Projektor Samsung The Premiere – takiego obrazu jeszcze nie widziałeś

Nadszedł czas na Premiere, laserowy projektor 4K ultrakrótkiego rzutu, który z odległości 22 cm od ściany wyświetla obraz o przekątnej 130 cali… to 3 m i 30 cm kinowego obrazu na Twojej ścianie.

Tradycyjne projektory potrzebują odpowiedniego dystansu od ściany. Zwykle jest to odległość od 2 do 5 metrów w zależności od specyfikacji urządzenia. Należy jednak pamiętać, że im dalej projektor znajduje się od ściany tym ciemniejszy obraz uzyskamy. Dlatego ważne jest, aby stosować się do zaleceń producenta i nie rozciągać sztucznie obrazu na całą szerokość i wysokość ściany. To co najbardziej przeszkadza mi osobiście w tradycyjnych projektorach to fakt, że muszą stać daleko od ekranu. W idealnych warunkach można go podwiesić pod sufit a w najgorszych postawić na półce na przeciwległej ścianie pokoju. No i nie ma siły, każdy kto będzie chodził po pokoju, będzie wchodził w strumień światła. Dlatego powstały projektory ultrakrótkiego rzutu, czyli takie, które można postawić tuż przy ścianie, zamiast telewizora i cieszyć się obrazem wielkim na 130 cali.

Klasyczna elegancja

Premiere LSP9T to duże i ciężkie urządzenia, ale jednocześnie pięknie zaprojektowane i eleganckie. Jest rozmiarów połowy walizki kabinówki i waży ponad 11 kg, to jednak nie jest w żadnym wypadku problemem, gdyż jest to waga zbliżona do telewizora i gwarantuje stabilność. Co do samego designu, to Samsung już od dawna projektuje swoje urządzenia w taki sposób, aby same w sobie były pięknymi obiektami, które przyciągają wzrok z daleka. Główny korpus wykonany jest z białego połyskującego plastiku. Z przodu znajdują się głośniki, które zamaskowano szarą tkaniną. Na górze projektora znajduje się ukryty w obudowie obiektyw laserowy, zaś po obu bokach są kratownice wentylacyjne. Wszystkie wejścia i wyjścia a także przycisk zasilania ukryto na tylnej ściance.

Przeczytaj też: Epson EH-TW5700 – smart projektor kina domowego | CoNowego.pl

Twoje małe kino

Samsung The Premiere wyświetla obraz w technologii DLP przy wykorzystaniu potrójnego lasera. Generuje to obraz 4K z HDR10+ w rozdzielczości 3840×2160 pikseli od 100 do 130 cali, w zależności od odległości od ściany lub ekranu. Pozwala to pracować w zakresie jasności obrazu od 1500 – 2 500 lumenów. Czy to jasno? W warunkach wieczornych to ideał, w ciągu dnia bez słońca jest poprawnie, ale w słoneczny dzień i przy zasłoniętych zasłonach obrazu niemal nie widać. To jednak jest problem wszystkich projektorów, są bowiem stworzone do wyświetlania obrazu w konkretnych warunkach. Zdecydowanie polecam zainwestowanie w specjalny ekran do projektorów, który znacznie poprawia jakość obrazu a także wszystkie inne parametry, które wpływają także na to, jak bardzo jest widoczny przy mniejszym zaciemnieniu pokoju. Ale z drugiej strony, chyba nikt nie oczekuje, że w kinie będzie jasno?!

