Błękitny grom – test gamingowego Predatora Helios 500

Szybciej, mocniej, więcej i…. Jakie są nowe laptopy dla graczy? Co mają, czego brakuje konkurencji? Nowa seria Heliosów ustawia poprzeczkę coraz wyżej.

Laptopy gamingowe Acera z serii Predator, ­to znana i lubiana przez graczy marka. Pamiętam premierę pierwszego Predatora, który trafił w moje ręce, to był siedemnastocalowy G9. Zrobił na rynku duże zamieszanie, nietypowym bardzo agresywnym designem. Podczas Mistrzostw Świata w Katowicach na IEMie, Acer był dosłownie wszędzie i szybko stał się marzeniem każdego gracza. Jego cena wynosiła wówczas 13 999 zł. Kosmos! Potem testowałem kilka następnych modeli, aż do prawdziwej formuły 1, wśród laptopów – Predatora 21 X z zakrzywionym ekranem i dwoma kartami graficznymi NVIDIA GeForce GTX 1080 SLI 16GB. To był dopiero pokaz siły, mocy, odwagi i drapieżnego designu. Ten laptop miał 21 calowy, panoramiczny, zagięty ekran, był wielki jak lotniskowiec, wyglądem przypominał statek kosmiczny obcej cywilizacji i ważył niemal tonę! Wyposażono go w iście futurystyczną technologię, śledzenia wzroku i sterowania w ten sposób komputerem. To był moment kulminacyjny w historii projektów Acera, od tamtej chwili każdy nowy laptop raczej był coraz mniejszy, smuklejszy, lżejszy i bardziej minimalistyczny. Pojawiły się Tritony, Heliosy i edycje specjalne, które wyglądały jak Macbooki.

Dalej na fali

Wydawałoby się, że Acer wystrzelał się z pomysłów i nie będzie miał już nic nowego do zaproponowania, ale na szczęście tak się nie stało. Producent bacznie obserwuje światowe trendy i reaguje szybciej niż pedał gazu w bolidzie F1. Najnowszy Predator Helios 500 został wyposażony w paski świetlne LED w obudowie – tak zwane – Predator Pulsar Lighting. Ale o tym później. Zacznijmy od początku…

Producent bacznie obserwuje światowe trendy i reaguje szybciej niż pedał gazu w bolidzie F1.

Tradycja

Helios 500 nadal wygląda jak rasowy Predator, co widać już z mili. Czarna, matowa obudowa, z centralnie umieszczonym logo i charakterystycznymi przetłoczeniami na zewnętrznej stronie klapy, to znak rozpoznawczy tej serii. Wierny swoim projektom Acer, nie zrezygnował z potężnych wlotów powietrza i radiatorów. Wyglądają pięknie, niczym wydech włoskiej wyścigówki. Dwa gniazda zasilania znajdują się z tyłu, centralnie, między dwoma, błękitnymi wylotami. Ten kolor także pojawia się na kaloryferach po bokach laptopa i jest znakiem rozpoznawczym serii Helios. Nad wlotami jest programowalny pasek LED. Po lewej stronie mamy 2x USB-C, gniazdo USB, HDMI, mini DisplayPort i pasek LED. Po prawej mamy gniazdo RJ-45 (LAN), 2xUSB, słuchawki, mikrofon i pasek LED. Od przodu też została zainstalowana listwa LED.

Wyglądają pięknie, niczym wydech włoskiej wyścigówki.

Klapa w górę

Duży, 17 calowy ekran usadzony jest na solidnych zawiasach. Wyświetlacz, to 4K UHD z 512oma strefami dynamicznego podświetlenia,  HDRem, ze 120to hercowym odświeżaniem i 3 ms czasu reakcji. W górnej części nad klawiaturą, centralnie znajduje się, klasyczny przycisk zasilania. Pełnowymiarowa, podświetlana, mechaniczna klawiatura na przełącznikach MagTek, sprawia, że klawisze WASD mogą działać jak analogowy joystick gamepada, umożliwiając stopniowe zwiększanie nacisku na klawisz w celu precyzyjnej kontroli np. prędkości. Oświetleniem oraz efektami klawiszy steruje się z poziomu autorskiej aplikacji Acera o nazwie PredatorSense.

Silnik i reszta

Sercem pompującym tę ogromną moc w tego drapieżnika jest jedna z najmocniejszych jednostek centralnych, Intel Core i9, który w trybie turbo rozkręca turbiny do 4,4 GHz. System chłodzenia działa skutecznie i szybko, ale głośno. Przy największym obciążeniu procesora, Heliosem można suszyć mokre włosy. Wieje jak Halny w Tatrach i gwiżdże jak silniki Boeing’a. Zasadniczo, to mało przeszkadza o ile gramy w słuchawkach. 😊 Karta grafiki to NVIDIA GeForce RTX 3080. Więcej komentarza nie potrzebuje. 32 GB DDR4 pamięci RAM i dwa dyski SSD, każdy po 1 TB robią robotę.

