EPSON EF-12 – stylowy mini projektor laserowy

Projektory do kina domowego są duże, drogie, ciężkie, głośne, najlepiej zamontować je na stałe pod sufitem a dodatkowo potrzebują specjalnych ekranów. Otóż nie! Żadne z powyższych stwierdzeń nie jest już aktualne!

Wszyscy producenci dążą do miniaturyzacji swoich urządzeń. Nie inaczej jest z projektorami. Firma Epson, która ma w swojej ofercie dość duży wybór przeróżnych projektorów wypełnia niszę jaką są mobilne, małe, ciche i lekkie projektory o wielkich możliwościach. EPSON EF-12 to nieduży laserowy projektor do kina domowego o wymiarach 13,5 x 17,5 x 17,5 cm.

Kompaktowy klasyk

EPSON EF-12 został zamknięty w niedużej kompaktowej i lekkiej konstrukcji. Obudowa dzieli się na dwie równe części, z czego w dolnej znajduje się projektor, a w górnej system nagłośnienia zaprojektowany przez firmę Yamaha. Na przedniej ścianie znajduje się obiektyw wraz z czujnikami, z boku znajduje się ścianka z gniazdami HDMI i USB, a na górnej pokrywie jest panel sterujący z kilkoma podstawowymi funkcjami. Całe urządzenie jest rozmiarów połowy pudełka na buty, waży zaledwie 2kg, tak więc śmiało można go zabrać ze sobą na wyjazd.

Kultura pracy

W projektorze zastosowano laserową technologię wyświetlania obrazu 3LCD, która wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 (FHD) w formacie obrazu 16:9. W zależności od odległości do ściany lub ekranu, projektor może wyświetlać obrazy od 30 do 150 cali. Urządzenie pracuje bezgłośnie, Epson stał podczas moich testów na murku, tuż nad moją głową i nie słyszałem jego pracy ani razu.

Przeczytaj też: Epson EH-TW5700 – smart projektor kina domowego | CoNowego.pl

Smart projektor

Po uruchomieniu projektor sam i automatycznie kalibruje się, dobiera odpowiednią odległość, rozmiar ekranu, ostrość a także dopasowuje wyświetlany obraz do kąta wyświetlania. Oznacza to, że projektor nie musi stać dokładnie naprzeciwko ściany i obraz nadal będzie idealnie prosty. Robi to przy każdym uruchomieniu, dlatego przestawianie go nie jest żadnym problemem, a treści można wyświetlać na każdej powierzchni. Obraz jest zaskakująco dobrej jakości, a miałem porównanie, bo przed nim testowałem i opisywałem projektor The Premiere Samsunga, za 28 tyś złotych.

System operacyjny

Wielką zaletą Epsona jest system operacyjny Android TV, w który został zaopatrzony, w którym znajdziemy wiele aplikacji, źródeł treści VOD, You Tuba, przeglądarkę i wiele innych. Jedynym dość dużym mankamentem jest brak obsługi Netflix, jednak można sobie poradzić w inny sposób, bo na pokładzie znajdziemy też wbudowany Chromecast, do strumieniowania treści ze smartfona. Producent tłumaczy to w ten sposób, że w chwili premiery projektora Epson nie zdążył podpisać umowy z Netflixem.

Z dźwiękiem czy bez?

Idealnym, ale i naturalnym uzupełnieniem Epsona jest specjalnie dla niego zaprojektowany system dźwiękowy przez firmę Yamaha. Nie są tą byle jakie głośniki, ale głośny i wydajny system, który grał na tyle przyzwoicie, że rzadko podłączałem go do innych głośników. Dzięki łączności Wi-Fi i Bluetooth udało mi się bezprzewodowo sparować go z subwooferem i soundbarem, a także ze słuchawkami. W każdym przypadku dźwięk działał bez opóźnień.

Przeczytaj też: Projektor Samsung The Premiere – takiego obrazu jeszcze nie widziałeś | CoNowego.pl

Łatwość obsługi

Sterowanie EPSON EF-12 jest niezwykle proste. Co prawda ma on na górnej części obudowy panel z kilkoma przyciskami, ale nie ma potrzeby go używać. Do wszystkiego wystarczy pilot, który ma dosłownie kilka najważniejszych przycisków i co ważne, można go dzięki temu używać bezwzrokowo.

Podsumujmy

EPSON EF-12 to urządzenie, które może pracować jako projektor montowany na stałe, ale jego ogromną zaletą jest kompaktowość i mobilność. Dzięki swoim rozmiarom bardzo łatwo jest go wystawić a potem schować po obejrzanym filmie. Nie wymaga stałego montażu i świetnie sprawdza się jako kino domowe, ale nie zamiast telewizora, tylko jako drugi ekran do oglądania filmów wieczorem. Z odległości trzech metrów od ściany uzyskałem ekran wielkości ponad 150 cali, który zaczynał się na ścianie, nad górną krawędzią 55 calowego telewizora, a kończył równo z linią sufitu. Tak więc zagospodarowałem wolną przestrzeń i za dnia miałem włączony TV, a gdy się ściemniło uruchamiałem Epsona EF-12. Jakość obrazu jest bardzo dobra, tak samo dźwięk. W tej cenie to jedna z ciekawszych propozycji.

Specyfikacja EPSON EF-12

 • Technologia wyświetlania: Laser
 • Rozdzielczość natywna: 1920 x 1080 (FHD)
 • Format obrazu: 16:9
 • Kontrast: 2 500 000:1
 • Wielkość rzutowanego obrazu: 30 – 150 cali
 • Złącza: Wyjście audio – 1 szt., HDMI – 2 szt., USB 2.0 – 1 szt., mini USB – 1 szt., DC in (wejście zasilania) – 1 szt.
 • Głośniki: Yamaha
 • Głośność pracy (w trybie standardowym): 27 dB
 • Głośność pracy (w trybie ekonomicznym): 22 dB
 • Pobór mocy podczas pracy: 102 W
 • Wymiary: 135 mm x 175 mm x 175 mm
 • Waga: 2,1 kg
 • Możliwość regulacji zniekształcenia trapezowego‎ (Keystone)
 • System operacyjny Android: Android TV
 • Cena: 4200 do 6300 zł (w zależności od sklepu)
ZaletyWady
Kompaktowy i przenośnyBrak obsługi Netflixa
Bardzo dobra jakość obrazu
Świetny system dźwiękowy Yamaha
Szybka i automatyczna kalibracja