Specyfikacja Samsung The Premiere LSP9T

 • Technologia wyświetlania: DLP, Laser
 • Typ lampy: Potrójny laser
 • Rozdzielczość: 3840 x 2160 pikseli 4K, HDR 10+,
 • Przekątna ekranu: 100 do 130 cali
 • Dystans projekcji dla 100 cali 113mm od ściany
 • Jasność: 1500 – 2 500 lm
 • Trwałość źródła światła: 10 000 – 30 000 h
 • Rodzaj głośników: 4.2CH
 • Moc RMS: 40W
 • System operacyjny: Tizen
 • Porty: 3x HDMI, USB, Ethernet (LAN), wyjście audio optyczne, Bluetooth 4.2
 • Wymiary: 550 x 141 x 367 mm
 • Waga: 11,5 kg
 • Cena 27 999 zł

Zaskakujący i głośny dźwięk

Samsung nie poszedł na kompromisy i zastosował w projektorze głośniki o mocy RMS 40W, które grają głośno i zaskakująco dobrze. Zastosowano w nich technologię Samsung Acoustic Beam, która polega na precyzyjnej emisji dźwięku dzięki zastosowaniu głośników, które wyrzucają fale dźwiękowe z 44 kierunkowych otworów, wypełniając pomieszczenie czystym, bardzo dobrze brzmiącym dźwiękiem. Skusiłem się jednak na podłączanie soundbara z subwooferem przy pomocy wyjścia optycznego, co zagwarantowało dodatkowo potężne basy. Oglądałem też filmy na słuchawkach po sparowaniu ich przez Bluetooth. W każdej konfiguracji oglądanie filmów na projektorze działa bez problemowo.

Przeczytaj też: Nowy projektor Sony – najlżejszy i najmniejszy w swojej klasie | CoNowego.pl

TV, gry filmy i cała reszta

System operacyjny The Premiera to klasycznie Tizen, jak w przypadku większości produktów Samsunga. W tym wypadku wydaje się trochę okrojony z setek funkcji, jak to jest przy telewizorach. Ale to dobrze, bo zostało to, co jest najważniejsze. Przycisk Home wywołuje subtelny pasek na dole ekranu, na którym po lewej stronie znajdują się wszystkie ustawienia, a dalej na prawo wszystkie dostępne aplikacje i wejścia jak: PC, konsole, VOD, You Tube, przeglądarka i inne aplikacje, które można samemu zainstalować. Wszystko działa szybko i płynnie, zero lagów czy zawieszek. Premiere rozpoznaje też konsole i natychmiast przełącza się w tryb gry. Oznacza to włączenie projektora na najwyższe obroty wyciskając z niego, ile się tylko da.

Czy leci z nami pilot?

Pilot Samsunga to mój ideał. Jest to jedyny pilot, który jest lekki, drobny i ma tak zaprojektowane przyciski, że można go obsługiwać bezwzrokowo już po minucie trzymania w dłoni. Ilość przycisków jest taka jaka być powinna, bez klawiatury numerycznej, bez kolorowych klawiszy, których nikt nie używa, bez dziesięciu oddzielnych przycisków to ustawień wszystkiego. Nawigowanie tym pilotem jest miłe, przyjemne, łatwe i intuicyjne. Każdy klawisz ma przemyślany kształt i położenie. Innego pilota nie będziemy potrzebowali, ponieważ ten jest w 100% kompatybilny z dekoderami dostawców telewizji i przejmuje ich główne funkcje takie jak włączanie i wyłączanie, zmiana kanałów i sterowanie głośnością.

Drogi Samsungu

The Premiere LSP9T to flagowy projektor Samsunga. Jest urządzeniem z najwyższej półki cenowej, ale jednocześnie oferuje innowacyjną technologię ultrakrótkiego rzutu, najwyższą jakość obrazu i świetny dźwięk. Obraz podobnych rozmiarów i jakości oglądałem tylko testując projektor tradycyjny 4K firmy SONY, który kosztował też w okolicach 30 tysięcy złotych. Oglądanie filmów na tak wielkim ekranie to prawdziwa przyjemność.

ZaletyWady
Gigantyczny obrazWysoka cena
Technologia ultrakrótkiego rzutu (już od 10 cm od ściany)
Bardzo dobry dźwięk z wbudowanych głośników
Genialny pilot
Bezgłośna praca, absolutnie nie wydaje żadnych szumów