Acer Predator XB253QGX – test monitora dla graczy

W ostatnim czasie mieliśmy okazje przetestować duże gamingowe monitory Predator XB3 XB323U GP a także Huawei MateView GT, ale nie wszyscy mamy aż tyle miejsca na biurkach, dlatego tym razem bierzemy na warsztat, mniejszy, 25-calowy monitor dla graczy. 

Acer Predator XB253QGX, bo o nim mowa, to monitor z matowym, 25-calowym ekranem o cienkich i delikatnych ramkach. Cała konstrukcja wraz z kolumną, na której stoi monitor jest bardzo charakterystyczna i typowa dla serii Predator. Tylna obudowa jest wykonana z plastiku, który przypomina szczotkowane aluminium, wloty powietrza są kanciaste i agresywne. Kolumna jest także kanciasta i zwęża się od góry ku dołowi, gdzie spoczywa na stabilnym, aluminiowym trójnogu. Monitor wygląda świetnie i cieszy mnie fakt, że Acer pomyślał też o tym, aby równie atrakcyjnie wyglądał od tyłu. Na szczycie pylona znajdziemy wysuwany wieszak do powieszenia słuchawek. Taki mały, ale bardzo miły i praktyczny akcent. Montaż całości zajmuje dosłownie minutę, wystarczy dokręcić trójnóg do kolumny, a kolumnę wpiąć, bez użycia śrub, w specjalne wycięcie w obudowie z zatrzaskiem.

Specyfikacja techniczna Acer Predator XB253QGX

 • Ekran: 25 cali, 62 cm, 16:9, IPS LED, rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, jasność ekranu 400 cd/m,
 • Czas reakcji matrycy: 1 ms
 • Wielkość plamki: 0,311 mm
 • Kąt widzenia w pionie / w poziomie: 178 stopni / 178 stopni
 • Liczba wyświetlanych kolorów: 16,7 mln
 • Częstotliwość odświeżania obrazu: 240 Hz
 • Technologia HDR (High Dynamic Range): tak     
 • Złącza: DisplayPort x 1, HDMI x 2, USB 3.0 / USB 3.1 x 4, wyjście liniowe audio
 • Głośniki: 2 x 2 W
 • Informacje dodatkowe: regulacja pochylania w pionie, regulacja wysokości, technologia NVIDIA G-Sync, certyfikat Vesa DisplayHDR, DisplayHDR 400
 • Wymiary z podstawą (szer. x wys.x gł.) 558 x 513 x 236 mm
 • Waga    3,24 kg
 • Cena: ok. 1500 zł

Konfiguracja

Monitor został wyposażony w zawiasy umożliwiające bardzo elastyczną konfiguracje ustawienia wysokości ekranu. Wystarczy popchnąć monitor jednym palcem do góry lub w dół, żeby dopasować widok na odpowiednim poziomie oczu. Można go też ustawiać pod odpowiednim kątem, pochylając ekran do siebie lub od siebie. Po lewej stronie, na boku znajdują się dwa porty USB, od dołu są dwa porty HDMI, jeden DisplayPort, dwa USB oraz wyjście liniowe audio.

Przeczytaj też: Czy rozmiar ma znaczenie? Test monitora Acer Predator XB3 XB323U GP | CoNowego.pl

Wyświetlacz

Acer został wyposażony wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, proporcjach 16:9, który charakteryzuje się bardzo szybkim odświeżaniem 240Hz oraz czasem reakcji 1ms. To są bardzo dobre parametry, a razem z dodatkowymi technologiami HDR oraz NVIDIA G-Sync, sprawiają, że jest to bardzo wszechstronny monitor i świetnie nadaje się zarówno do strzelanek, wyścigów, ale też do oglądania filmów. Sam wyświetlacz jest matowy i bardzo dobrze radzi sobie w mocno nasłonecznionym pokoju z jasnością obrazu, kontrastem jak i kolorami.

Dźwięk

Od dołu po obu stronach zostały umieszczone dwa głośniki, po 2W każdy. Jest to jednocześnie największa pięta Achillesowa monitorów Predatora, który nie do końca skupia się na dobrym brzmieniu. Jednak ja to absolutnie kupuje i rozgrzeszam Acera, bowiem jest to dość oczywiste, że każdy gracz używa słuchawek. W słuchawkach lepiej słyszymy, nie przeszkadzamy innym domownikom i mamy mikrofon tuż pod nosem.

Przeczytaj też: Monitor dla graczy Huawei MateView GT Testujemy (conowego.pl)

Sterowanie

Centrum sterowania Predatora jest dość standardowe jak na tę serię. Cztery przyciski i mały joystick znajdują się na tylnej części obudowy po prawej stronie. Oprogramowanie pozwala skorzystać z gotowych ustawień, a także konfigurować i zapisywać własne. Znajdziemy tam wszystkie ważne funkcje i ustawienia od kolorów, kontrastu, przyciemniania, odświeżania po presety do gier. Ja korzystałem z monitora w trybie ustawień domyślnych, ale jeżeli ktoś lubi się pobawić i dopieścić obraz, to jest też taka możliwość.

Podsumujmy

Acer Predator XB253QGX jest jednym z najmniejszych monitorów gamingowych, ale swoimi osiągami i możliwością konfiguracji, dorównuje swoim starszym braciom. Doskonale wpasuje się w mniejsze przestrzenie. Świetnie nadaje się zarówno do desktopa jak i laptopa. Używałem go do pracy, do gier i do oglądania filmów. W pracy jest bardzo wygodny, ponieważ regulowana wysokość ekranu znacznie poprawia komfort pisania. W grach sprawdził się w szybkich i dynamicznych strzelankach a w filmach wyświetlał prawdziwe i żywe kolory. Przy tych wszystkich zaletach, cena ok. 1500 zł wydaje się sprawiedliwą.

ZaletyWady
Ładny design, świetna jakość wykonaniaSłabe głośniki
Gamingowe parametry
Szybki i łatwy montaż i demontaż