Chiński big tech inwestuje w chińskie metawersum

Jak szacuje jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – Morgan Stanley chiński rynek metawersum może osiągnąć wartość 8 bilionów dolarów!

Nie dziwi więc fakt, że największe firmy technologiczne w Chinach, m. in. Tencent, Alibaba, czy ByteDance zaczynają powoli inwestować w ten bardzo głośny ostatnio sektor rozrywki (czy tylko?).

W odróżnieniu od swoich amerykańskich odpowiedników, takich jak Meta, czy Microsoft robią to ostrożnie. Głównie ze względu na rządową cenzurę, surowe przepisy dotyczące sektora technologicznego i represyjną politykę Pekinu w stosunku do kryptowalut.

Na razie giganci z Kraju Środka zaczynają tworzyć aplikacje, które mogą być częścią metawersum. Analitycy Morgan Stanley twierdzą, że wirtualna rzeczywistość, gry i media społecznościowe mogą być jednymi z pierwszych zastosowań. Dokładniej kupowanie wirtualnych przedmiotów w grach lub tworzenie cyfrowych awatarów w celu uczestniczenia w spotkaniach.

„Metawersum to przyszłość sieci społecznościowych. Wszyscy chińscy giganci technologiczni muszą to wykorzystać, aby znaleźć nowe sposoby angażowania najmłodszego pokolenia użytkowników Internetu, co ma kluczowe znaczenie w czasach, gdy ich modele biznesowe na smartfonach i mobilnym internecie są już dojrzałe” – powiedział CNBC Winston Ma, partner zarządzający w CloudTree Ventures, firmy inwestującej w technologie, interaktywną rozrywkę i metawersum.

W styczniu władze uchwaliły zestaw przepisów regulujących sposób, w jaki firmy internetowe mogą korzystać z algorytmów rekomendacji . Następnie opracowano projekt zasad dotyczących technologii tzw. „głębokiej syntezy”. Odnosi się to do oprogramowania, które można wykorzystać do generowania lub edycji głosów, wideo lub obrazów lub ustawień wirtualnych. Te dwie zasady pokrywają się.

„To pokrywanie się z niedawną regułą algorytmu, zgodnie z wymaganiami nowej reguły, miałoby istotny wpływ na firmy Metaverse w Chinach” – powiedział Ma.

Czytaj także: https://conowego.pl/tech/metawersum-no-real-estate-116869