Sony Bravia X95J 65 cali – flagowy LCD 4K

Jeżeli jesteś fanem kina, jeżeli lubisz oglądać filmy na dużym ekranie, jeżeli cenisz sobie autorskie i bezobsługowe technologie, jeżeli dobre kino kojarzy Ci się z dobrym dźwiękiem, to SONY ma dla Ciebie niespodziankę.

Nie jest dziś łatwo wybrać odpowiedni telewizor. Producenci kuszą nas swoimi nowymi produktami i technologiami. Jedni kładą nacisk na rodzaj matrycy, inni na rozmiar ekranu, jeszcze inni na innowacyjne rozwiązania. Jedni skupiają się na czerni i kontraście, a inni na kolorach, cieniach i pikselach. Prawda jest taka, że większość flagowych telewizorów to bardzo dobre urządzenia, którym niemal nic nie brakuje. Dlatego w wyborze TV musisz kierować się swoim portfelem, zaufaniem do marki, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Twój styl

Telewizory zajmują w naszych domach szczególne miejsce.  Zazwyczaj znajdują się w centralnym miejscu w salonie. Jest to nasze okno na świat, przed którym spędzamy dużo, albo bardzo dużo czasu. SONY X95J to flagowy telewizor LCD z ekranem 4K, który jest zwyczajnie piękny i absolutnie zasługuje na najważniejsze miejsce w pokoju. Ten typ ma styl! Mimo 65 cali ekran można nazwać bezramkowym, ponieważ stalowa rama jest absurdalnie cienka. Efekt jest znakomity, a przy częściowym zaciemnieniu obraz wydaje się wychodzić ze ściany. Jak na swoje słuszne wymiary przystało (6,6 cm głębokości), nie jest to cieniutki telewizor, ale to nie ma zupełnie znaczenia, gdyż plastikowe plecki zostały obudowane w bardzo stylowy sposób. Dwie stalowe nóżki można zamontować na trzy sposoby: pośrodku lub na bokach, na dwóch wysokościach. Przy niższej pozycji TV jest przyklejony do blatu, a przy wyższej jest możliwość ustawienia pod nim soundbara.

Co kryje w środku…

Telewizor SONY X95J ma rozmiar 65 cali i rozdzielczość 3840×2160. Wyświetla obraz z częstotliwością 120 Hz, wykorzystaniem HDR10 i Dolby Vision. Mógłbym teraz wymieniać kilkanaście technologii, którymi napakowany jest ten model, zanudzając was definicjami skomplikowanych, anglojęzycznych, niezrozumiałych nazw, ale opowiem to inaczej. Obraz w tym modelu jest jednym z najlepszych jakie widziałem w testowanych modelach. To co cenie szczególnie w SONY, to dobrze skalibrowane presety kolorystyczne. Oznacza to tyle, że uruchamiając TV nie macie przekoloryzowanych obrazków i przesadnie nasyconych kolorów. Nie ma też potrzeby zagłębiać się w ustawienia i zmieniać suwaczków, ponieważ inżynierowie z SONY, przygotowali dla nas optymalne ich zdaniem ustawienia obrazu, w taki sposób, abyśmy mogli oglądać filmy w takiej jakości i kolorystyce, w jakiej widział to reżyser.  Dzięki technologiom zachowującym zamysł twórców, takim jak Netflix Calibrated Mode, IMAX Enhanced i Dolby Vision, telewizor oddaje dramatyzm i emocje tak, jak wyobrażał je sobie twórca. Obraz filmu przy ustawieniu Standard jest po prostu bardzo dobry. Wśród licznych ustawień jest taki jeden preset o nazwie Żywy, ale to tylko dla masochistów i psychofanów jaskrawych barw. Pozostałe są fantastyczne, w tym IMAX Enhanced, który sprawia, że każdy film staje się epicki. Lekkie ziarno, stonowane kolory, przygaszone światło… bardzo dobrze sprawdza się szczególnie przy filmach osadzonych w klimatach lat 70, 80 i 90tych.

Przeczytaj też: Test telewizora Hisense 4k ULED – recenzja (conowego.pl)

Android TV

System operacyjny w modelu X95J to Android, który działa płynnie i niezawodnie, aczkolwiek jego funkcjonalność została mocno ograniczona przez SONY. Nie przejmowałbym się tym jednak, bo zupełnie nie interesuje mnie instalowanie gier na TV, aplikacji newsowych, pogodowych i innych tego typu. W telewizorze ważne są dla mnie aplikacje VOD takie jak Netflix, Amazon Prime i You Tube. Wśród nowych usług znajdziemy tu Pure Stream, która jest płatna i oferuje filmy w 4K, ale w doskonałej przepustowości i jakości. Można testowo obejrzeć kilka filmów, aby się przekonać czy taka usługa ma sens. Uważam, że warto, bo filmy wyglądają dużo lepiej niż na innych VOD w 4K.  

