Przenośny projektor Samsung The Freestyle – ale kino!

Era wielkich projektorów kina domowego, montowanych na stałe pod sufitem lub na specjalnej wyspie dobiega końca. Ich miejsce zajmują małe, przenośne i w pełni zautomatyzowane urządzenia wielofunkcyjne.

Tegoroczne targi elektroniki CES w Las Vegas oraz IFA w Berlinie były jednymi z najnudniejszych w historii. Wszyscy producenci wcisnęli mocno hamulec i wrzucili większość projektów do poczekalni. Efekt mamy taki, że w ostatnim czasie nie mieliśmy żadnej rewolucji, bardziej możemy tu mówić o ewolucji. Tak też stało się z projektorem Samsunga, który został skompresowany do miniaturowej formy i dzięki temu wzbudził wiele emocji. Jednak The Freestyle nie był pierwszym tego typu urządzeniem, bo przed nim byli inni, których mini projektory już wcześniej testowaliśmy, są to min. Anker, Xiaomi, Philips, Epson czy ASUS. Tak więc co wyróżnia nowy projektor Samsunga na tle konkurencji?

Dwa asy z rękawa

Samsung The Freestyle to kompaktowy projektor Full HD, który pracuje w technologii DLP i wyświetla obraz od 30 do 100 cali o jasności 550 lumenów. Te parametry nie zrobiły na mnie wrażenia. Zaimponowało mi coś innego. Otóż po pierwsze The Freestyle ma dokładnie ten sam system operacyjny co każdy telewizor Samsunga, czyli Tizen Smart TV, a to zmienia wszystko. Dzięki temu mamy pełnoprawny dostęp do wszystkich aplikacji i usług Samsunga, a jest to o tyle ważne, że uważam system Tizen za jeden z najlepszych, na którym działa wszystko. Drugim asem z rękawa jest pełna automatyzacja korekty obrazu. Po prostu lepiej być nie może. Dzięki temu projektor mogą obsługiwać osoby, które nigdy nie miały do czynienia z podobnymi urządzeniami. Jedyne, co musimy zrobić, to go włączyć. The Freestyle automatycznie koryguje przekrzywiony obraz i dopasowuje go do powierzchni za każdym razem, uzyskując prostokątny ekran. Nawet wtedy, gdy ustawimy go pod absurdalnie dziwnym kątem. Czujniki są bardzo wrażliwe na ruch i za każdym razem, gdy go przesuniemy, kalibracja obrazu ponownie w ułamku sekundy dopasowuje kąty, ostrość i inne parametry.

Przeczytaj też: Xiaomi Mi Smart Projector 2 FHD – niedrogie 120cali na Twojej ścianie (conowego.pl)

…i kolejne trzy asy

Trzecim asem jest sama forma projektora z ruchomą podstawką. Wszystkie inne testowane projektory miały po prostu płaski dół i ewentualnie, niektóre miały regulowane przednie nóżki. Czasem pojawiał się gwint pasujący do statywu foto. Ale w Samsung The Freestyle zastosowano zamontowaną na stałe, ruchomą podstawkę, która sprawia, że projektor można ustawić dosłownie wszędzie, nawet w takich miejscach, w których inne nie dałyby rady. Kolejnym asem jest możliwość pracy na akumulatorze, czyli na powerbanku, albo na dedykowanej baterii, którą przyczepia się do okrągłej stopy, przewodem USB-C. Koszt takiej baterii to niestety 700 zł, ale możemy użyć też dowolnego powerbanka. Samsung przygotował jeszcze jedno ciekawe akcesorium i jest to uchwyt na projektor zakończony gwintem żarówkowym E27. Wówczas możemy wkręcić taki projektor zamiast lampy pod sufitem i cieszyć się stałym zasilaniem i bezprzewodową obsługą pilotem.

Jak oglądać

Samsung The Freestyle został wyposażony w system Tizen Smart TV i dzięki temu ma on pełną funkcjonalność telewizora. Zatem wystarczy zalogować się w systemie do wszystkich usług, takich jak: Samsung, You Tube, Netflix, Prime Video, Disney + i wiele innych, by cieszyć się wielkim ekranem na ścianie. Dodatkowo projektor ma mini złącze HDMI, Chromecasta i AirPlay, więc odpalicie na nim wszystko, każdy film, muzykę, zdjęcia czy usługę. Pełna dowolność, wygoda, każda usługa działa szybko i bez problemów.

Przeczytaj też: Projektor Anker Nebula Mars II Pro – przenośne kino domowe | CoNowego.pl

Dźwięk

Jako że The Freestyle jest urządzeniem kompaktowym i przenośnym, to wyposażono go w nieduży głośnik, który znajduje się na jego tylnej ściance. Nie jest to nic szczególnego, ale w zupełności wystarczy do projekcji filmów podczas urlopu lub innego wyjazdu. W domowym zaciszu można go podłączyć bezprzewodowo do dowolnego sprzętu audio. Ja sparowałem go z zestawem SHARP HT-SBW460 Soundbar 3.1 Dolby Atmos, który zrobił mi prawdziwe kino domowe. Polecam też podłączenie do słuchawek typu wireless, gdy inni domownicy zasną, wówczas można się cieszyć wielkim ekranem i pełnym dźwiękiem.

Podsumujmy

Samsung The Freestyle to bardzo ładne, dobrze wykonane, niezwykle ustawne i w pełni zautomatyzowane, mobilne kino domowe. Można na nim wyświetlać filmy na dowolnej powierzchni i w dowolnym miejscu. Dzięki niemu po raz pierwszy zacząłem oglądać filmy na suficie. Automatyczna kalibracja obrazu potrafi wyświetlić o idealnych proporcjach ekran wielkości 100 cali. System operacyjny to jeden z najlepszych jakie dostępne są w telewizorach, a dodatkowe akcesoria w postaci akumulatora czy uchwytu z gwintem E27 poszerzają jego możliwości. Jedynie jego cena boli, choć nieco zmalała z 3999 zł do 3499 zł.

Specyfikacja Samsung The Freestyle

 • Typ matrycy: DLP
 • Full HD/ HD Ready: tak / tak
 • Żywotność lampy: (tryb normalny)20000 h
 • Kontrast: 100000:1
 • Rozdzielczość podstawowa: Full HD (1920 x 1080)
 • HDR: tak
 • Jasność: 550 LED lumenów
 • Format obrazu: standardowy / skompresowany 16:9 / 16:9
 • Wielkość obrazu: od 30 cali do 100 cali
 • Minimalna odległość projekcji od ściany: 0,8 m
 • Gniazda: HDMI, USB     
 • Głośniki: 5 W
 • Łączność bezprzewodowa: tak
 • Prezentacja bez komputera: tak             
 • Waga: 0,83 kg
 • Wymiary: 103 x 172 x 95 mm
 • Cena: 3499 zł
ZaletyWady
Oryginalny designCena jak na projektor Full HD, jest wysoka
Ruchoma podstawkaSzkoda, że dedykowana bateria nie ma swojego złącza i trzeba ją połączyć z projektorem krótkim kablem USB-C
Automatyczna kalibracja obrazu
Rewelacyjny system Tizen Smart TV
Oryginalne i praktyczne akcesoria dodatkowe