Asus ROG Zephyrus M16 – chłodny powiew mocy

Wbrew łagodnej nazwie „Zefir”, Asus nie jest raczej delikatnym wiatrem z zachodu, ale solidną wichurą, która może poważnie namieszać na rynku laptopów dla graczy.

Ja bym go nazwał Mistral, Bora, Cyklon albo Tajfun, ale Asus wybrał nazwę, Zefirek, mówiąc zdrobniale. Choć z drugiej strony jak by się dłużej zastanowić, co autor miał na myśli, to może chodziło o świeży koncept, bo taki jest – bardzo lekką wagę, bo taki jest – całkiem cichą pracę, bo taki też jest, dużą moc, bo taki jest… i faktycznie trzeba przyznać, że Asus ROG Zephyrus M16, to kawał dobrego sprzętu.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer gamingowy musi ważyć tonę. Do tej pory oznaczało to, że taki komp ma drogie, szybkie i najbardziej wydajne podzespoły. Przekonanie, że dobra specyfikacja musi swoje ważyć nadal praktycznie funkcjonuje. Ale świat się zmienia i powstają nowe kategorię urządzeń, w których producenci kładą nacisk na mobilność. Wychodzą ze słusznego, zresztą założenia, że skoro masz laptopa, to zabieraj go ze sobą wszędzie.

Przeczytaj też: Mobilny laptop gamingowy – Acer Predator Triton 300 | CoNowego.pl

Specyfikacja Asus ROG Zephyrus M16

  • Procesor: Intel Core i7-H45
  • Grafika: NVIDIA GeForce RTX 3070
  • Ekran: 16 cali, matowy o rozdzielczości 2560×1600 pikseli, o proporcjach 16:10, częstotliwość odświeżania 165Hz, czas reakcji 3ms.
  • RAM: 32 GB pamięci DDR4
  • Dysk: 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
  • Porty: 3.5mm Combo Audio Jack, HDMI 2.0b, USB 3.2 Gen 2 Type-A, USB 3.2 Gen 1 Type-A , Type C USB 3.2 Gen 2 z Power Delivery i Display Port , RJ45 LAN Port , microSD czytnik pamięci , Type C USB 4 z obsługą DisplayPort / power delivery / Thunderbolt 4.
  • Dźwięk: Dolby Atmos z AI noise-canceling
  • Waga: 1.90 Kg
  • Cena ok. 10 499 zł

Miłość od pierwszego wejrzenia

Kto dziś nie patrzy na design? Często to właśnie wygląd jako pierwszy decyduje o tym, czy zdecydujemy się konkretny na model komputera. Asus przede wszystkim sprawia wrażenie, kompaktowego, niedużego i smukłego laptopa. Sztywny, metalowy korpus jest solidną konstrukcją, która jest zaskakująco lekka, laptop waży niewiele więcej od mojego biurowego HPka. Zewnętrzna klapa laptopa to takie, małe dzieło sztuki. Na pokrywie wykonano 8279 otworów w precyzyjnym procesie frezowania CNC, by umieścić pod nimi powłokę pryzmatyczną, która dodaje subtelnego efektu połysku. Ładnie to się prezentuje.

Przeczytaj też: Błękitny Grom Test gamingowego komputera Predator Helios 500 (conowego.pl)

Lewa strona Asusa została dosłownie zaśmiecona portami. Połowę długości zajmuje wylot powietrza, a potem jest gniazdo zasilania, HDMI, gniazdo sieciowe, USB, dwa USB-C i jeszcze gniazdo słuchawkowe. Więcej na szczęście już się nie zmieściło. 🙂 Dla równowagi z drugiej strony jest wylot powietrza, port USB i szczelina czytnika kart microSD. Całą tylną krawędź pokrywają wyloty powietrza. Można zatem powiedzieć, że Asus zadbał o dobre chłodzenie.

To się nazywa ekran

Po uniesieniu klapy na mojej twarzy pojawił się ogromny uśmiech. Takiego ekranu w laptopie sobie nie przypominam, poważnie. Matowa matryca o rozdzielczości 2560×1600 pikseli, o proporcjach 16:10, częstotliwość odświeżania 165Hz, czasie reakcji 3ms. Ale to jeszcze nie to mnie tak zachwyciło. Ramka dookoła wyświetlacza jest absolutnie cieniutka, a do tego zawiasy w tym laptopie zostały zaprojektowane w taki sposób, że odchylony ekran chowa się trochę do tyłu i do dołu, zakrywając dolną ramkę. Efekt jest taki, że ekran wydaje się być ogromny, jak to się mówi od góry do dołu i od lewej do prawej. Centralnie u góry znajduje się małe oczko kamery, niestety bez mechanicznej zasłony.