Dźwięk

SONY X95J nie jest małym telewizorem, dlatego zastosowano w nim większe dwa głośniki średnio tonowe, dwa głośniki wysokotonowe i subwoofer. Podczas pierwszego uruchomienia system kalibruje się, wykorzystując pilota, który ustala naszą optymalną pozycję podczas oglądania filmu. Jak na telewizor to bardzo dobry system, ale wrażenia z oglądania filmów są o wiele lepsze z wykorzystaniem systemu audio lub słuchawek. Bluetooth paruje wszelkiego rodzaju głośniki lub słuchawki bez najmniejszego problemu.

Przeczytaj też: Centrum sterowania światem – Samsung QN95A Neo QLED 4K Smart TV | CoNowego.pl

Drugi na podium

Pilot SONY zajmuje u mnie drugie miejsce. Na pierwszym pozostaje nadal Samsung, za absolutny minimalizm i styl. SONY za to, zaskoczyło mnie dwoma rzeczami. Pierwsza to design. Piękne szczotkowane aluminium nadaje mu klasy i stylu. Prosta forma okazuje się najbardziej praktycznym i najlepiej leżącym kształtem w dłoni, podobnie jak piloty Samsunga. Drugie zaskoczenie to coś, czego nie widziałem w żadnym innym pilocie, aż trudno uwierzyć, że tak banalna funkcja może mieć aż tak wielkie znaczenie. Pilot SONY ma podświetlane przyciski sterowane czujnikiem ruchu. Wiem, że inni producenci też mieli podświetlanie, ale… No właśnie, to ale ma wielkie znaczenie, bo żeby zaświeciły się przyciski trzeba było albo wcisnąć konkretny włącznik, co w ciemności łatwe nie jest, albo wcisnąć w ciemno jakikolwiek przycisk co zawsze kończyło się wyjściem z filmu. SONY ma czujnik ruchu i wystarczy, że dotkniecie pilota a ten zaświeci się dla Was, rozświetlając wszystkie opcje, które ma do zaoferowania. Wiem, banał… ale z takich banałów buduje się markę.

W sumie…

W sumie to świetny telewizor, na którym oglądanie filmów staje się bardzo miłym i przyjemnym doświadczeniem. Jest to między innymi zasługa presetów kolorystycznych, które są po prostu dobrze skalibrowane. Czerń zawsze była czarna jak smoła, kolory prawdziwe i bez sztucznego podbicia, kontrasty i kąty widzenia bez zarzutów. Sama forma i design… jak to SONY. Stylowo, oszczędnie i nowocześnie. Świetny pilot, przyciski funkcyjne, podświetlanie. Android TV, obsługa głosem, wsparcie dla gier i systemu Play Station. Gdybym miał na coś pomarudzić, to jest to cena, która jest zwykle o ok. 1000 zł wyższa od konkurencyjnych modeli.

Dane techniczne SONY Bravia X95J

  • Rozmiar ekranu: 65 cali/164 cm, 4K UHD, 3840×2160, 100 Hz / 120 Hz, Full Array LED, HDR10, Dolby Vision, HLG (Hybrid Log-Gamma)
  • Tuner: DVB-T (MPEG-4), DVB-T2 (HEVC), DVB-S, DVB-S2, DVB-C, analogowy
  • Podwójny tuner HD: tak
  • Technologie dla graczy: Auto Low Latency Mode (ALLM)
  • Kontrast dynamiczny: XR Contrast Booster 10
  • Funkcje poprawy obrazu: czujnik światła, Live Colour, panel X-Wide Angle, Cognitive Processor XR, XR Triluminos Pro, XR HDR Remaster, 4K XR Super Resolution, XR 4K Upscaling, XR Smoothing, obsługa CalMAN.  
  • Smart TV: Google TV (Android 10)
  • Kompatybilność z asystentem głosowym: Asystent Google        
  • System i moc głośników: system 2.1 / 2 x 10 W + 10 W
  • Technologie dźwięku: 3D Surround Upscaling, Acoustic Multi Audio, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, Dolby Audio, DTS, HDMI eARC, system Acoustic Auto Calibration, Voice Zoom 2, X-Balanced Speaker, XR Sound Position.            
  • Liczba złączy HDMI: 4 (2x HDMI 2.1 / 2x HDMI 2.0)
  • Liczba złączy USB: 3
  • Złącze Ethernet (LAN), cyfrowe wyjście optyczne, złącze CI (Common Interface), wyjście słuchawkowe.
  • Cena: 7900 zł
ZaletyWady
Stylowy designWysoka cena
Świetny obraz
Fantastyczny pilot
Android TV