyć się tragicznie. Dlatego korzystanie z kasku jest bardzo ważną kwestią, której nie warto bagatelizować.

Gdy już jesteśmy przygotowani – ruszajmy w drogę!

Rower to nie tylko ekonomiczny i ekologiczny sposób na codzienne dojazdy do pracy. To także świetna aktywność fizyczna, która pozwoli nam zadbać o formę i zrzucić zbędne kilogramy. Nawet gdy pracujemy z domu – warto codziennie poświęcić godzinkę, a nawet dwie na krótką przejażdżkę, która pozwoli nam na oderwanie się od codziennych zajęć.

W weekendy natomiast – o ile oczywiście pogoda dopisze – możecie wybrać się na dłuższą, kilkunastokilometrową wycieczkę, która pomoże wyciszyć się i odpocząć po długim, intensywnym tygodniu. Jeśli chcemy się natomiast wybrać gdzieś dalej – pamiętajmy, że możemy rower zabrać do pociągu, bądź też zakupić wygodny w obsłudze bagażnik rowerowy do naszego samochodu.

Jeśli natomiast planujecie aktywny urlop – nic nie stoi na przeszkodzie, byście wybrali się na przykład w rowerową podróż dookoła Polski. Możecie przecież nocować pod namiotem lub w hotelach. Takie „rowerowe wakacje” są w ostatnich latach coraz popularniejsze. Czy jest coś bardziej relaksującego niż przebywanie blisko natury przez niemal 24 godziny na dobę?

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze słuchawki do biegania

Jak widzicie, rower jest nie tylko świetnym środkiem transportu, ale i fantastycznym narzędziem relaksu. Dajcie koniecznie znać w komentarzach, czy lubicie wycieczki rowerowe. Jaka była Wasza najdłuższa podróż na rowerze?