Wybieramy robota kuchennego – nasze top 10!

Wkraczamy właśnie w okres najgorętszych, przedświątecznych przygotowań. Wigilia już za niecały tydzień, więc w wielu domach panuje już poruszenie. Być może jednym ze sprzętów, które mogą być szczególnie przydatne właśnie podczas przygotowywania tradycyjnych dwunastu potraw będzie dobry robot kuchenny? Dziś sprawdzimy więc dla Was jakie powinny być cechy takiego sprzętu i przedstawimy Wam nasze dziesięć propozycji urządzeń, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę.

Cechy dobrego robota kuchennego

Przede wszystkim, na samym początku warto sobie zdać sprawę z tego, że na rynku mamy dostępne roboty kuchenne różnej klasy. Są to urządzenia, które kupimy zarówno za mniej niż 200 złotych, jak i takie kosztujące grubo ponad 2000 złotych. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was propozycje z różnych grup cenowych po to, by każdy mógł wybrać coś dla siebie – niezależnie od zasobności portfela. Jakie powinny być cechy dobrego robota kuchennego? Jeśli nie możecie na robota wydać dużych pieniędzy, to z pewnością skusicie się na zakup miksera tradycyjnego, który posłuży głównie do przygotowywania prostych potraw. Bez obaw jednak będziemy mogli wykonywać za jego pośrednictwem zadania takie, jak ubijanie piany, miksowanie czy zagniatanie ciasta.

Jeśli natomiast dysponujecie większym budżetem na zakup robota, to mogą Was zainteresować o wiele bardziej zaawansowane roboty planetarne. Są to dużo bardziej rozbudowane urządzenia, które umożliwiają nie tylko przygotowywanie zaawansowanych potraw. Ich możliwości są bowiem rozszerzalne dzięki rozmaitym dodatkowym akcesoriom (które oczywiście z reguły trzeba dokupić u producenta). Ponadto droższe roboty oferują nam tak przydatne funkcje, jak bezstopniowa regulacja obrotów, możliwość pracy pulsacyjnej, czy też płynny start.

Przejdźmy jednak do naszych propozycji!

Czytaj też: Wybieramy dobrą zmywarkę – nasze top 10!

Bosch MFQ2600W

Jeden z najtańszych robotów w naszym zestawieniu to Bosch MFQ2600W. Mimo ceny nie przekraczającej 250 złotych, to urządzenie oferuje nam całkiem sporo. Producent bowiem wyposażył je w silnik o mocy 375W oraz liczne tryby pracy. Mamy tu więc cztery poziomy regulacji obrotów, tryb pracy pulsacyjnej czy też elektroniczną, płynną regulację obrotów. Niestety w tym segmencie cenowym misa robota wykonana jest z plastiku. Na szczęście końcówki urządzenia bez problemów możemy myć w zmywarce.

Bosch CleverMixx MFQ22100

Kolejna propozycja to bardzo podstawowy robot, który pozwoli nam na ubijanie lub mieszanie ciast. Bosch CleverMixx MFQ22100 wyposażony został w silnik o mocy 375W i oferuje cztery tryby pracy. W urządzeniu za 159 złotych możemy jednak zapomnieć o bardziej zaawansowanych funkcjach. Regulacja obrotów jest tutaj mechaniczna (skokowa), a jedyną dodatkową funkcją jest tryb Turbo. Bosch CleverMixx MFQ22100 to urządzenie, które powinno zainteresować wyłącznie osoby korzystające z robota okazjonalnie, w najprostszych zastosowaniach.

Clatronic KM 3709

Wkraczamy już w segment nieco bardziej zaawansowanych robotów. Clatronic KM 3709 to sprzęt wyposażony w silnik o mocy 1000W, wyposażony w misę i oferujący nam wiele ciekawych funkcji. Wśród tych najważniejszych warto wymienić miksowanie, ubijanie, mieszanie, ucieranie i zagniatanie ciasta. Producent serwuje nam na pokładzie tego robota planetarny ruch mieszadeł, bezstopniową elektroniczną regulację prędkości i funkcję pulsacyjną. Jest to więc niemal kompletne urządzenie dla wszystkich tych osób, które szukają kompromisu między ceną a funkcjonalnością. Warto wspomnieć, że ów sprzęt wykonany został z wysokiej jakości tworzywa sztucznego oraz stali szlachetnej. Nieźle jak na robota kosztującego niecałe 300 złotych, prawda?

Bosch MUM 4427

Bosch MUM 4427 to naprawdę wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, które na pierwszy rzut oka wygląda dość niepozornie. Zbiera jednak w sieci fantastyczne opinie od użytkowników. Producent wyposażył tego robota w silnik o mocy 500W. Postawiono też na czterostopniową regulację prędkości, dynamiczną przekładnię planetarną, pięciofunkcyjny rozdrabniacz do warzyw i owoców czy misę wykonaną ze stali nierdzewnej. Ponadto w zestawie znajdziemy wiele ciekawych końcówek, które będą bardzo przydatne w codziennej pracy. Tak zaprojektowanego robota możemy kupić już nawet za 300 złotych.

