Epson EH-TW5700 – smart projektor kina domowego

Długo czekałem na ten dzień, w którym projektory otrzymają funkcję smart. Ale to nie jedyna nowość Epsona, kryje on bowiem w sobie jeszcze kilka innych niespodzianek.

Projektory multimedialne powoli, ale konsekwentnie wkraczają do naszych czterech ścian. Ich ceny stają się coraz bardziej przystępne, a nowa technologia sprawia, że stają się coraz mniej zawodne, ich obraz jest coraz lepszy, a części zamienne, jak np. lampa kosztuje jedynie 280 a nie 1500zł. Jest to możliwe, dzięki autorskiej technologii Epsona, zwanej 3LCD.

Czym jest technologia 3LCD

W projektorach Epson wyposażonych w 3LCD wykorzystywane są trzy moduły generowania obrazu – mają one postać oddzielnych paneli dla każdej z barwy składowej RGB (czerwonego, zielonego i niebieskiego). Składają się one z milionów ciekłych kryształów LCD – po jednym dla każdego z pikseli końcowego obrazu. Każdy z nich – podobnie jak np. roleta w oknie – otwarty może przepuszczać 100% światła, zamknięty – odcinać je całkowicie oraz płynnie regulować stanami pośrednimi. To właśnie precyzyjna kontrola światła dla każdego z kolorów stanowi o jakości 3LCD.  Trzy strumienie światła trafiają do pryzmatu, który łączy je w jeden, wyświetlany wspólnie, stabilny obraz, który przez soczewki obiektywu jest wyświetlany na ścianie czy ekranie. Teoretycznie, pozwala to na wygenerowanie nawet 68,7 mld kolorów.

Aby zrozumieć, jak ważną innowacją była technologia 3LCD, warto wspomnieć, jak działa alternatywne rozwiązanie, stosowane w projektorach innych producentów – czyli metoda „wirującego koła” DLP, które wyświetla z dużą prędkością następujące po sobie trzy niezależne obrazy, które oko ludzkie dzięki złudzeniu odbiera jako jeden. Wiele razy podczas sekundy każdy z nich jest generowany poprzez zmianę ustawień setek tysięcy miniaturowych lusterek.

Smart projector

Do rodziny urządzeń smart dołączył projektor. Wreszcie wszystkie te dodatkowe funkcje, które znamy z nowych telewizorów, trafiły do projektora. Co prawda zdarzały się w przeszłości projektory z Androidem, ale nie radziły sobie za dobrze albo z oświetleniem, albo miały ograniczoną wersje systemu z kilkoma aplikacjami albo były bardzo drogie. Ten model jest dostępny w przystępnej cenie i jest napakowany smart nowościami. A wracając do niespodzianek, jakie kryje, dzisiejsza gwiazda tej recenzji, to jest ich sporo. Po pierwsze Epson otrzymał system Android TV, po drugie sprzęt dysponuje technologią 3LCD, po trzecie jest tu wbudowany Chromecast, po czwarte ma wygodnego pilota, po piąte ma wbudowany głośnik, po szóste ma Bluetooth przez który można podłączyć sprzęt audio, a po siódme ma obsługę głosową. Wystarczy zatem podłączyć się do netu i cały świat stoi otworem: You Tube, Netflix, Amazon, aplikacje, gry, pogoda, sport, wszystko czego dusza zapragnie.

Epson EH-TW5700 to nie duże urządzenie, zamknięte w białej, plastikowej obudowie wykończonej na wysoki połysk. Od przodu oprócz obiektywu znajduje się krata wentylatora, którego pracę niestety trochę słychać, i z której wydmuchiwane jest ciepłe powietrze. Na górze znajduje się panel kontrolny z podstawowymi przyciskami funkcyjnymi, jednak projektor można obsługiwać wyłącznie pilotem, więc śmiało można go montować pod sufitem. Tuż przy obiektywie znajdują się pokrętła do ustawienia ostrości obrazu, zoomu i poziomej korekcji trapezu.  EH-TW5700 jest całkowicie bezprzewodowy, a treści można do niego wysyłać przez Wi-Fi albo przez Bluetooth. Z tyłu znajdują się oczywiście inne wejścia w tym HDMI. Warto podkreślić, że EH-TW5700 działa w oparciu o technologię 3LCD, która oferuje dużo więcej niż tylko lepszy obraz. Wymiana lampy to koszt niecałych 300 zł, a nie 1000 lub 1500 zł jak to jest w przypadku technologii DLP.

Przeczytaj też Bose Noise Cancelling 700 – recenzja słuchawek z aktywną redukcją szumów

Dzień i noc

Obraz, który wyświetla to FullHD ale za to bardzo jasny, bo 2700 lumenów i bardzo dobrej jakości. Korzystałem z niego zarówno w dzień i w nocy. Muszę przyznać, że nocne seanse filmowe to absolutnie wspaniała rozrywka. Po prostu sala kinowa w domu! W dzień obraz jest mniej widoczny, ale w dalszym ciągu na tyle dobry, że Epson bez problemów może zastąpić telewizor. Filmy oglądałem przy odsłoniętych zasłonach, ale bez ostrego słońca za oknem. Dla tego modelu zalecane jest szare tło do oglądania, które znacznie poprawia walory obrazu i wyciąga głęboką czerń.

Android TV

Jedną z największych zalet projektora jest oczywiście system Android TV, który sprawił, że Epson stał się wreszcie centrum domowej rozrywki. Wystarczy podłączyć internet i możemy konsumować wszystkie treści jakie oferuje sieć, od VOD, przez You Tuba a na telefonie kończąc. Epson ma bowiem wbudowany Chromecast, odkryłem to trochę przez przypadek, gdy ekran został na chwilę bezczynny, wtedy pojawiły się zdjęcia z informacją, że Chromecast jest gotowy do połączenia. To jest po prostu wspaniała wiadomość, bo wszystkie treści można do projektora wysyłać ze smartfona, tabletu czy laptopa.

Dźwięk

Projektor Epson EH-TW5700 jest urządzeniem kompletnym, bo także wyposażono go w głośnik. Nie jest to zwalająca z nóg jakość, ale działa. Zresztą do projektora można podłączyć zewnętrzne głośniki na trzy różne sposoby: przez HDMI, wyjście słuchawkowe albo bezprzewodowo. Ja podłączyłem dwa urządzenia, Soudbar z subwooferem SHARP HT-SBW460 Soundbar 3.1 Dolby Atmos, który działa bardzo dobrze, bez zakłóceń i bez opóźnień oraz słuchawki Bose 700, które też nie miały opóźnień i doskonale współpracowały z projektorem.  

Przeczytaj też: Anatomia dźwięku, czyli jak polepszyć dźwięk płynący z telewizora

Podsumujmy

Jeżeli planujesz zakup projektora, który ma wszystko, co znajduje się w najnowszych telewizorach, to go właśnie znalazłeś. Epson EH-TW5700 ma nowoczesną technologię 3LCD, a więc świetny obraz i tanie części zapasowe. Ma pełny system Android TV z wbudowanym Chromecastem, jest w pełni bezprzewodowy i ma obsługę głosową. Cena 3999 zł, może wydawać się duża, ale biorąc pod uwagę pełen pakiet jaki oferuje Epson i tańszą eksploatację, cena jest rozsądna.

ZaletyWady
Technologia 3LCDSłyszalny szum wentylatora
Android TVBrak 4K
Wbudowany Chromecest
Obsługa głosowa
Wygodny pilot