Projektor Epson CO FH02 – kino na 400 cali na Twojej ścianie

Wreszcie mogę powiedzieć, że posiadanie dobrej klasy projektora w domu, to nie droga fanaberia i każdy może sobie na niego pozwolić

Chyba nie bardzo się pomylę, jeśli napiszę, że każdy by chciał mieć swoje prywatne kino w domu? Czasy końca tradycyjnego dużego ekranu i wyjścia do kina zbiegły się z kilkoma wydarzeniami, które sprawiły, że większość z nas przestała chodzić na seanse. Pandemia zatrzymała produkcje filmowe, serwisy VOD zaczęły pojawiać się jak grzyby po deszczu: Netflix, HBO Max, AppleTV, Prime Video, ViaPlay, Disney+, CDA, Player, a za chwile pojawią się kolejne serwisy jak SkyShowtime i kilka innych. Serwisy VOD oferują ogromny wybór treści, która jest dostępna w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu. Koniec, końców telewizory, a teraz także projektory wreszcie pojawiły się w rozsądnej cenie, oferując coraz lepszą jakość.

Trudny wybór

Warto wiedzieć, że projektorów jest dość duży wybór i przed zakupem, trzeba zadać sobie, jak zawsze, pytanie, do czego go będziemy używać? Jest to o tyle ważne, że są projektory przeznaczone do prywatnych sal kinowych, które kosztują 150 000 zł i więcej, są projektory 4K do domów i mieszkań, ale są też projektory Full HD, które są jednymi z najbardziej wszechstronnych, ale i dostępnych cenowo. Natomiast każdy z nich oferuje inną technologię czy jakość obrazu i wykonania. Sądzę jednak, że w przypadku większości z nas decydującym faktorem będzie cena.

Przeczytaj też: Przenośny projektor Samsung The Freestyle – ale kino! | CoNowego.pl

Pierwsze wrażenie

Epson CO FH02 jest projektorem multimedialnym, pracującym w technologii 3LCD. Zaskoczył mnie jego nieduży rozmiar, dlatego miałem wobec niego niskie oczekiwania. Po rozpakowaniu zacząłem go oglądać dokładnie z każdej strony, ale nie znalazłem żadnych portów. Szybko okazało się, że z prawej strony znajduje się zaślepka, pod którą znajdziemy tylko trzy gniazda: USB, HDMI i Ethernet. W opakowaniu znajdziemy jeszcze AndroidTV w postaci pendrive’a HDMI oraz krótka przedłużka, dzięki której można podłączyć AndroidTV z zamkniętą zaślepką. Przy otwartej zaślepce, Stick po prostu będzie sterczał mało elegancko z jednego boku. Szkoda, że AndroidTV nie został na stałe zainstalowany w projektorze, ale finalnie nie jest to problem. Niezbyt dobre pierwsze wrażenie, jakie zrobił na mnie projektor w pierwszej chwili zmieniło się, gdy go uruchomiłem.

Drugie wrażenie

W komplecie dostajemy dwa piloty, pierwszy typowo do projektora z szybkim dostępem do wszelkich ustawień oraz drugi do Android TV, ze skrótami do VOD. Oba działają od pierwszej chwili nie ma potrzeby ich kalibracji. Na obudowie projektora mamy tylko jeden przycisk do zasilania, a przy obiektywie pierścień ostrości. Absolutny minimalizm, ale z drugie strony, jak sięgam pamięcią, to nie przypominam sobie, żebym używał kiedykolwiek przycisków na testowanych projektorach. Wszystko ustawia się i reguluje przy pomocy pilotów. Testowane projektory mają u mnie nie lada wyzwanie, ponieważ mam salon w kształcie trójkąta. Epson CO FH02 jako jeden z niewielu projektorów pozwala na idealnie równą kalibrację obrazu w taki sposób, że wyświetlany na ścianie jest idealnie równy i w kształcie prostokąta. Druga rzecz, która rzuciła mi się w oczy to duża jasność lampy, której zupełnie się nie spodziewałem w projektorze za 2899 zł. A wisienką na torcie był równiutki i jasny niemal 400 calowy obraz, który spowodował uśmiech na mojej twarzy.