Ariete Vintage 1588

Ciekawie prezentujący się robot o dużej mocy. Ariete Vintage 1588 wyposażony został w silnik 2400W. Wśród najważniejszych funkcji tego urządzenia warto wymienić ubijanie, ucieranie, mieszanie, zagniatanie ciasta. Jest to robot planetarny z regulacją poziomów prędkości od 30 do 172 obr./min. Warto wspomnieć o możliwości pracy pulsacyjnej, funkcji powolnego startu, czy też misie wykonanej ze stali nierdzewnej. Wspomniane charakterystyki sprawiają, że prezentowany robot jest jedną z najciekawszych propozycji w cenie do 600 złotych (kosztuje bowiem 557 złotych).

Czytaj też: Najlepsze oczyszczacze powietrza – top 10!

Bosch MUM 54251

Bosch zdominował dzisiejsze zestawienie ze swoimi produktami. To jednak zasługa tego, że w ofercie ma naprawdę świetne i unikalne roboty. Bosch MUM 54251 to urządzenie bardzo nietypowe, wyposażone w silnik 900W, siedmiostopniową regulację prędkości oraz tryb pulsacyjny. Jego najważniejsze funkcje to krojenie na plastry, mieszanie, miksowanie, rozdrabnianie – siekanie, tarcie, ubijanie piany, zagniatanie ciasta. Misa urządzenia została wykonana ze stali nierdzewnej. Wrażenie robi też multum dołączonych do urządzenia: dwustronna tarcza krojąca, hak do zagniatania ciasta, dwustronna tarcza do ścierania warzyw i owoców, drutowy ubijak do piany, dzbanek miksera z tworzywa sztucznego, pokrywa, pokrowiec do przechowywania akcesoriów czy Cube Cutter (przystawka do cięcia w równą kostkę). Za tak zaprojektowane urządzenie trzeba już zapłacić około 1000 złotych.

Kenwood KVL4220

Kenwood KVL4220 to kolejny, porządny robot planetarny w naszym zestawieniu. Producent postawił w jego przypadku na solidną konstrukcję i silnik o mocy 1200W. Najważniejsze funkcje urządzenia to cięcie, mielenie, mieszanie, miksowanie, rozdrabnianie – siekanie, tarcie, ubijanie piany, zagniatanie ciasta czy delikatne mieszanie. Sporych rozmiarów misa (6,7l) wykonana została ze stali nierdzewnej. Oczywiście nie mogło zabraknąć płynnej regulacji obrotów czy funkcji pracy pulsacyjnej. Do robota dołączony jest imponujący zestaw akcesoriów: maszynka do mięsa, blender, szatkownica, osłona przeciwko chlapaniu, automatyczny system bezpieczeństwa, nóżki antypoślizgowe. Prezentowany robot kosztuje około 1800 złotych.

KITCHENAID ARTISAN

KITCHENAID ARTISAN to jedno z najciekawszych urządzeń w naszym zestawieniu. Ten robot planetarny nie tylko dobrze wygląda, ale objęty został aż pięcioletnim okresem gwarancyjnym! Najważniejsze funkcje prezentowanego sprzętu to miksowanie, mieszanie, ubijanie piany, zagniatanie ciasta. Co ciekawe, istnieje możliwość rozbudowy robota o dodatkowe moduły. KITCHENAID ARTISAN wykonany jest w całości z metalu, a jednym z jego najważniejszych atutów jest napęd bezpośredni gwarantujący stabilną moc, cichą pracę, niezawodność i energooszczędność. Za doskonałego robota trzeba jednak sporo zapłacić. To sprzęt kosztujący niemal 3000 złotych. Można go jednak od czasu do czasu znaleźć w korzystnych promocjach.

Electrolux EKM5540

Electrolux EKM5540 to niezły robot planetarny w całkiem przystępnej cenie. Za 1299 złotych w nasze ręce trafia praktyczne urządzenie o mocy 800W. Na pokładzie takiego urządzenia zamontowano dziesięciostopniowy regulator obrotów i postawiono na funkcję pracy pulsacyjnej. Fabryczne wyposażenie robota jest dość skromne i obejmuje mieszadła hakowe do wyrabiania ciasta, dwie misy i trzepaczkę. Możemy jednak dokupić do urządzenia kolejne akcesoria. Ciekawostką jest natomiast podświetlenie strefy miksowania za pośrednictwem diod LED.

Gorenje MMC700LBW

Gorenje MMC700LBW to ostatni robot w naszym zestawieniu. Producent postawił w jego przypadku na solidną konstrukcję z misą wykonaną ze stali nierdzewnej. Kluczowe funkcje urządzenia od Gorenje to łagodny start, ruch planetarny, zabezpieczenie przed przegrzaniem i zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem. Atutem robota jest też na pewno mechaniczna, płynna regulacja obrotów. Silnik cechuje moc 800W. Zestaw akcesoriów dołączonych do prezentowanego robota jest dość skromny i obejmuje końcówkę do miksowania, mieszadło do wyrabiania ciasta i trzepaczkę do ubijania. Gorenje MMC700LBW to niedrogi robot. Można kupić go już za 489 złotych.

Czytaj też: Najlepsze suszarki do prania – nasze top 10!

A jakiego robota kuchennego Wy używacie na co dzień? Zapraszamy Was do dyskusji w komentarzach!