Sąd w Rosji orzeka: Instagram i Facebook to ekstremiści

Moskiewski Sąd Rejonowy orzekł, że Meta jest winna „działalności ekstremistycznej”. Wyrok obejmuje już zablokowane platformy Facebook i Instagram , a nie dotyczy komunikatora WhatsApp. 

Tym samym sąd podtrzymał pozew złożony przez prokuratorów państwowych w sprawie zakazu działalności spółki na terytorium Rosji.

Rosyjskie władze postanowiły wszcząć postępowanie przeciwko Meta po decyzji Facebooka o zezwalanie na wezwania do przemocy. Chodzi o zgodę na publikowanie wiadomości wzywających do przemocy wobec prezydenta Władimira Putina i żołnierzy wysłanych przez Moskwę na Ukrainę.  

Wczoraj, rosyjski regulator komunikacji Roskomnadzor poinformował, że wyklucza Metę z listy zagranicznych podmiotów działających w Internecie. Instagram i Facebook wykreśla z rejestru sieci społecznościowych w Rosji. Postanowieniem regulatora rosyjskie media są zobligowane, aby oznaczyć Meta i jej sieci społecznościowe jako zabronione podczas rozpowszechniania informacji. Nie wolno im także wyświetlać ich logo.

„Kupowanie reklam w obu sieciach społecznościowych lub handel akcjami Meta może kwalifikować się jako finansowanie działalności ekstremistycznej. Jest to przestępstwo” – ostrzega prawnik zajmujący się prawami człowieka Pavel Chikov.

W przeszłości tego typu działania Rosja stosowała wobec Talibów i Państwa Islamskiego, a także Świadków Jehowy i przebywającego obecnie w więzieniu krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Sąd zdecydował się nie obejmować zakazem Whatsappa, prawdopodobnie ze względu na jego powszechny status. Według danych z 2021 r. około 80 procent Rosjan w wieku powyżej 14 lat używa Whatsapp do komunikacji. Według danych firmy badawczej Insider Intelligence Facebook w zeszłym roku miał 7,5 miliona użytkowników w Rosji, a WhatsApp 67 milionów, podczas gdy Instagram twierdzi, że jego zakaz dotknie 80 milionów użytkowników.

Czytaj także: Manifestacja rosyjskich kosmonautów?