Aktywność na świeżym powietrzu – propozycje na wiosnę

Wiosna i poprawiająca się pogoda bardzo zachęca nas do tego, by w końcu spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Często wchodzimy w tę porę roku z postanowieniami odnośnie do zwiększenia swojej aktywności fizycznej, lub też zrzucenia kilku nadmiarowych kilogramów zgromadzonych w okresie zimowym. Zastanawiamy się wtedy nad wyborem odpowiedniej dla siebie metody poprawy sylwetki. Z tego właśnie powodu przygotowaliśmy dzisiaj dla Was kilka ciekawych propozycji. Być może któraś z nich zostanie Waszym hitem tej wiosny?

Wypady rowerowe – sport dla każdego!

Rower to jeden z najprzyjemniejszych środków transportu. Podróże z jego wykorzystaniem pozwalają nie tylko na poprawienie sylwetki, ale też na cieszenie się bliskością natury. Możemy wybrać się za miasto dzięki coraz rozleglejszej sieci ścieżek rowerowych. Możemy też skorzystać z szutrowych leśnych ścieżek. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego, jakim rowerem dysponujemy.

Pamiętajmy jednak, żeby do takich wycieczek odpowiednio się przygotować. Wiosną, przed sezonem, przyda się wykonanie kompleksowego przeglądu roweru. Sprawdźmy stan hamulców, ilość powietrza w oponach, stabilność pracy elementów ruchomych. Przygotujmy też odpowiednią garderobę na takie okazje – wygodny i praktyczny ubiór, kurtkę (którą schowamy w plecaku na wypadek, gdyby zaskoczył nas deszcz) oraz – co najważniejsze – kask, który ochroni nas przed groźnymi urazami głowy w trakcie wypadku.

A może… rolki?

Rolki to według wielu osób najprzyjemniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu na zewnątrz. Zapewne ucząc się jazdy na nich zaliczycie kilka upadków, ale nie warto się zniechęcać. Metodą prób i błędów nauczycie się panować nad nimi i nad swoim ciałem do tego stopnia, że żadne trasy pokonywane za ich pośrednictwem nie będą Wam straszne. Może nawet zdecydujecie się na jazdę ekstremalną z pokonywaniem przeszkód?

Oczywiście zawsze podczas wypadów na rolki warto korzystać z kasku i ochraniaczy, które pomogą uniknąć bolesnych kontuzji. Sama jazda na rolkach to bardzo efektywna forma ćwiczeń, która pomaga szybko kształtować sylwetkę (szczególnie jej dolne partie) oraz spalać nadmiarowe kalorie. Podobno jazda na rolkach wyzwala w nas dobre emocje (to zdanie naukowców), dzięki czemu jest doskonałym sposobem na redukowanie codziennego stresu.

Ćwiczenia na zewnątrz to świetny pomysł!

Dobrym sposobem na wiosenną aktywność jest praktykowanie ćwiczeń na zewnątrz. W Polsce w ostatnich latach namnożyło się siłowni zewnętrznych, które spotkamy praktycznie na każdym osiedlu czy w parkach. Dlaczego więc nie mielibyśmy z nich skorzystać, by poprawić swoją sylwetkę wiosną? Osobiście znam osoby, które dzięki takim ćwiczeniom szybko osiągały cele, które sobie wyznaczyły. Warto więc rozważyć taki sposób aktywności.

Jeśli jednak chcemy poprawić różne partie ciała i szybko zobaczyć wspomniane wymierne efekty naszych wysiłków, to warto skorzystać z odpowiednich planów treningowych, bądź poprosić kompetentną osobę o przygotowanie takowego dla nas. Wtedy będziemy mieć pewność, że ćwiczymy dobrze i efektywnie. Nic tak nie motywuje i nie daje takiej radości, jak zauważane w lustrze postępy w rzeźbieniu naszej sylwetki. To co? Czas na start?

Bieganie – sprawdzona metoda na zdrowie!

Bieganie to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod aktywności na zewnątrz. Nie każdy je lubi, ale nie można mu odmówić zbawiennego wpływu na nasze zdrowie. Biegać możemy wszędzie – w mieście, na wsi, w lesie, w parku czy – zachowując odpowiednią ostrożność – nawet na ścieżce rowerowej. Oczywiście warto pamiętać o tym, żeby przed treningiem dobrze rozgrzać nasze mięśnie i żeby dostosować jego intensywność do naszych aktualnych predyspozycji fizycznych.

Powinniśmy także w odpowiedni sposób przygotować się do biegania „sprzętowo”. Postawmy na ubiór wygodny i – najlepiej – przylegający do ciała. Unikniemy wtedy dyskomfortu i ewentualnych obtarć. Nie zapomnijmy o dobrych butach do biegania. To one uchronią nas przed bolesnymi kontuzjami. Pamiętajmy o sprawdzeniu prognozy pogody – by nie zaskoczyła nas ona, gdy będziemy dość daleko od naszego miejsca zamieszkania. Gdy już jesteśmy odpowiednio przygotowani, możemy ruszać rzeźbić naszą sylwetkę!

Nordic walking, czyli popularne „kijki”

Nordic walking przez wiele osób zwany po prostu „kijkami” to przyjemny sposób na spędzanie czasu na zewnątrz. Nie jest tak męczący, jak bieganie, ale jednocześnie zapewnia nam zaangażowanie w wysiłek większej partii mięśni niż w przypadku spacerów. Nie wymaga też od nas potężnych nakładów finansowych. Jedyne co musimy sobie sprawić, to wygodne obuwie i wspomniane „kijki”.

Nordic walking jest polecany tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na bardziej intensywną aktywność fizyczną. Jest to przede wszystkim sport, który nie obciąża mocno naszego organizmu (w tym stawów), jednocześnie umożliwiając nam dotlenienie się oraz poprawę naszej ogólnej kondycji. Jeszcze jakiś czas temu była to dość egzotyczna dla wielu z nas forma aktywności, jednak w ostatnich latach zdobywa coraz szersze grono zwolenników.

A może po prostu… spacery?

Dobrym sposobem na wiosenną aktywność mogą być po prostu długie spacery. Możemy wychodzić na nie z rodziną czy ze znajomymi. Co prawda nie zapewnią nam one tak wymiernych i szybko osiąganych efektów, jak intensywne ćwiczenia, jednak mogą być dla nas czymś zbawiennym w codziennym pędzie życia. Pozwolą nam się dotlenić, nacieszyć otoczeniem przyrody oraz nawet… spędzić troche czasu na wspólnej rozmowie.

W końcu nie każdy z nas ma predyspozycje do wyczynowego uprawiania sportu, prawda? Oczywiście nawet na wyjście na spacer warto się dobrze przygotować. Ubierzmy coś wygodnego, skorzystajmy z odpowiedniego obuwia (w zależności od tego, czy będzie to spacer po parku, czy wyjście w góry) i nie zapomnijmy o zabraniu do plecaka zwiewnej kurtki przeciwdeszczowej lub chociaż kompaktowego parasola – w końcu pogoda lubi nas zaskakiwać!

Czytaj też: TOP 5 – najlepsze słuchawki do biegania

A jakie są Wasze ulubione sposoby na spędzanie wolnego czasu na zewnątrz? Może uprawiacie jakieś sporty nie wymienione w naszym zestawieniu? Koniecznie podzielcie się swoimi „bakcylami” w komentarzach. Być może zainspirujecie osoby, które właśnie poszukują swojej metody na aktywne spędzanie czasu!