Szach i mat

W dolnej części laptopa też jest się czym pozachwycać. Body zostało pokryte miękkim lakierem, który nie jest śliski, w dotyku przypomina ogumowaną powierzchnię i jest wygodnym oparciem na nadgarstki. Powłoka dodatkowo nie palcuje się i nie zostawia tłustych śladów. W górnej części tuż nad klawiaturą znajdują się cztery specjalne klawisze funkcyjne i ja to kupuje. Jest to regulacja głośności, włącznik mikrofonu i aplikacji, która jest centrum sterowania Asusem, ale o tym później. Jest to bardzo wygodny układ, bo kto z nas nie szukał po omacku przycisków funkcyjnych F, żeby sterować głośnością. Piąty przycisk, znajdujący się po prawej stronie jest od zasilania i ma w sobie ukryty czytnik linii papilarnych.

Sama klawiatura ma niski skok, jest cicha i miękka w dotyku i naturalnie podświetlana. Można ją w pełni konfigurować w preinstalowanej aplikacji Armoury Crate. Touchpad umieszczono centralnie i jest duży, wygodny i zajmuje 1/3 szerokości.

Przeczytaj też: Razer Blade RazerBladePro komputer Gamingowy laptop gracz gry pc (conowego.pl)

Ile fabryka dała

Specyfikacja ROG Zephyrus M16 jest mocna. Co prawda nie jest to konfiguracja hi-endowa, ale na tym kompie ruszymy dosłownie wszystko i to w bardzo dobrych ustawieniach. Jednostka centralna to i7, jedenastej generacji, karta graficzna to NVIDIA GeForce RTX 3070, do tego 32 GB RAM i dysk SSD 1TB PCI. Uruchomiłem na nim kilka gier, wrzucając maksymalne ustawienia graficzne i mogę tylko powiedzieć, że… jest świetnie!

Większość z nas nie korzysta z głośników laptopowych, bo od czego mamy słuchawki. Ale gdyby tak się stało, że zaszłaby taka potrzeba, żeby je zdjąć, to Asus ma komplet 6ciu głośników w tym z niewielkimi subwooferkami, które oferują całkiem przyjemny dźwięk przestrzenny.

Armoury Crate

Centrum sterowania światem, to aplikacja Armoury Crate, którą uruchamiamy przyciskiem na obudowie. ROG oferuje zarówno sterowanie pracą całego systemu, jak i podświetleniem, dzięki czemu wszystkie procesy komputera, takie jak tryby pracy, wydajność wentylatorów, profile gamingowe, podświetlenie klawiszy i wiele innych możemy kontrolować z jednego miejsca.

Jak grać, w co grać…

Oto wyniki testów w kilku znanych tytułach, które pokazują, jakiej wydajności w grach możecie się spodziewać przy tej konfiguracji.

Battlefield V

1080p Ultra – 110 FPS

1440p Ultra – 90 FPS

Apex Legends

1080p Ultra – 140 FPS

1440p Ultra – 100 FPS

GTA V

1080p Ultra – 85 FPS

1440p Ultra – 55 FPS

Fortnite

1080p Ultra – 135 FPS

1440p Ultra – 95 FPS

Red Dead Redemption 2

1080p Ultra – 40 FPS

1440p Ultra – 35 FPS

Podsumowanie

Czego oczekujemy po laptopie gamingowym? Musi udźwignąć każdą grę, powinien mieć duży ekran z szybkim odświeżaniem i krótkim czasem reakcji. W miarę najszybszy procesor, dużo RAMu i duży dysk SSD. I ten Asus ma to wszystko, a nawet więcej. Bo dodatkowo jest naprawdę smukły, lekki i pięknie wykonany. Kultura pracy jest bardzo wysoka, nawet przy pełnym obciążeniu systemu, wentylatory nie hałasowały zbyt głośno. Stety, niestety… za to trzeba zapłacić.  

ZaletyWady
Pięknie wykonana klapaZa dużo naćkanych portów
Fantastyczny ekranNiestety drogi
Bardzo lekki i podręcznyMoże to banał, ale brak zaślepki na kamerę
Super wydajny i szybki
Praktyczne klawisze funkcyjne