Telewizor SONY XR-55A95K OLED – zdecydowanie najlepszy obraz 2022 roku

Chciałbym, żeby każdy miał tak dobry telewizor, żeby mógł cieszyć się tak wspaniałym obrazem, ale obawiam się, że nie jest on dla wszystkich.

Obcowanie z flagowymi produktami, czyli najwyższymi modelami zawsze jest bardzo ekscytujące, bowiem mamy świadomość, że wszystkie te kosmiczne technologie, nad którymi pracują nieustannie i bez przerwy tysiące inżynierów z całego świata, są w zasięgu naszej ręki, a raczej naszego pilota. Począwszy od niezwykłej formy, z której SONY słynie, przez autorskie i zastrzeżone technologie, aż po efekt końcowy, jakim jest obraz, który zwala nas z nóg. Będąc wielokrotnie na różnych lokalnych i zagranicznych premierach, flagowe TV od SONY zawsze odróżniały się od innych producentów oryginalną formą. Czasem chodziło o ramkę, czasem o podstawę, najczęściej o ogólny design. Wystarczy prześledzić historię najwyższych modeli, żeby dobrze to zrozumieć. Nie inaczej było z samym obrazem, który konkurował z OLEDami, zanim te znalazły się w telewizorach SONY.

Sprawdzamy

Polska premiera A95K odbyła się w połowie roku, w okolicach 15 lipca, minęło niemal sześć miesięcy, a A95K nadal jest najlepszym na rynku telewizorem OLED. Początkowo ceny były zabójcze 13 300 zł (55″) i 17 500 zł (65″) na szczęście z czasem spadły do bardziej akceptowalnych ok. 8949 zł (55″) i 13 999 zł (65″). Tak to wciąż dużo, ale biorąc pod uwagę, że jest to, nie tylko naszym zdaniem, najlepszy TV roku 2022, taki argument może przekonać wiele osób do zakupu. Zatem sprawdzamy za co SONY każe nam tyle płacić w swoim najlepszym modelu TV.

Przeczytaj też: Samsung The Frame – telewizor niczym dzieło sztuki (conowego.pl)

Sens życia

Dla wielu z nas samochód, telewizor czy telefon, to zwykły przedmiot codziennego użytku i najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję. Samochód musi mieć cztery koła, telewizor wyświetlać filmy, a telefon odbierać rozmowy telefoniczne. Dla tej grupy konsumentów są produkty z tak zwanej półki średniej, ponieważ produkt finalny jest wypadkową najlepszego stosunku ceny do jakości. Zazwyczaj są to dobre lub nawet bardzo dobre i dopracowane produkty. Dla konsumentów, którzy są psychofanami motoryzacji są Ferrari i Lamborghini, dla melomanów i koneserów pięknego dźwięku i obrazu są najdroższe telewizory i projektory kina domowego, a dla fanów najnowszych technologii są flagowe smartfony. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że każdy z nich, wybierając dostosowany pod siebie produkt będzie zadowolony i w tym jest cały sens tworzenia różnych produktów dla różnych grup klientów.

Słodki ciężar

Do naszej redakcji przyjechał SONY XR-55A95K OLED, czyli ten mniejszy model. Jednak wniesienie go po schodach wcale nie było łatwym zadaniem, ponieważ ważył jakieś 40 kg. Po rozpakowaniu, szybko okazało się, że sam TV waży tylko 21 kg, a reszta kilogramów to masywna i stabilna podstawa. Podstawa jest szeroka na 122 cm, czyli na całą długość telewizora, a także głęboka na 28 cm. Co interesujące, tę wielką masywną stopę można zamontować na dwa sposoby. Gdy zamontujemy tak, żeby wystawała z przodu, wówczas będziemy mogli dosunąć TV blisko do samej ściany, gdyż telewizor ma zaledwie 4,3 cm grubości. Ale, gdy zamontujemy ją tak, żeby stopa była z tyłu, wówczas telewizor będzie wyglądał ładniej, ponieważ od przodu będziemy widzieli jedynie jego cienkie rameczki. Ta opcja zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. TV będzie wtedy lekko pochylony do tyłu, ale wygląda designersko, niczym dzieło sztuki. Trzecią opcją jest zamontowanie go na ścianie.

