Porażka Alexy przyczyną zwolnień w Amazonie

Amazon ogłosił największe zwolnienia w historii firmy, planując zlikwidować około 10 000 miejsc pracy. Jednym z najbardziej dotkniętych obszarów jest jednostka asystentki głosowej Alexa, która najwyraźniej wypada z łask giganta handlu elektronicznego.

Tak wynika z raportu Business Insider , który szczegółowo opisuje „szybki upadek asystenta głosowego i większego działu sprzętowego Amazon”.

Alexa istnieje od 10 lat i jest pionierskim asystentem głosowym, który został w dużej mierze skopiowany przez Google i Apple. Jednak Alexie nigdy nie udało się stworzyć stałego strumienia przychodów, więc tak naprawdę nie zarabia żadnych pieniędzy.

Oddział Alexa jest częścią grupy „Worldwide Digital” wraz z Amazon Prime Video. Business Insider twierdzi, że dział stracił 3 miliardy dolarów w zaledwie pierwszym kwartale 2022 r. Za „zdecydowaną większość” strat obwinia Alexę. To dwa razy więcej niż straty jakiegokolwiek innego działu. Według raportu zespół sprzętowy jest bliski utraty w tym roku 10 miliardów dolarów.

Raport podaje, że niemal każdy plan zarabiania na Alexie nie powiódł się. Jeden z byłych pracowników nazwał Alexę „kolosalną porażką wyobraźni” i „zmarnowaną szansą”.

Obecne zwolnienia są rezultatem lat prób odwrócenia sytuacji. W 2019 roku odbyło się ogólne spotkanie kryzysowe, aby spróbować odwrócić problem monetyzacji, ale było to bezowocne. Pod koniec 2019 r. zamrożono zatrudnienie w dziale Alexy, a Bezos zaczął tracić zainteresowanie projektem około 2020 r.

Czytaj także: Wielkie zwolnienia w Amazon!

Raport mówi, że chociaż linia Echo Amazona należy do „najlepiej sprzedających się produktów na Amazon, większość urządzeń jest sprzedawana po kosztach”. Dokument opisał model biznesowy, mówiąc: „Chcemy zarabiać pieniądze, gdy ludzie korzystają z naszych urządzeń, a nie kiedy je kupują”.

Jednak ten plan nigdy tak naprawdę się nie zmaterializował.