ASUS ROG SWIFT PG32UQX 4K HDR – HI-End’owy monitor dla graczy

32 cale, 4K UHD, rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, odświeżanie 144 Hz, IPS, mini LED, technologia Quantum Dot, DisplayHDR 1400 nitów, podświetlenie Full Array Local Dimming i wyświetlacz LiveDash OLED i AURA Sync i G-SYNC Ultimate. Ten sprzęt ma wszystko, co może mieć monitor na pokładzie.

Wybór monitora zawsze jest trudnym tematem. Przed zakupem pojawia się milion pytań: czy wybrać mniejszy, czy większy, czy przyda się ta opcja, a może dodatkowe funkcje nie będą nam potrzebne. Co zostawić, a z czego zrezygnować? ASUS prezentując swój flagowy model ROG SWIFT PG32UQX 4K, zamyka dyskusje. Ten sprzęt ma dosłownie wszystko to, co monitor gamingowy powinien mieć, a nawet trochę więcej.

Solidna konstrukcja

Hi-End to zawsze najprzyjemniejsza kategoria produktów, bo prezentuje najnowsze dostępne technologie, jakimi każdy producent chce i może się pochwalić. Niestety nowe technologie nie są tanie. ROG SWIFT PG32UQX to potężny i masywny 32 calowy monitor o bezramkowej konstrukcji. Przy tych rozmiarach matrycy robi to wrażenie. Jedynie dolna listwa jest znacząco grubsza, ponieważ umieszczono w niej mały wyświetlacz OLED. Monitor zamocowany jest na dużej i ciężkiej kolumnie, zakończonej trójnogiem. Forma i kształt obelisku wykonanego częściowo z aluminium i po części z plastiku ma wysokość 44 cm, a więc jest solidną podstawą. Na wierzchołku kolumny jest podświetlane logo ROG, natomiast pod trójnogiem, na blacie stołu jest dodatkowo wyświetlane logo ROG, którego kolory można konfigurować w menu monitora. Położenie ekranu można dość dokładnie regulować, w tym celu znajdziemy zmienne wysokości wyświetlacza, które działa lekko i płynnie oraz odchylenie monitora o 20 stopni w osi góra/dół i o kolejne 20 stopni lewo/prawo.

Imponujące parametry

Szybciej, mocniej, głośniej więcej. Taki właśnie jest ASUS ROG SWIFT PG32UQX. Został wyposażony w matową, 32-calową matrycę mini LED, IPS 10-bit o rozdzielczości UHD 4K (3840 x 2160) w formacie 16:9. Monitor wykorzystuje 1152-strefowe podświetlenie mini LED z technologią pełnego lokalnego przyciemniania, co gwarantuje bardzo ciemne odcienie czerni, ale także bardzo jasne biele przy szczytowej jasności do 1400 nitów. Przypomnijmy, że większość monitorów ma jasność w okolicy 400 do 500 nitów. Co więcej, ASUS wykorzystuje technologię Display Streaming Compression, która pozwala wyświetlać treści w natywnej rozdzielczości 4K z prędkością do 144 klatek na sekundę. Jednak to odbywa się tylko za pośrednictwem pojedynczego połączenia DisplayPort 1.4.

Wiele portów

ROG SWIFT PG32UQX posiada liczne porty, niektóre w dość nietypowych miejscach. Na górnej krawędzi ramki jest gwint umożliwiający zamontowanie kamery oraz port USB do jej zasilania. Boki są czyste i pozbawione otworów, natomiast cała reszta kryje się na dole tylnej obudowy. Tam też znajdziemy HDMI 2.0 – x3, jeden DisplayPort 1.4, wyjście słuchawkowe, USB 2.0, USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – x2, USB 3.1 Gen. 1 Type-B (USB 3.0).

Przeczytaj też: Czy rozmiar ma znaczenie? Test monitora Acer Predator XB3 XB323U GP | CoNowego.pl

Kosmiczne technologie

Monitor skrywa całą masę dodatkowych technologii, które poprawiają jakość obrazu, szybkość wyświetlania, wyświetlają piękne i żywe kolory, podkręcają czernie, ale także takie, które wspomagają gracza. NVIDIA G-SYNC ULTIMATE to technologia, która zawiera najnowsze procesory NVIDIA G-SYNC, aby zapewnić najlepsze doświadczenie HDR w grach. Technologia Variable Refresh Rate umożliwia obsługę obrazów 4K przy częstotliwości odświeżania do 120 Hz, co przydaje się przy konsolach. W samym menu monitora znajdziemy dziesiątki ustawień parametrów obrazu dopasowanych do rodzaju rozgrywki, łącznie z celownikiem wyświetlanym centralnie na monitorze.