Przeczytaj też: Projektor Anker Nebula Mars II Pro – przenośne kino domowe | CoNowego.pl

Technicznie super

Epson CO FH02 to nieduży projektor, który generuje obraz do 400 cali w rozdzielczości 1920 x 1080 (FHD), proporcjach obrazu 16:9 i jasności 3000 lm. Działa w sprawdzonej technologii 3LCD i oferuje bardzo długi czas pracy bez wymiany lampy. W trybie ekonomicznym czyli tym delikatnie ciemniejszym i cichszym, który używałem po zmroku, Epson działa do 12 000h, a więc 18 lat! Tak długo to chyba nikt nawet telewizora nie trzyma w domu. Projektor jest niesłyszalny i pracuje na poziomie 29 dB. Żywotność lampy w trybie normalnym wynosi 6 000h, ten jest trochę jaśniejszy, ale jednocześnie i głośniejszy. Projektor emituje szum o głośności 37 dB, który jest wyraźnie słyszalny. W obu trybach zalecam jednak oglądanie filmów po zmroku lub co najmniej przy częściowym zaciemnieniu. Nie jest to wada, po prostu jest to projektor, a nie telewizor i na jakość jego obrazu światło dzienne będzie miało wpływ zawsze. W końcu w kinie też jest zawsze ciemno.

Przyjazna obsługa

Sam system AndroidTV działa płynnie i bezproblemowo. Znajdziemy w nim klasyczne menu kafelkowe oraz skróty do najbardziej popularnych serwisów VOD, a do pozostałych możemy sobie sami ściągnąć ze sklepu Play. Mając do dyspozycji dwa piloty, nawigacja jest prosta. Oba piloty maja podobną funkcjonalność i oba działają, ale biały pilot pozwala na obsługę projektora i jego ustawień obrazu, kontrastu, nasycenia, dźwięku, wielkości zoomu i kilku innych parametrów. Zoom jest o tyle ważny, że oglądając filmy na You Tube i na VOD będziemy mieli inne proporcje obrazu. Dlatego, żeby obraz z VOD wypełnił nam całą ścianę, warto poklikać pilotem. Drugi pilot jest czarny i ma skróty klawiszowe do Netflixa i YouTube. Pozostałe przyciski nawigacyjne są standardowe.

Sposób na dźwięk

Projektor Epson CO FH02 został wyposażony w nieduży głośnik, na którym da się oglądać filmy, ale żeby w pełni korzystać z przywileju posiadania prywatnego kina domowego, proponuje podpiąć jakikolwiek bezprzewodowy zestaw audio. Ja podłączyłem przez Bluetooth zestaw soundbara i subwoofera SHARP HT-SBW460 Soundbar 3.1 Dolby Atmos, z którym poczułem się jak w prawdziwej sali kinowej. Polecam też podłączenie dużych słuchawek nausznych, w nich także oglądanie filmów wynosi projektor na wyższy poziom.

Podsumowanie

Projektor, który kosztuje tyle, co telewizor jest dużym zaskoczeniem. Naturalnie są też tańsze i mniejsze urządzenia, ale zaliczają się do kategorii przenośnej, która oferuje niższe parametry. W tych gabarytach Epson CO FH02 zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Totalny minimalizm, łatwa konfiguracja, kompaktowa i prosta obudowa, zaskakująco dobra korekcja trapezowa obrazu, duża jasność i niezwykle długa żywotność baterii. Być może nie wszyscy pamiętamy, ale jeszcze kilka lat temu projektory kosztowały po 15 tyś. i więcej, a sama wymiana lampy kosztowała wtedy w okolicy 2000 zł. Epson CO FH02 to bardzo porządny projektor w atrakcyjnej cenie.

Specyfikacja Epson CO FH02

 • Technologia wyświetlania: 3LCD
 • Rozdzielczość natywna: 1920 x 1080 (FHD)
 • Format obrazu: 16:9
 • Jasność: 3000 lm
 • Wielkość rzutowanego obrazu: 26″ – 391″
 • Minimalna odległość projekcji: 0,9 m
 • Żywotność lampy: 6 000 h (tryb normalny), 12 000 h (tryb ekonomiczny)
 • Moc lampy: 188 W
 • Złącza: HDMI – 1 szt., USB 2.0 – 2 szt., AC in (wejście zasilania) – 1 szt.
 • Głośniki: Tak
 • Głośność pracy (w trybie standardowym): 37 dB
 • Głośność pracy (w trybie ekonomicznym): 29 dB
 • Wymiary: 87x320x211 mm
 • Waga: 2,6 kg
 • Cena: 2899 zł
ZaletyWady
Nieduży projektor o dużych możliwościachAndroidTV jest w postaci sticka HDMI, a szkoda, że nie jest wbudowany w projektor.
Wysoka jasność 3000 lm
Android TV
Łatwa obsługa
Idealne dopasowanie obrazu pod każdym kątem projektora do ściany
Przystępna cena