Huston… nie mamy problemu

Oczywiście nie samym designem człowiek żyje, a SONY XR-55A95K OLED może pochwalić się najlepszym obrazem jaki można obecnie uzyskać na najnowszych matrycach OLED. Zawdzięczamy to nie tylko samej matrycy, ale także bardzo złożonym i zaawansowanym procesom obróbki obrazu i dźwięku. Z tym akurat SONY jest w światowej czołówce z całą Wikipedią autorskich technologii, nad którymi pracuje od lat. Zanim przejdę do suchych faktów i niezrozumiałych terminologii, muszę powiedzieć… WOOOW! Obraz w SONY XR-55A95K OLED to prawdziwy majstersztyk. To absolutnie niewiarygodnie piękny obraz, który nie ma sobie równych. Oglądając te same treści na kolejnych testowanych telewizorach nie mogę się nadziwić, że tu obraz może być tak zbalansowany i dopracowany do perfekcji. Zacząłem na nim oglądać wszystkie moje ulubione filmy po raz trzy setny, żeby jeszcze raz, ale na nowo przeżyć te piękne chwile.

Piękna i Bestia

Rozumiem, że moje zachwyty nie każdego przekonają, dlatego w żołnierskim skrócie, żeby nie zanudzić, podajemy najważniejsze fakty dotyczące specyfikacji. SONY XR-55A95K to najwyższy model SONY w roku 2022, jest dostępny w dwóch rozmiarach 55 i 65 cali z ekranem OLED, 4K Ultra HD 3840 x 2160 pikseli, z obsługą Dolby Vision, HDR10, HLG, Dolby Atmos i cyfrowego dźwięku przestrzennego DTS. OLED gwarantuje absolutną czerń, piekielnie dobre kontrasty, kąty widzenia i żywe kolory. Nie oznacza to jednak, że wszystkie filmy będą kolorowe jak egzotyczne papugi. Presety kolorystyczne przygotowane przez producenta takie jak: Standard, Kinowy, Dolby Vision i kilka innych, zostały dopasowane w taki sposób, żebyśmy otrzymali taki efekt finalny, jakiego życzyłby sobie reżyser. Dlatego oglądając kinowy przebój, mamy gwarancję, że obraz będzie nie tylko taki jak w kinie, ale lepszy.

Przeczytaj też: Hisense A9G 65 OLED – telewizor i soundbar w jednym | CoNowego.pl

Trudne słowa

Żeby nie umniejszać zasługom SONY, wystarczy wymienić kilka technologii, które odpowiadają za te wszystkie fajerwerki, a są to: Cognitive Processor XR, dynamiczne zwiększanie kontrastu, Interpolacja XR 4K, Live Colour, OLED XR Contrast Pro, Pixel Contrast Booster, przetwarzanie dual database processing XR HDR Remaster, XR OLED Motion, XR Smoothing XR Super Resolution czy XR Triluminos Max. Dodam jeszcze, że SONY XR-55A95K najlepiej radzi sobie z upscalingiem, czyli wyświetlaniem obrazu Full HD w rozmiarze 4K.

Dźwięki z ekranu

Z innych bardziej zrozumiałych technologii SONY może się pochwalić dość złożonym procesorem dźwięku, który już zaraz po włączeniu go do zasilania, proponuje automatyczną kalibrację. W tym celu strzela po pokoju w kierunku pilota ultradźwiękami i rozpoznaje wielkość pomieszczenia i odległość oglądającego od urządzenia. Wbudowane dwa subwoofery dbają o odpowiednią głębię brzmienia, zaś dwa siłowniki z funkcją Acoustic Surface Audio+ tańczą po całej powierzchni ekranu, emitując dźwięk z miejsc, z których aktualnie wydobywa się on w trakcie filmu. Mówiąc wprost, cały ekran jest jak jeden wielki głośnik.

Android dla Apple, ale z kontem Google

System operacyjny modelu SONY XR-55A95K to Android TV, który całkowicie zarządza telewizorem. Zaraz po uruchomieniu, pierwsze o co nas zapyta, to konfiguracje z kontem Google. Bez obawy, ja konfigurowałem go przy pomocy iPhone, dlatego miłośnicy Apple nie muszą się obawiać, że coś nie zadziała. Niestety konto na gogle musi być. Zresztą po pierwsze mało kto nie ma, a po drugie, żeby system Android TV mógł rozwinąć skrzydła, to musi mieć dostęp do wszystkich funkcji Google. Wtedy faktycznie ma to sens i personalizacja telewizora jest łatwa i przyjemna. TV ma wbudowane standardowe aplikacje do oglądania VOD, takie jak Netflix, Disney +, You Tube, Spotify, Video Prime i wiele innych. Można też zainstalować aplikacje, które synchronizują wyświetlany obraz z systemem inteligentnego oświetlenia Philips Hue. Wówczas oglądając np. You Tube, lampy umieszczone za telewizorem, będą świeciły tymi samymi kolorami, które wyświetlają się na ekranie TV. Tym samym nasz obraz przeniesie się w pewnym sensie na ścianę powiększając naszą scenę wyświetlanego filmu.