Podświetlenie Aura Sync

Dla jednych jest to zaletą, a dla innych wadą. Ale tak już jest, że komputery, monitory i inne peryferia dla graczy są wyposażone w podświetlenie RGB. Na szczęście dla tych drugich wszystkie światełka można wyłączyć. Ale jeżeli lubimy poświecić, to ROG SWIFT PG32UQX ma kilka stref z podświetleniem. Pierwsza to przednia, dolna listwa wyświetlacza i mały ekran LiveDash, na którym mogą być wyświetlane różne parametry komputera lub gry. Może to być temperatura procesora, ilość wyświetlanych klatek na sekundę, timer lub wiele innych informacji. LiveDash może być również używany do wyświetlania niestandardowych obrazów lub animacji jak obrazy JPEG i GIF o rozmiarze 256 x 64 pikseli. Moim zdaniem jest to zbędny dodatek, który miga co jakiś czas i dekoncentruje w trakcie gry. Kolejną strefą podświetlania są plecy, na których widnieje wielkie, rozciągnięte na pół monitora logo ROG oraz centralny okrąg, do którego przymocowana jest podstawa. Ostatnią strefą jest kolumna, która wyświetla wielokolorowe logo ROG na blacie stołu i to samo logo na szczycie.

Efekty i sterowanie Aura Sync

Podświetleniem można sterować na dwa sposoby. Monitor ma bardzo rozbudowane menu, z poziomu, którego steruje się natężeniem światła, sposobem wyświetlania efektów oraz aktywacją poszczególnych stref. Warto jest jednak zadać sobie więcej trudu i zainstalować apke na komputer Aura Sync. Znajdziemy w niej milion różnych ustawień i możliwości personalizacji oświetlenia. Dodatkowo, jeżeli mamy peryferia ASUS’a jak np., klawiaturę, myszkę lub słuchawki z RGB, wtedy można zsynchronizować wszystkie strefy razem.

Przeczytaj też: Monitor dla graczy Huawei MateView GT Testujemy (conowego.pl)

Menu po byku

Centrum sterowania monitorem jest rozbudowane menu. Żeby je dokładnie poznać i dowiedzieć się jakie ma funkcje i co można w nim zrobić, spędzisz pół dnia 😊. Umożliwia zmianę ustawień niemal wszystkich parametrów ekranu od, jasności, kolorów, kontrastów, trybów gry, przez efekty podświetlania, a na pokazywaniu parametrów komputera i gry kończąc. Mając wszystkie te opcje, warto przebić się przez tę ścianę informacji.  

W sumie…

ASUS ROG SWIFT PG32UQX to najbardziej zaawansowany technologicznie monitor gamingowy, jaki miałem okazję testować. Spore emocje wzbudza już po wyjęciu z pudełka, bo jest po prostu wielki jak telewizor. ASUS nie tylko ze specyfikacji jest flagowcem, ale także z wyglądu. Wystarczy rzucić na niego okiem, żeby wiedzieć, że ta bestia może wszystko. Piękny design, świetne parametry, synchronizacja z AURA Sync, technologia mini LED – ten monitor to znakomity sprzęt dla graczy, ale z dużym portfelem.

Specyfikacja ASUS ROG SWIFT PG32UQX

  • Przeznaczenie produktu: Dla graczy
  • Przekątna ekranu: 32″, LED, IPS 10-bit, matowy, 3840 x 2160 (UHD 4K), 16:9
  • Częstotliwość odświeżania ekranu: 144 Hz
  • Odwzorowanie przestrzeni barw
  • Liczba wyświetlanych kolorów: 1,07 mld
  • HDR, HDR 10, Certyfikat Display HDR 1400
  • Czas reakcji: 4 ms (GTG)
  • Technologia synchronizacji: NVIDIA® G-SYNC® Ultimate
  • Technologia ochrony oczu: Redukcja migotania (Flicker free)
  • Filtr światła niebieskiego
  • Wielkość plamki: 0,185 x 0,185 mm
  • Jasność: 500 cd/m²
  • Kontrast statyczny: 1 000:1
  • Kąt widzenia w poziomie: 178 stopni
  • Kąt widzenia w pionie: 178 stopni
  • Złącza: HDMI 2.0 – 3 szt., displayPort 1.4, wyjście słuchawkowe, USB 2.0, USB 3.1 Gen. 1 (USB 3.0) – 2 szt., USB 3.1 Gen. 1 Type-B (USB 3.0).
  • Głośniki: Nie
  • Podświetlenie: LED RGB AURA
  • Wymiary: 727 x 574 x 306 mm
  • Waga: 10,9 kg
  • Cena: 15 999 zł

ZaletyWady
Znakomity obrazZaporowa cena
Unikalna matryca mini LED
Krótki czas reakcji
Gamingowy design
Podświetlanie LED