EPSON EF-12 – stylowy mini projektor laserowy
Projektory do kina domowego są duże, drogie, ciężkie, głośne, najlepiej zamontować je na stałe pod sufitem a dodatkowo potrzebują specjalnych ekranów. Otóż nie! Żadne z powyższych stwierdzeń nie jest już aktualne!
Wszyscy producenci dążą do miniaturyzacji swoich urządzeń. Nie inaczej jest z projektorami. Firma Epson, która ma w swojej ofercie dość duży wybór przeróżnych projektorów wypełnia niszę jaką są mobilne, małe, ciche i lekkie projektory o wielkich możliwościach. EPSON EF-12 to nieduży laserowy projektor do kina domowego o wymiarach 13,5 x 17,5 x 17,5 cm.
Kompaktowy klasyk
EPSON EF-12 został zamknięty w niedużej kompaktowej i lekkiej konstrukcji. Obudowa dzieli się na dwie równe części, z czego w dolnej znajduje się projektor, a w górnej system nagłośnienia zaprojektowany przez firmę Yamaha. Na przedniej ścianie znajduje się obiektyw wraz z czujnikami, z boku znajduje się ścianka z gniazdami HDMI i USB, a na górnej pokrywie jest panel sterujący z kilkoma podstawowymi funkcjami. Całe urządzenie jest rozmiarów połowy pudełka na buty, waży zaledwie 2kg, tak więc śmiało można go zabrać ze sobą na wyjazd.
Kultura pracy
W projektorze zastosowano laserową technologię wyświetlania obrazu 3LCD, która wyświetla obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 (FHD) w formacie obrazu 16:9. W zależności od odległości do ściany lub ekranu, projektor może wyświetlać obrazy od 30 do 150 cali. Urządzenie pracuje bezgłośnie, Epson stał podczas moich testów na murku, tuż nad moją głową i nie słyszałem jego pracy ani razu.
Przeczytaj też: Epson EH-TW5700 – smart projektor kina domowego | CoNowego.pl
Smart projektor
Po uruchomieniu projektor sam i automatycznie kalibruje się, dobiera odpowiednią odległość, rozmiar ekranu, ostrość a także dopasowuje wyświetlany obraz do kąta wyświetlania. Oznacza to, że projektor nie musi stać dokładnie naprzeciwko ściany i obraz nadal będzie idealnie prosty. Robi to przy każdym uruchomieniu, dlatego przestawianie go nie jest żadnym problemem, a treści można wyświetlać na każdej powierzchni. Obraz jest zaskakująco dobrej jakości, a miałem porównanie, bo przed nim testowałem i opisywałem projektor The Premiere Samsunga, za 28 tyś złotych.
System operacyjny
Wielką zaletą Epsona jest system operacyjny Android TV, w który został zaopatrzony, w którym znajdziemy wiele aplikacji, źródeł treści VOD, You Tuba, przeglądarkę i wiele innych. Jedynym dość dużym mankamentem jest brak obsługi Netflix, jednak można sobie poradzić w inny sposób, bo na pokładzie znajdziemy też wbudowany Chromecast, do strumieniowania treści ze smartfona. Producent tłumaczy to w ten sposób, że w chwili premiery projektora Epson nie zdążył podpisać umowy z Netflixem.
Z dźwiękiem czy bez?
Idealnym, ale i naturalnym uzupełnieniem Epsona jest specjalnie dla niego zaprojektowany system dźwiękowy przez firmę Yamaha. Nie są tą byle jakie głośniki, ale głośny i wydajny system, który grał na tyle przyzwoicie, że rzadko podłączałem go do innych głośników. Dzięki łączności Wi-Fi i Bluetooth udało mi się bezprzewodowo sparować go z subwooferem i soundbarem, a także ze słuchawkami. W każdym przypadku dźwięk działał bez opóźnień.
Przeczytaj też: Projektor Samsung The Premiere – takiego obrazu jeszcze nie widziałeś | CoNowego.pl
Łatwość obsługi
Sterowanie EPSON EF-12 jest niezwykle proste. Co prawda ma on na górnej części obudowy panel z kilkoma przyciskami, ale nie ma potrzeby go używać. Do wszystkiego wystarczy pilot, który ma dosłownie kilka najważniejszych przycisków i co ważne, można go dzięki temu używać bezwzrokowo.
Podsumujmy
EPSON EF-12 to urządzenie, które może pracować jako projektor montowany na stałe, ale jego ogromną zaletą jest kompaktowość i mobilność. Dzięki swoim rozmiarom bardzo łatwo jest go wystawić a potem schować po obejrzanym filmie. Nie wymaga stałego montażu i świetnie sprawdza się jako kino domowe, ale nie zamiast telewizora, tylko jako drugi ekran do oglądania filmów wieczorem. Z odległości trzech metrów od ściany uzyskałem ekran wielkości ponad 150 cali, który zaczynał się na ścianie, nad górną krawędzią 55 calowego telewizora, a kończył równo z linią sufitu. Tak więc zagospodarowałem wolną przestrzeń i za dnia miałem włączony TV, a gdy się ściemniło uruchamiałem Epsona EF-12. Jakość obrazu jest bardzo dobra, tak samo dźwięk. W tej cenie to jedna z ciekawszych propozycji.
Specyfikacja EPSON EF-12
- Technologia wyświetlania: Laser
- Rozdzielczość natywna: 1920 x 1080 (FHD)
- Format obrazu: 16:9
- Kontrast: 2 500 000:1
- Wielkość rzutowanego obrazu: 30 – 150 cali
- Złącza: Wyjście audio – 1 szt., HDMI – 2 szt., USB 2.0 – 1 szt., mini USB – 1 szt., DC in (wejście zasilania) – 1 szt.
- Głośniki: Yamaha
- Głośność pracy (w trybie standardowym): 27 dB
- Głośność pracy (w trybie ekonomicznym): 22 dB
- Pobór mocy podczas pracy: 102 W
- Wymiary: 135 mm x 175 mm x 175 mm
- Waga: 2,1 kg
- Możliwość regulacji zniekształcenia trapezowego (Keystone)
- System operacyjny Android: Android TV
- Cena: 4200 do 6300 zł (w zależności od sklepu)
Zalety | Wady |
---|---|
Kompaktowy i przenośny | Brak obsługi Netflixa |
Bardzo dobra jakość obrazu | |
Świetny system dźwiękowy Yamaha | |
Szybka i automatyczna kalibracja |