Czy leci z nami pilot?

Nie można nie wspomnieć o pilocie, który oprócz tego, że jest pozbawiony „tarczy telefonicznej”, ma także obsługę głosową, ale w języku angielskim, bowiem system korzysta z asystenta Google, niedostępnego z polskim językiem. Minimalistyczny wygląd i zachowanie jedynie podstawowych i najważniejszych przycisków funkcyjnych, to dobre rozwiązanie, ponieważ dosłownie w kilka minut jesteśmy w stanie zapamiętać, w którym miejscu jest jaki przycisk. Bardzo doceniam też funkcję podświetlania klawiszy, wystarczy bowiem poruszyć pilotem, by podświetlił wszystkie swoje przyciski na kilkanaście sekund. Na dodatek przyciski pilota pokryte zostały materiałem antybakteryjnym.

Podsumujmy

SONY XR-55A95K to najwyższy model telewizora SONY w roku 2022 z systemem Android TV, ekranem OLED 4K UHD w rozmiarach 55 i 65 cali, z absolutnie pięknym obrazem. Szybki i łatwy montaż podstawy na dwa sposoby pozwala nam zmianę wyglądu telewizora, na bardziej designerski. Wyświetlacz jest jednocześnie ekranem i głośnikiem, wspomaganym przez dwa mniejsze subwoofery. Podświetlany pilot z powłoką antybakteryjną jest zgrabny, prosty i funkcjonalny. W zestawie z TV jest także Kamera Bravia CAM, ale nie udało nam się jej uruchomić. SONY XR-55A95K to telewizor idealny, ale tani nie jest.

Specyfikacja SONY XR-55A95K

 • Rozmiar ekranu: 55 ” / 139 cm
 • Format HD / Rozdzielczość: 4K UHD / 3840 x 2160
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
 • Technologia obrazu: QD-OLED, OLED
 • Technologia i format HDR: tak / HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gamma)
 • Podświetlenie matrycy: OLED
 • Optymalizacja ruchu: XR OLED Motion
 • Tuner: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
 • Podwójny tuner HD: tak
 • Technologie dla graczy: Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR)
 • Kontrast dynamiczny: XR OLED Contrast Pro
 • Funkcje poprawy obrazu: Live Colour, Quantum Dot, Pixel Contrast Booster, Cognitive Processor XR, XR HDR Remaster, XR 4K Upscaling (Interpolacja XR 4K), XR Smoothing, czujnik światła i koloru, obsługa CalMAN, Auto Genre Picture Mode, Auto HDR Tone Mapping, XR Triluminos Max      
 • Smart TV: tak
 • System Smart: Google TV (Android 11)
 • Wi-Fi: tak
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, AirPlay 2, Chromecast
 • Przeglądarka internetowa: tak
 • Nagrywanie na USB: tak
 • System i moc głośników: system 2.2 / 60 W
 • System dźwięku przestrzennego: XR Surround
 • Technologie dźwięku: Acoustic Surface Audio+, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, Voice Zoom 2   
 • Liczba złączy HDMI: 4 (2x HDMI 2.1 / 2x HDMI 2.0)
 • Liczba złączy USB: 2
 • Złącze Ethernet (LAN): tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne: tak
 • Złącze CI (Common Interface): 1
 • Kolor obudowy: tytanowo-czarny
 • Możliwość montażu na ścianie: tak / VESA 300×300 mm
 • Wymiary z podstawą: (szer. x wys.x gł.) 122,5 x 72,8 x 28 cm
 • Wymiary bez podstawy: (szer. x wys.x gł.) 122,5 x 71,4 x 4,3 cm
 • Szerokość podstawy: 122,2 cm
 • Waga z podstawą / bez podstawy: ok. 35 / 21,2 kg
 • Waga z opakowaniem: 40 kg
 • Cena: 9849 zł
ZaletyWady
Ekran OLED 4K UHDBrak aplikacji do obsługi kamery
Najlepsza jakość obrazu w TV
System Acoustic Surface Audio+ oraz dwa subwoofery
Montaż podstawy na dwa różne sposoby, zmieniające wygląd TV
Podświetlany pilot z powłoką antybakteryjną