Bukmacherka i esport – wzajemny handicap

Każdy mecz można wygrać, przegrać lub zremisować. To niezapomniane zdanie Trenera Tysiąclecia Kazimierza Górskiego jest esencją zarówno sportowych zmagań jak i kamieniem węgielnym zakładów bukmacherskich.

Wszędzie tam, gdzie wynik jest sprawą otwartą można pokusić się o jego wytypowanie i założyć się, że nasz typ jest właściwy. Można postawić na to pieniądze, a to już jest nacechowane dużymi emocjami, potęgującymi sam odbiór przebiegu obstawionego meczu czy indywidualnej potyczki zawodników.

W przypadku rywalizacji esportowej wszystkie warunki potrzebne do wypełnienia powyższych założeń są obecne. W uczciwych zawodach kwestia ostatecznego wyniku jest sprawą otwartą, nie brakuje znawców tematu, którzy gotowi są zaryzykować pieniądze, aby w przypadku potwierdzenia ich przewidywań wzbogać się, lub zubożeć w przypadku odwrotnym. Są emocje, jest show, są pieniądze, są faworyci, niespodzianki. Zakłady bukmacherskie nie mogły przeoczyć wzrostu zainteresowania tą dziedziną rozrywki i od samego początku nowej, bardziej cywilizowanej ery polskiej bukmacherki, czyli od 1 kwietnia 2017 roku są obecne zarówno umożliwiając zakładanie się, jak również jako sponsorzy wydarzeń, rozgrywek, drużyn i zawodników.

Powyższa data stanowi w Polsce początek legalnej symbiozy sportu elektronicznego i branży bukmacherskiej, ponieważ wtedy weszły w życie przepisy porządkujące tę branżę. Tego dnia wszystkie strony nielegalnie działających bukmacherów na terenie Polski zostały zablokowane. Aby legalnie funkcjonować w Polsce, przedsiębiorstwa bukmacherskie muszą posiadać licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów. Wiąże się to między innymi z obowiązkiem płacenia podatku od obrotu w wysokości 12% oraz wykupienia licencji, kosztującej 480 tysięcy złotych.

Zanim rzucimy okiem na nasze podwórko zobaczmy, jak to wygląda na świecie.

Zakłady esportowe w Ameryce

Rok 2021 podobnie jak 2020 był łaskawy dla tamtejszej sceny bukmacherskiej – czy to dla tradycyjnego sportu, czy sektora esportowego. Dwa największe wydarzenia spajające te dwa światy w USA pochodzą z New Jersey i Connecticut. Oba stany zezwalają teraz na zakłady esportowe.

Ustawa A637, przyjęta w stanie New Jersey nieoficjalnie znana jako ustawa o zakładach esportowych, wzbudziła ogromne zainteresowanie od czasu wprowadzenia już w styczniu 2020 r. Od lipca zeszłego roku ustawa zmienia i rozszerza definicję wydarzeń sportowych, w tym esportu. Operatorzy będą teraz upoważnieni do przyjmowania zakładów na esporty, ale tylko do 100 USD, z potencjalnym wygranym zakładem do 500 USD. Jednak w przypadku uzyskania zgodyi ze strony New Jersey Division of Gaming Enforcement (DGE) ten limit zakładów może wzrosnąć.

Tymczasem ustawa HB 6451 w Connecticut również uznała esport za wydarzenie sportowe. Dzięki temu operatorzy mogą publikować i akceptować zakłady na konkurencyjne wydarzenia hazardowe podobne do tradycyjnych sportów.

Czytaj także: Bukmacher nadal wspiera esport

Nie tylko nowe stany rozwijały scenę zakładów esportowych w 2021 roku. W listopadzie Nevada Gaming Control Board powołała kilku członków do swojego Technicznego Komitetu Doradczego ds. Esportu, aby wzmocnić ten rodzaj zakładów w stanie. W poczet doradców wkroczyli: Paul Hamilton (Atlanta Esports Ventures), Christian Bishop (Method), Jud Hannigan (Allied Esports) i Brandon Snow (Activision Blizzard).

W miarę jak coraz więcej amerykańskich stanów zacznie zezwalać na obstawianie wydarzeń esportowych w przepisach dotyczących zakładów zostaną odblokowane większe możliwości inwestycyjne.

Inwestowanie w przyszłość

Biorąc pod uwagę rozwój zakładów esportowych w USA, a także ogólny wzrost popularności rynku gier i rywalizacji esportowej popularność w 2021 roku odnotowano wiele inwestycji w tym sektorze.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że bukmacher esportowy Rivalry, firma zajmująca się zakładami i rozrywką, koncentrując się na esporcie jako produkcie, stworzyła najbardziej zaangażowaną markę zakładów gamingowych na świecie. Rywalizacja oferuje zakłady na wszystkie główne rozgrywki esportowe, tradycyjne dyscypliny sportowe oraz własną, oryginalnie opracowaną grę kasynową – Rushlane, pierwszą na świecie w kategorii gier hazardowych online dla wielu graczy (MMOGG). Wchodząc na kanadyjską giełdę papierów wartościowych TSX Venture Exchange, firma wpisała się w rosnący trend dołączania podmiotów esportowych do giełdy. Średni roczny wzrost wartości firmy m/m wyniósł w zeszłym roku ponad 22%.

