Hulajnogi elektryczne – co warto o nich wiedzieć?

Mamy już wiosnę. Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a my coraz chętniej wychodzimy z domu i decydujemy się na podejmowanie aktywności na zewnątrz. Coraz chętniej sięgamy też – nie tylko ze względu na ładną pogodę, ale i przez rosnące ceny benzyny – na korzystanie z bardzo popularnych w ostatnich latach hulajnóg elektrycznych. co warto wiedzieć decydując się na zakup takiego środka transportu? Doradzamy!

Cechy dobrej hulajnogi elektrycznej

Jaka powinna być dobra hulajnoga elektryczna? Przede wszystkim bezpieczna! Pamiętajmy, że poruszamy się nią praktycznie chronieni tylko przez kask, przez co narażeni jesteśmy w razie wypadku na dość poważne obrażenia. Dlatego zachowajmy rozsądek podczas przemieszczania się (szczególnie w mieście) i przestrzegajmy obowiązujących przepisów.

Decydując się natomiast na sam zakup hulajnogi elektrycznej warto zwrócić szczególną uwagę na trzy parametry: maksymalny zasięg, wagę pojazdu oraz prędkość maksymalną. To najważniejsze czynniki decydujące o komforcie użytkowania takiej hulajnogi. Jeśli przemieszczamy się często lub na długich dystansach, to warto zdecydować się na hulajnogę z mocniejszą baterią. Będzie ona jednak stosunkowo ciężka. Lżejsze modele oczywiście cechuje zmniejszona pojemność ogniwa, więc będą to modele odpowiednie dla krótkodystansowców.

Prędkość maksymalna ma znaczenie wtedy, gdy lubimy np. pościgać się na hulajnodze na zamkniętym obiekcie. Na drogach bowiem przepisy dość surowo ograniczają prędkość jaką mogą rozwijać hulajnogi elektryczne. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. W czasach, w których rygorystyczne przepisy nie obowiązywały, dochodziło do wielu wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg właśnie przez nadmierną rozwijaną przez nich prędkość.

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze plenerowe gry mobilne

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną?

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących tego środka transportu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym. Ponadto osoby przemieszczające się nią po drogach publicznych obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Warto pamiętać, że hulajnogą poruszamy się po ścieżce rowerowej, bądź po chodniku. Z jezdni możemy korzystać wyłącznie wtedy, gdy panuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą korzystać z takiego środka transportu tylko pod opieką rodziców i to wyłącznie w strefie zamieszkania. Po przekroczeniu tego limitu wiekowego można poruszać się samodzielnie, lecz przed ukończeniem 18 roku życia trzeba legitymować się kartą rowerową bądź prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku. Hulajnoga elektryczna jest tanim i kompaktowym sposobem na przemieszczanie się. Nie jest to sprzęt kaskaderski. Brawura może skutkować potężnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Przejdźmy teraz do kilku ciekawych propozycji z segmentu hulajnóg elektrycznych.

Motus Pro 10

Motus Pro 10 to pierwsza hulajnoga w naszym zestawieniu. Kosztuje 4499 złotych, jednak w tej cenie oferuje nam naprawdę ciekawe parametry. Pojazd rozwija maksymalną prędkość na poziomie 45 km/h. Zapewnia ją silnik o mocy 700 W. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie 70 kilometrów. Jego napełnienie trwa natomiast od 8 do 10 godzin. Hulajnoga waży 24 kilogramy, a przemieszczać się nią może osoba o maksymalnej wadze 100 kilogramów. Motus Pro 10 to przemyślana konstrukcja, nowoczesny design oraz wydajne i energooszczędne oświetlenie LED. Jest to hulajnoga przeznaczona dla osób dorosłych.

Motus Scooty 10

Motus Scooty 10 to kolejny środek transportu, na który warto zwrócić uwagę. Tym razem o nieco słabszych parametrach, jednak jednocześnie dużo tańszy. Kosztuje bowiem około 3500 złotych. W tej cenie zaoferuje maksymalną prędkość na poziomie 20 km/h. Zapewnia ją silnik o mocy 350 W. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie 60 kilometrów. Jego napełnienie trwa natomiast od 7 do 8 godzin. Hulajnoga waży niecałe 18 kilogramów, a przemieszczać się nią może osoba o maksymalnej wadze 120 kilogramów. Motus Scooty 10 to hulajnoga dla początkujących, która jest stosunkowo bezpieczną konstrukcją dzięki dobremu wyważeniu parametrów.

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential

Xiaomi Mi Electric Scooter Essential to ciekawa, tania hulajnoga elektryczna od znanego chińskiego koncernu. Jej cena to bowiem zaledwie 1749 złotych. W tej cenie oferuje nam moc na poziomie 250 W oraz maksymalną prędkość 20 km/h. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie 20 kilometrów. Jego napełnienie trwa natomiast 5 godzin. Hulajnoga waży zaledwie 12 kilogramów. Dzięki temu jest świetnym środkiem transportu do podróżowania na krótkim dystansie – na przykład na uczelnię lub do pracy. Jednocześnie jest to sprzęt, który zadowoli osoby nie chcące wydać na dobrą hulajnogę elektryczną niebotycznych pieniędzy. Ot takie rozwiązanie niskobudżetowe dla każdego.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 to mocniejsza z hulajnóg w ofercie Xiaomi. Nabywcom oferuje moc na poziomie 600 W oraz maksymalną prędkość 25 km/h. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie 45 kilometrów. Jego napełnienie trwa natomiast 9 godzin. Hulajnoga waży 14,2 kilograma. „Pro” sprzęt od Xiaomi to środek transportu dla osób lubiących długie wypady – na przykład za miasto. Dzięki nowoczesnej, wytrzymałej konstrukcji i kilku trybom pracy (w tym pozwalającym na jazdę z prędkością maksymalną 5 km/h) jest to bezpieczny sprzęt nawet dla osób zaczynających przygodę z hulajnogami elektrycznymi. Cena to 2699 złotych.

FIAT F500-F85W 350

FIAT F500-F85W 350 to niedroga i bardzo stylowa hulajnoga elektryczna sygnowana logo marki FIAT. Jej cena to bowiem zaledwie 1599 złotych. W tej cenie oferuje nam moc na poziomie 350 W oraz maksymalną prędkość 25 km/h. Jedno ładowanie akumulatora wystarcza na przejechanie 20 kilometrów. Hulajnoga waży 13,8 kilograma. Może z niej skorzystać osoba o maksymalnej wadze 140 kilogramów. Oznacza to, że mamy do czynienia ze sprzętem bardzo solidnym i wytrzymałym. Hulajnoga FIAT to niezły środek transportu dla tych osób, które szukają dobrego kompromisu między ceną a wpadającym w oko designem.

Czytaj też: Elektryczny zestaw treningowo – wypoczynkowy dla gracza

A czy Wy na co dzień korzystacie z hulajnóg elektrycznych (miejskich, lub własnych)? Dajcie koniecznie znać w komentarzach. Jaki najdłuższy dystans udało się Wam pokonać za ich pośrednictwem?