Przy największym obciążeniu procesora, Heliosem można suszyć mokre włosy. Wieje jak Halny w Tatrach i gwiżdże jak silniki Boeing’a

Specyfikacja Predatora Helios 500 PH517-52

  • Procesor: Intel Core i9-11980HK, 2,60 GHz, ośmiordzeniowy (8-rdzeniowy)
  • Grafika:  NVIDIA GeForce RTX 3080, 16 GB, GDDR6
  • Ekran: 17,3 cali LCD, 4K UHD, 3840 × 2160
  • RAM: 32 GB DDR4 SDRAM
  • Dyski: 2x 1TB SSD PCI Express
  • Waga: 3,90 kg
  • Cena: (czekamy na cenę tej konfiguracji)

Gra muzyka

Helios 500 został wyposażony w głośniki z systemem dźwięku przestrzennego DTS: X ULTRA i subwoofer, które grają bardzo dobrze jak na laptopa. Zawsze zaskakuje mnie ten dźwięk 360 stopni, który dobiega z każdej strony. Ponadto wydobywający się dźwięk z komputera, można zsynchronizować z listwami LED, które rozmieszczone są dookoła laptopa, pod klawiszami, przyciskiem zasilania i na gładziku.

Jazda na światłach

Gracze z pewnością docenią pełne oświetlenie LED, które ma kilka zaprogramowanych trybów świecenia, pełną gamę kolorów do wyboru a także możliwość własnego skonfigurowania każdego klawisza z osobna. Jest tu dość sporo możliwości. Oświetlenie można przypisywać konkretnym grom i tworzyć profile, które je zapamiętują. Kiedy grałem w Diablo III, to klawisze, 1,2,3,4, które są przyporządkowane mocom i czarom, i które ładują się w różnym czasie, wygasały na czas ładowania. Gdy się zaświeciły, to wiedziałem, że można ich używać. Pomijając ten mały szczegół, że zwykle naciska się je na oślep, 😊 ale doceniam starania Acera. Dla tych, którzy korzystają z oświetlenia Philips Hue, może to być niezła gratka, bo będzie można dostosować oświetlenie lamp w pokoju do LEDów laptopa.

Dla tych, którzy korzystają z oświetlenia Philips Hue, może to być niezła gratka, bo będzie można dostosować oświetlenie lamp w pokoju do LEDów laptopa.

Jak grać, w co grać…

Oto wyniki testów w kilku znanych tytułach, które pokazują, jakiej wydajności w grach możecie się spodziewać przy tej konfiguracji.

Battlefield V

1440p Ultra – 105 FPS

1080p Ultra – 125 FPS

Apex Legends

1440p Ultra – 115 FPS

1080p Ultra – 140 FPS

GTA V

1440p Ultra – 60 FPS

1080p Ultra – 95 FPS

Fortnite

1440p Ultra – 110 FPS

1080p Ultra – 155 FPS

Red Dead Redemption 2

1440p Ultra – 40 FPS

1080p Ultra – 50 FPS

Do pitsopu czy na tor?

Jeżeli dotarłeś/aś do podsumowania, to z pewnością zauważyłeś, że sprzęt mi się spodobał, czego nie ukrywałem, ale… Trzeba wiedzieć, że jest to jedna z najmocniejszych z dostępnych konfiguracji. Zawsze trzeba sobie zadać pytanie, jaki komputer potrzebujemy i do jakich gier. Czy lubimy te kosmiczne wyloty i kolorowe kaloryfery czy wolimy minimalistyczny i prosty design. Czy jaramy się LEDami a może są zupełnie niepotrzebne? To są pytania, na które musicie sami odpowiedzieć. Helios 500 występuje w różnych konfigach, z różnymi procesorami, dyskami, a to wszystko wpływa na cenę. Jedno jest pewne, Helios 500, to sprzęt, na którym odpalisz każdą grę. … jeszcze jedno. Podczas uruchamiania Acer odtwarza strasznie głośny i irytujący dźwięk, który przypomina start rakiety i informuje wszystkich domowników i sąsiadów, że właśnie masz zamiar pograć. Panu, który to wymyślił, dziękujemy. 😊

ZaletyWady
Wysoka wydajnośćIrytujący dźwięk przy uruchamianiu
Dobrze brzmiący dźwiękGłośna praca wentylatorów przy dużym obciążeniu procesora
Mechaniczna klawiatura
Oświetlenie LED