Podobnie wygląda to w przypadku innego bukmachera esportowego Luckbox, który wszedł na TSX Venture Exchange w grudniu 2020 roku.

 Ponieważ branża esportowa staje się coraz bardziej dojrzała i profesjonalna, wielkie zakłady bukmacherskie w USA przyglądają się temu sektorowi z zainteresowaniem połączonym z apatytem. Rosnąca liczba udanych debiutów giełdowych „maluchów” tylko zaostrza tę chrapkę.

Zakłady a dane esportowe

Wielu, patrząc na zakłady esportowe myśli tylko o zakładach i tradycyjnej bukmacherce. Jednak integralną częścią całego sektora jest bardzo intratna gałąź, mianowicie dane i sposób operowania nimi. Dobrym przykładem jest przejęcie przez dostawcę usług zakładów sportowych Kambi Group, firmy Abios zajmującą się przetwarzaniem danych.

Kambi Group kupiła w sierpniu 2021 Abios za łączną kwotę ponad 31 milionów dolarów. Według dyrektora operacyjnego Kambi Group, Erika Lögdberga, zakup został dokonany w celu wykorzystania zarówno organicznych, jak i nabytych możliwości wzrostu.

Przez cały ubiegły rok dostawcy danych, tacy jak Pandascore, zawierali umowy z bukmacherami zakładów esportowych, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić produkty dla swoich klientów. Prawidłowe wykorzystanie tych danych w 2021 roku pozwolił również bukmacherom zwiększyć obroty i zyski.

Rozwój rynku danych tego typu, został zaprezentowany podczas uruchomienia przez internetowy serwis bukmacherski Pinnacle nowej platformy zakładów esportowych w październiku zeszłego roku. Serwis oferuje możliwość zawierania zakładów z ponad 2000 wydarzeń na żywo miesięcznie, 7000 wydarzeń przedmeczowych miesięcznie i osadzone transmisjami na żywo.

DraftKings oficjalnie wchodzi do gry

Partnerstwa w zakresie zakładów esportowych nie są rzadkością, jednak w ubiegłym roku wiele organizacji i operatorów zakładów bukmacherskich zawarło duże umowy sponsorskie. Jedną z największych była umowa FaZe Clan z firmą zajmującą się organizacją turniejów w gry fantasy oraz prowadzącą zakłady bukmacherskie – DraftKings.

Czytaj także: FaZe popularniejsze od Los Angeles Lakers

W ramach wielopłaszczyznowej umowy DraftKings po raz pierwszy połączył siły z organizacją esportową. Co więcej, umowa obejmuje aktywację treści, nowy podcast i branding na koszulkach graczy CS:GO. Partnerstwo w dużym stopniu było wynikiem rosnącej popularność esportu w USA i kładzie nacisk na edukację fanów na temat odpowiedzialnego obstawiania zakładów.

Inne przykłady podobnych umów: Betway ogłosił dwuletnią współpracę z G2 Esports,  Rivalry nawiązało współpracę z 00 Nation, aby sponsorować 00 Brasil, zespół CS: GO tej organizacji.

Ponieważ większość partnerstw w zakresie zakładów esportowych koncentruje się wokół nieśmiertelnej gry Counter Strike: Global Offensive, rosnąca oglądalność tego tytułu niewątpliwie przyciągnie więcej marek. Interesujące będzie śledzenie, czy niektóre partnerstwa ostatecznie rozszerzą się na inne tytuły, czy skupią się bardziej na tworzeniu treści w CS:GO.

Nacisk na uczciwość

Biorąc pod uwagę wzrost znaczenia zakładów esportowych w ciągu ostatnich kilku lat, ważna staje się kwestia uczciwości samych rozgrywek.

Wielu operatorów turniejów esportowych, m. in. Oddin, Esports Technologies, Promod Esports i Esports Charts. połączyło siły ze stowarzyszeniem promującym uczciwość w sporcie elektronicznym Esports Integrity Commission (ESIC) aby pokazać, że nie godzą się na ustawianie meczów i intensywnie zwalczają tego typu zachowania.    

Działalność stowarzyszenia już przynosi wymierne efekty. Pomimo przypadków kombinacji z wynikami, dochodzenia ESIC spowodowało, że trzy osoby zostały ukarane. W sierpniu trzech graczy CS:GO zostało zbanowanych za ustawianie meczów podczas ESEA Season 5. Na początku tego roku 35 osób zostało również uznanych za winnych wykroczeń związanych z zakładami, które miały miejsce podczas oficjalnych meczów ESEA.

Polska

W naszym kraju wielu bukmacherów bierze się obecnie za esport. Zakłady na mecze i turnieje StarCrafta 2, League of Legends, czy Counter Strike’a wciąż zyskują na popularności. Najwięksi gracze na rodzimym rynku, tacy jak STS, Fortuna, PZBuk, LV BET czy Betclic oferują całą gamę zakładów w wielu esportowych tytułach. Ewinner, którego ambasadorem jest Marcin Gortat jest sponsorem największej obecnie ligi pod nazwa Polska Liga Esportowa.

Czytaj także: Finały Polskiej Ligi Esportowej w Polsacie